MARTIN. Výrub desiatok stromov v Jedľovinách v martinskej časti Kolónia Hviezda pobúril veľa Martinčanov. V redakcii sme si vypočuli nahnevané telefonáty.
„Choďte sa tam pozrieť, ako hora pomaly mizne. Veď už to vyzerá ako pustá mesačná krajina. Lesy si máme chrániť a nie ich píliť. Len dúfam, že tam nebudú stavať nejaké domy alebo chalupy,“ zaznievalo najčastejšie v komentároch.
„Je smutné, ako nám pred očami miznú stromy. Do Jedľovín chodím veľmi rada na prechádzky aj s deťmi a ťažko sa mi pozerá na vysekané dreviny. Pomaly už nikde nebude žiadna zeleň, ale iba asfalt pre autá,“ krútila hlavou mamička Petra z Martina.
Riziko vyvrátenia
Spomínaný výrub prebieha na lesných pozemkoch v súkromnom vlastníctve podieľnikov Urbáru Priekopa a pozemkové spoločenstvo tam hospodári podľa desaťročného Programu starostlivosti o lesy na roky 2012 – 2021.

Ako vysvetlil Miloš Bízik, predseda priekopského urbára, ide o tzv. plánovanú obnovnú ťažbu, kedy sa odstraňujú 95 rokov staré stromy.
„Mnohé dreviny sú už vnútri zhnité a silnejší vietor by ich ľahko mohol vyvrátiť i polámať, čím by sa znížila predajná cena a vlastníkom by vznikli zbytočné škody. Odrezané kusy zhnitých kmeňov vidno v poraste, ľudia nemôžu posudzovať kvalitu kmeňov na odvoznom mieste, tam sú už kmene pripravené pre odberateľa – takzvane vyzdravené,“ opisuje Miloš Bízik, ktorý podľa jeho slov už rovnakú situáciu riešil a vysvetľoval verejnosti pred šiestimi rokmi, keď začali s obnovou tohto takmer storočného porastu.
„Ide o súkromné vlastníctvo. Vlastníci chcú a musia mať zo svojho súkromného majetku úžitok, veď ani ostatným občanom nikto nezakazuje zbierať zrelé plody, ako napríklad paradajky alebo papriku vo svojej súkromnej záhradke,“ vysvetľuje na príklade predseda priekopského urbáru.
Na prírodu to teraz nechať nemôžu
Miloš Bízik ďalej dodáva, že porast, v ktorom sa teraz píli, čaká kompletná obnova v priebehu dvadsiatich rokov. Tá začala v roku 2013, keď sa spílili prvé dva pásy lesa. Ďalšia obnovná ťažba začne podľa slov urbárnikov najskôr o šesť rokov.
O rizikách, ktoré by hrozili, keby sa tieto takmer storočné stromy nevypílili, sa zmienil aj Peter Paško – člen výboru pozemkového spoločenstva Urbáru Priekopa. Podľa jeho slov už stromy v tomto lese dosiahli svoju zrelosť, mnohé sú poškodené a napadnuté drevokaznými hubami.
„Doslova začali odhnívať a les by sa postupne dostal do štádia rozpadu, čo je síce v prírode prirodzené, ale my to v tomto prípade na prírodu nechať nemôžeme, pretože ide o hospodársky les, v ktorom sa navyše nachádzajú chaty a je neustále navštevovaný verejnosťou, takže by mohlo dôjsť k ohrozeniu ich bezpečnosti,“ referuje Peter Paško.
Krajší a pestrejší les
Priekopskí urbárnici ďalej vysvetlili, že namiesto vypílených smrekov sa už na jar vysadia nové dreviny. Ich cieľom je vypestovať zmiešaný les, ktorý bude časom ešte pestrejší a tiež odolnejší ako bol ten pôvodný.
„O pravdivosti našich tvrdení sa môže každý presvedčiť na plochách, ktoré sme vysadili pred piatimi rokmi. Sú tam krásne duby, smrekovce, jedle, smreky a les bude každým rokom
krajší. Na vypílených miestach sa nebudú stavať žiadne ďalšie chaty ani domy. Bude tam skrátka opäť les,“ dementuje Peter Paško fámy šíriace sa mestom ohľadom možnej chatovej výstavby a jedným dychom dodáva, že aktuálna ťažba nemá nič spoločné s projektom tzv. rekonštrukcie cesty na Martinské hole, proti ktorej je ich urbár a aj súkromní vlastníci lesa z Priekopy.
„Veríme, že súčasný záujem verejnosti o Jedľoviny bude trvať aj v niektorú jarnú sobotu, keď budú vlastníci už desiaty rok zbierať odpadky, ktoré tam zanechali niektorí neporiadni návštevníci. Aby neostali majitelia lesných pozemkov a dobrovoľní hasiči z Priekopy spolu s niektorými poslancami pri tejto brigáde nakoniec osamotení,“ dodáva na záver trochu vyčítavo Miloš Bízik.