Vynoril sa z minulosti - najviac neznámy "neznámy" fotograf

V Turčianskej galérii otvorili výstavu fotografií Jána Galandu. Takmer menovec, ale aj vzdialený príbuzný, známejšieho majstra Mikuláša Galandu sa Martinu vo výbere svojej tvorby predstavuje po prvý raz. Na jeho fotkách sa Martinčania spoznávajú.

O dielo Jána Galandu mala na vernisáži záujem početná skupina fanúšikov výtvarného umenia v Turci.O dielo Jána Galandu mala na vernisáži záujem početná skupina fanúšikov výtvarného umenia v Turci. (Zdroj: Viera Legerská)

Rodák z Martina, ktorý v tomto meste žil celý svoj zaujímavý život, sa teraz do neho vracia vo výbere svojej fotografickej tvorby. Takmer neznámy umelec, najneznámejší z neznámych, ako odznelo na vernisáži, ktorý všetko, čo robil, robil dokonale, sa návštevníkom galérie predstavuje nielen ako fotodokumentarista života, ale aj ako pozorovateľ zdanlivo všedných vecí, ktorý vedel, kedy má stlačiť spúšť, aby ich zachoval pre vnímavé oči druhých. Bol bankárom, vášnivým fotografom, jaskyniarom, nadšencom muzeálneho hnutia, možno preto ho kultúrne dejiny Slovenska vnímajú „iba“ ako všestranne kultúrnu osobnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Málokto bol taký zabudnutý ako Ján Galanda

„Dejiny slovenskej fotografie sú plné nezbadaných, polozabudnutých či celkom zabudnutých osobností. Avšak máloktorá bola donedávna taká neznáma ako Ján Galanda,“ hovorí umelecký kritik a historik Aurel Hrabušický, ktorý spolu s Filipom Jančom výstavu v Turčianskej galérii pripravili.

„Ako väčšina moderných slovenských fotografov bol Ján Galanda fotoamatérom, v občianskom živote pracoval ako bankový úradník,“ pokračuje a dodáva, že Galanda začal sústavnejšie fotografovať až v prvej polovici tridsiatych rokov. Fotografoval to, čo väčšina amatérov – dokumentoval svoje mimopracovné záujmy a aktivity, cestovanie, turistiku, šport. „Na rozdiel od väčšiny snímok tohto druhu sa však jeho fotografie vyznačujú precízne budovanou, náročnou, niekedy až rafinovanou kompozíciou. Tým, že sústavne dokumentoval svoje cesty do zahraničia, vytvoril súbor fotografií o spôsobe života, ktorý bol na chudobnom Slovensku výnimočný,“ uzatvára umelecký kritik.

SkryťVypnúť reklamu

Precíznosť, presnosť – rodinná črta

Na vernisáži pripomenul, že precíznosť, s akou pristupoval ku svojej záľube, je podľa neho rodinnou črtou. Podobnou sa vyznačoval aj jeho vzdialený príbuzný, reprezentant slovenskej výtvarnej moderny Mikuláš Galanda. Tvorba fotografa vrcholila približne v rozmedzí rokov 1930 až 1948.

„Vieme to vydedukovať z jeho precízne vedeného archívu. Po roku 1948 už nefotografoval s takou vášňou, ako pred týmto, aj pre neho, prelomovým rokom. No fakt, že k fotografovaniu pristupoval s bankárskou presnosťou a svoju tvorbu svedomito zdokumentoval a spracoval, čo je takmer slovenská rarita, dnes umožňuje hodnotiteľom jeho diela lepšie sa v ňom orientovať,“ povedal A. Hrabušický.

„Obdivujem najmä to, že ak si predsavzal spracovať nejaký námet, urobil to dokonale. Zdokumentoval napríklad výstavbu sídla Vzájomnej roľníckej pokladnice v Martine – od základného kameňa až po otvorenie. A ľudia môžu teraz na výstave vidieť, ako sa táto budova v centre stavala, ako majster Benka na lešení kontroloval robotníkov pri jeho sgrafitách, ako robotníci prenášajú bezpečnostné schránky, ako sa inštalovalo logo tohto peňažného ústavu...“ pripomenul.

SkryťVypnúť reklamu

Podčiarkol ďalej, že Ján Galanda okrem toho, že dokumentoval život, ľudí a veci okolo seba, bola aj fotografom s umeleckou dušou. Stačí sa na výstave pristaviť napríklad pri trojici fotografií rozkvitnutých jabloní, ktoré nafotil cestou z Koštian do Príboviec.

„Podarilo sa mu zachytiť vietor, ako mení ich koruny a ohýba haluze. Minimalistická téma a ako nádherne spracovaná... Žiari v dejinách slovenskej fotografie. Alebo v bulharskej Varne fotografoval udieranie morského príboja o kamenný breh a ten boj živlov vnímame akoby sme stáli pri ňom,“ opisuje kolekciu, ktorú si návštevníci galérie môžu pozrieť do 20. mája.

Na niektorých fotografiách sa aj spoznávajú. Ľudia boli totiž častým námetom Galandových fotografií.

Zomrel predčasne, zlomila ho doba

„Zomrel predčasne, zlomila ho doba, začal mať zdravotné problémy. Jeho tvorba sa postupne uzavrela, jeho fotky neboli v časopisoch, takmer sa na neho zabudlo,“ pripomína posledné roky Galandovho života historik, ktorý sa podieľal aj na nedávnom výstavnom projekte Nové Slovensko. V rámci neho „objavili“ pre Slovensko tvorbu Jána Galandu. Doposiaľ ju videla iba Bratislava, teraz aj Martin.

„Príznačne,“ povedal na vernisáži syn fotografa Ivan Galanda. „Som rád, že sa ju podarilo v meste, kde otec prežil takmer celý svoj život, zorganizovať. V galérii je v ponuke aj obrazová knižka s otcovými fotografiami, ak by návštevníci výstavy chceli vidieť jeho torbu komplexnejšie,“ pripomenul. Väčšiu časť fotografií na výstavu požičala Slovenská národná galéria.

Takže, ak budete mať v týchto týždňoch čas a chuť vidieť niečo nekaždodenné, je tu tip – fotografie Jána Galandu sú aj o nás, našom živote, meste, regióne. Obohatia nás. Výstava je otvorená do 20. mája.

Kam vyraziť v Turci

Koncert skupiny Hex v Martine bude 28.4. o 20:00 v Barmuseum.

Fefe, Yxo, Šarkan a Tybyke zahrajú zajtra v Barmuseum najväčšie hity aj chuťovky, ktoré už dávno naživo nezazneli.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 878
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 404
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 594
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 060
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 915
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Nové ihrisko je plné noviniek.


1
Ľubomír Žila pri Socháňovej fotografii dievčaťa z Rakova.

Vypátral, že obec mala byť zaplavená.


Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


V čase, keď záujem mladých ľudí o odborné školstvo na Slovensku klesá, sme sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine rozhodli ísť inou cestou.


Už ste čítali?