MARTIN. Ženy na materskej majú od januára menej administratívnych povinností voči Sociálnej poisťovni. Od 1. januára tohto roku nastala na Slovensku jedna dôležitá zmena, ktorá funguje aj v Martine. No ako pri zavedení každej novinky sa niektoré informácie občas musia získavať i dvakrát.
Na prihlasovanie zabúdali
Mnoho Turčianok na materskej však o tom, že už na úrade práce a Sociálnej poisťovni pre určité vybavovačky vyčkávať nemusia, nevedelo.
Potešilo to tiež mamičku Katarínu z Martina, ktorá práve končí materskú dovolenku.
„Telefonovala som na Sociálnu poisťovňu do Martina, že kedy by som mohla prísť nahlásiť, že končím materskú a prechádzam na rodičovskú a povedali mi, že netreba, aby som chodila osobne, že si vedia všetko zistiť aj spätne. Je super, že nemusím obehávať úrady,“ vykreslila mladá Martinčanka.
Platí teda, že ak sa žena rozhodne po materskej ostať aj na rodičovskej dovolenke, nebude sa už musieť prihlásiť do Sociálnej poisťovne. Poisťovňa ju na základe údajov, ktoré jej dodajú úrady práce, sama prihlási na dôchodkové poistenie, čím sa stane poistencom štátu.
Doteraz to fungovalo tak, že sa na dôchodkové poistenie museli ženy prihlasovať a často na to zabudli. Spätne sa to urobiť nedalo, čím prichádzali o dni, ktoré by sa im neskôr počítali do dôchodku a počas ktorých by za ne poistenie platil štát.
Proces v zábehu
Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder vysvetlil, kedy treba na jednotlivé úrady predsa len zájsť, a kedy nie. Povedal, že mamičky nepreháňajú na úrady práce kvôli ich registrácii na dôchodkové poistenie, ani v Martine, ani v iných pobočkách Sociálnej poisťovne. Ich inštitúcia si z úradu práce potrebné údaje overí a v prípade potreby ich zaregistruje aj spätne.
„Tento systém funguje od januára 2018 a jeho ostrá prevádzka je podobne ako vo všetkých prípadoch uvádzania nových IT technológií proces, ktorý nejaký čas trvá. V ňom treba tok údajov overovať, testovať, v prípade potreby získavať aj duálne, pretože rozhodujúce je, aby sme mali istotu, že funguje bezchybne. Túto istotu musíme mať práve kvôli – v tomto prípade mamičkám, aby neprišli o peniaze,“ vysvetľuje prípadné nezrovnalosti v novom systéme Peter Višváder.
Kedy áno
Ako ďalej dodáva, existujú situácie, kedy mamičky musia prísť do Sociálnej poisťovne osobne.
„To platí v prípadoch, keď nepoberajú rodičovský príspevok z úradu práce, a teda tento úrad o nich nemá informácie, ktoré by mohol posunúť Sociálnej poisťovni na ich prihlásenie na dôchodkové poistenie štátu,“ opisuje P. Višváder.
Povinnosť prísť osobne majú mamičky aj pri odhlásení z dôchodkového poistenia v prípade skončenia riadnej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov alebo pri skončení riadnej starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom od 6 do 18 rokov. Platí to i v prípade, ak osoby, ktoré Sociálna poisťovňa prihlásila automaticky, si neželajú byť prihlásené na dôchodkové poistenie. Vtedy musia v pobočke osobne podať tzv. dobrovoľnú odhlášku.
Výška materskej dávky v súčasnosti predstavuje 75 percent predchádzajúceho hrubého príjmu mamičky. Od januára 2018 sa zároveň zvýšila maximálna výška tejto dávky, a teda Sociálna poisťovňa vypláca materskú maximálne vo výške 1 349,30 eura mesačne.
Od nového roka sa zmenila tiež výška rodičovského príspevku, ktorý vypláca úrad práce a v súčasnosti je táto sociálna dávka vo výške 214,70 eur.