MARTIN. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest 2018 sa aj v tomto roku výberom filmov zastaví v martinskom kine Strojár. Priaznivci filmového umenia priebehu šiestich dní uvidia desať filmov viacerých žánrov. Ponuku začne 21. marca slovenský dokument Obrazy extrémizmu. Jeho hlavným zámerom je posilnenie historického povedomia študentov, scitlivenie vnímania a porozumenia reprezentáciám závažných spoločenských tém a podôb extrémizmu.
Dve drámy z rozdielnych produkcií
V ten istý deň si diváci ešte budú môcť vybrať z ponuky dvoch drám. Sloboda je filmom, ktorý vznikol v spolupráci slovenských a nemeckých filmárov a prináša príbeh ženy, ktorá odišla od svojho muža a detí bez jediného slova, a The Florida Project pochádza z amerického výberu, jeho dej je neobyčajne silný a stal sa miláčikom kritikov aj divákov hneď od svojho uvedenia na festivale v Cannes.

Druhý festivalový deň v Martine ponúkne Svetlé miesto, dokument o osobnostiach politického, kultúrneho a společenského života na moravsko-slovenskom pomedzí, kde sa začiatkom 20. storočí odohralo historické zblíženie Čechov a Slovákov. Romantický triler Submergence je druhým filmom, který ponúka tento festivalový deň. Príbeh je založený na románe J. M. Ledgarda a rozpráva o dvoch milencoch, Jamesovi (James McAvoy) a Danielle (Alicia Vikander), ktorí sú od seba oddelení stovky kilometrov. James je držaný na východnom pobreží Afriky džihádistickými bojovníkmi a Danielle sa pripravuje na náročný podmorský výskum oceánu. Obaja sa v spomienkach vracajú o rok do minulosti, kedy sa ich vášnivý a romantický vzťah začal.
Aj návrat ku klasickým predlohám
Čierna komédia Hmyz (SR/ČR) je inšpirovaná divadelnou hrou bratov Čapkovcov Zo života
hmyzu a novelou Franza Kafku Premena. Kombinuje prvky animovaného a hraného filmu, zároveň dáva nahliadnuťdo zákulisia a odkrýva proces tvorby Jana Švankmajera, ikony surrealizmu, ktorý svojou celoživotnou tvorbou ovplyvnil aj Tima Burtona či Davida Lyncha.
Festivalová pozvánka tretieho dňa ponúka jeden film – Kvetinárstvo, slovensko-belgickú drámu. Rasťo, Tomáš a Mižu sú traja slovenskí Rómovia, ktorí odišli “do lepšieho” – do Bruselu. Tu sa pokúšajú prežiť v anonymite okrajových bruselských štvrtí, stratení medzi množstvom ďalších prisťahovalcov z rôznych kútov sveta. Ich skutočné sny a osudy, aj ich každodenné hľadanie cesty k lepšiemu životu dostávajú rámec fiktívneho príbehu o bláznivom nápade prekopať sa k trezoru belgickej národnej banky cez tunel, ktorý sa začína v zadnej miestnosti miestneho kvetinárstva.
A na záver aj Miloš Forman
Po jednom filme ponúknu divákom aj ďalšie tri festivalové dni. 24. marca má premiéru česká komédia Prezident Blaník. Antonín je jedným z najvýznamnejších lobistov v zemi. Pracuje pre politické strany, pre samotného prezidenta a hlavne sám pre sebe. Jedného dňa sa rozhodne, že už je načase vystúpiť z politického zákulisia a oznámi kandidatúru na funkciu prezidenta.
Česko-slovenskú komédiu Čierny Peter v Strojári uvidíme 25. marca. Miloš Forman natočil v roku 1963 svoj hraný celovečerný debut, ktorý patrí medzi zásadné diela československej novej vlny 60. rokov. Ide o prenikavú psychologickú a sociologickú generačnú štúdiu, ktorej nechýba komediálny nadhľad a porozumenie pre svet otcov a synov tej doby. Šesťnásťročný Petr je na učňovskej praxi v samoobsluhe a nielenže nechápe zmysel svojej práce, ale naráža i na nepochopiteľné hodnoty „dospelého“ sveta, ktoré reprezentuje jeho otec.
Izraelskí a nemeckí filmári sa stretli pri tvorbe drámy Cukrár, ktorá uzatvára ponuku tohtoročného Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest 2018. Thomas je mladý nemecký cukrár pracujúcí v malom berlínskom cukrárstve, kde sa stretáva s Orenom, ženatým Izraelcom, ktorý do Berlína pravidelne pracovne cestuje. Medzi oboma mužmi sa rozvinie tajný milostný vzťah. Potom, čo Oren zomiera v Izraeli pri autonehode, sa Thomas vydá do Jeruzalema, aby našiel odpovede na otázky o jeho živote a smrti.