MARTIN. Na Národnom cintoríne v Martine sa od pondelka unikátnou stromolezeckou technickou odstraňujú rizikové dreviny, ktoré boli napadnutou drevokaznou hubou. Tá spôsobila prehnitie a oslabenie koreňovej štruktúry. Spíliť sa musí päť líp, dva smreky a jeden jaseň.
Prevencia pred skazou
Ak by sa tak nestalo, hrozilo by, že pri nepriaznivom počasí a najmä silnejšom vetre sa dreviny môžu zrútiť. Tak ako sa to stalo v decembri v roku 2016. Vtedy veterná smršť skolila niekoľko navonok statných stromov, ktoré po páde poškodili viacero hrobov národných dejateľov i bežných Martinčanov.
Náročné práce potrvajú do 28. marca. Na Sklabinskej ulici, keďže poškodené stromy sa nachádzajú hneď pri plote, ktorý lemuje pomerne frekventovanú cestu, sa čiastočne na pár hodín obmedzí i doprava. Na asi štyridsaťmetrovom úseku sa pod dohľadom mestskej polície jazdí iba v jednom jazdnom pruhu.
Je to piplačka
Na Národnom cintoríne je zakázane používať ťažkú techniku, ktorá by mohla spôsobiť škody na hroboch či chodníkoch. Stromy sa tak doslova rozoberajú od vrchu po centimetroch a trvá aj jeden, niekedy i dva dni, kým sa ich podarí úplne odstrániť.
Chlapi podávajú špičkové výkony, hlavným aktérom na lane je Pavol Pokrievka. Vo vzduchu trpezlivo najprv dreviny odvetvuje a pomaly spúšťa na zem. Až potom prichádza na rad samotný kmeň.
„Tieto práce sa nedajú robiť bežným lesníckym ťažobným postupom, preto používame špeciálnu arbonistickú techniku – kladky, silne lano, upravený lodný navijak a podobne. Všetky časti stromu sa musia zaistiť a potom spúšťať,“ vysvetlil postup Marek Sitár.