SKLABIŇA. BLATNICA. Súťaže poľnohospodárskych podnikov z rôznych regiónov Slovenska sa nedávno zúčastnili aj dve družstvá z Turca, a zabodovali na najvyšších priečkach. Najlepšiu kukuričnú siláž vyrobilo Poľnohospodárske družstvo (PD) SNP so sídlom v Sklabini a víťaznú lucernovú senáž zas PD Gader Blatnica.
Najlepšie kukuričné a trávne siláže každý rok vyhodnocuje podľa laboratórnych rozborov spoločnosť Schaumann Slovensko, ktorá sa zaoberá výživou zvierat, krmovinárstvom a krmivárstvom.
Vyrobiť kvalitu nie je jednoduché
Kvalitná siláž a senáž sú veľmi dôležité pre zvyšovanie dojivosti hovädzieho dobytka a celkovú ekonomiku chovu.

„V prípade kukuričnej siláže sa hodnotia ukazovatele ako je celková sušina, objem škrobu, stráviteľná vláknina, percento narušených kukuričných zŕn a úroveň konzervácie. U trávnych senáží je to obsah sušiny, bielkovín, vlákniny a popolovín. Hodnotí sa 500 – 550 analýz,“ približuje súťaž Ivica Lačná predsedníčka sklabinského družstva. Ako ďalej hovorí, vyrobiť kvalitné krmivo nie je vôbec jednoduché, keďže ho ovplyvňujú rôzne faktory, napríklad príprava pôdy, hnojenie, voľba odrôd, termíny sejby a zberu, úrovne ošetrenia porastov či počasie.
Musí dobre chutiť, aj voňať
Agronóm PD Gader Blatnica Ivan Bonda ozrejmuje, že kvalitná senáž sa dá vyrobiť až v tretej kosbe v prvom roku založenia porastu lucerny. Ten potom využívajú ďalšie dva roky, kedy má úroda najlepšiu kvalitu aj kvantitu.
„Naše družstvo sa venuje chovu kombinovaného plemena hovädzieho dobytka Montbeliard, na produkciu mlieka, ktoré vo veľkej miere spracúvame vo vlastnej Gaderskej mliekarni. Sčasti sa zameriavame i na chov dobytka bez trhovej produkcie mlieka. Pre výživu týchto zvierat treba zabezpečiť dostatok kvalitného krmiva,“ vysvetľuje Ivan Bonda dôvod, prečo sa venujú výrobe senáže, ktorá musí spĺňať určité kritéria.
„Už pri otvorení senážnej jamy vieme na oko posúdiť, či má požadované vlastnosti, teda charakteristickú vôňu a farbu bez prítomnosti plesní. Zvyšné parametre zisťujú po odobratí vzorky certifikované laboratóriá. Výsledky rozborov napomáhajú pri určení kŕmnej dávky pre zvieratá,“ referuje agronóm z Blatnice.
Motivácia k zlepšovaniu
Cieľom súťaže bolo oceniť nielen najlepšie krmivá, ale zároveň aj prácu poľnohospodárov, ktorá nie je vždy jednoduchá, a tým ich motivovať k zlepšovaniu výsledkov.
„Osobne sa hybridizáciou kukurice , šľachtením a odrodami zaoberám od roku 2005, takže ma toto ocenenie o to viac teší,“ neskrýva radosť Ivica Lačná a zároveň dodáva, že kvalitná siláž má zlatistú farbu, dobrú živinovú skladbu a musí voňať najmä zvieratám, čím je zabezpečená dobrá žravosť.
„Je to veľmi dôležité, pretože tu platí známe: krava dojí pyskom. V roku 2017 sme získali prvé miesto v mliekovej úžitkovosti, teda v dojivosti na dojnicu v rámci Žilinského kraja a náš chov patrí medzi top 30 holsteinských chovov na Slovensku. K týmto výsledkom nám pomáhajú práve kvalitné krmivá,“ dodáva I. Lačná.
Ocenenie v súťaži potešila aj gaderské družstvo.
„Každá výhra, ktorá ocení vašu prácu, je potešením. Zároveň je výzvou do nasledujúcich rokov vyrábať kvalitné krmivá v takej, a možno aj lepšej kvalite, ako v tomto roku,“ uzavrel Ivan Bonda.