Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Odkaz študentiek z námestia: Zavraždený novinár niečo začal a my musíme pokračovať

Na prvom spomienkovom martinskom pochode takmer dve tisícky ľudí zaujalo vystúpenie dvoch dievčat zo Žiliny, ktoré študujú na Bilingválnom gymnáziu Milana Hodžu v Sučanoch. Rozprávali sme sa s nimi aj o situácii v spoločnosti a východiskách z nej.

Pietny pochod v Martine. Organizátorkami boli aj študentky z Bilingválneho gymnázia v Sučanoch.Pietny pochod v Martine. Organizátorkami boli aj študentky z Bilingválneho gymnázia v Sučanoch. (Zdroj: ĽUDO LETTRICH)

Obe máte 18 rokov, občiansky sa angažujete, nemáte problém vystúpiť na zaplnenom námestí v spoločensky vypätej atmosfére a slovom zaujať stovky ľudí až tak, že pomaly ani nedýchajú. Úprimne, aj v porovnaní s vašimi rovesníkmi, to nie je úplne bežné. Kde ste toto všetko v sebe našli?

Michaela Knošková: – Asi v pätnástich rokoch sme sa zapojili do organizovania rôznych charitatívnych akcií pre ľudí bez domova. To bola dobrá skúsenosť na to, aby sme sa začali viac zaujímať o to, čo sa v našej spoločnosti deje, ako sa rozvíja a čo ju sužuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Adriana Repáňová: – Naštartoval nás aj štrajk učiteľov spred dvoch rokov. Naši učitelia sa doň nezapojili, ale my sme chceli podporiť zmeny vo vzdelávacom systéme na Slovensku. Nie však radikálnymi prejavmi, ale diskusiou. Aj preto sme zorganizovali podujatie, na ktorom sme o problémoch a prednostiach nášho školstva diskutovali.

Čo nasledovalo?

Michaela Knošková: – Zapojili sme sa do elektronických študentských volieb do Národnej rady, v ktorých vyhralo hnutie Borisa Kollára a strana Mariána Kotlebu. Vtedy sme si povedali, že treba niečo robiť. Založili sme občianske združenie a zorganizovali národnú súťaž Create & Control, ktorej cieľom je to, aby sa aj mladí ľudia začali zaujímať o riešenia rôznych problémov.

Ako to prebieha?

Adriana Repáňová: – Funguje to tak, že súťažiaci zostavia vládu fiktívnej krajiny a riešia nielen národné, ale i medzinárodné problémy. Potom spoločne s politológmi, sociológmi, ekonómami a ďalšími sa debatuje o tom, ako ich riešenia majú vplyv na spoločnosť a podobne. Určite to napomáha získať všeobecný prehľad.

SkryťVypnúť reklamu

Od fiktívnych problémov ste sa však dostali aj ku skutočným.

Prečítajte si tiež: Protesty neutíchajú, v Martine bolo opäť plné námestie Čítajte 

Michaela Knošková: – Áno, napríklad v Žiline sme vlani na konci školského roka organizovali protikorupčný pochod študentov, čím sme sa pripojili k bratislavskej iniciatíve. Páčila sa nám myšlienka, nezávislosť mladých ľudí a aj snaha niečo v tejto krajine zmeniť. Išli sme do toho s dobrou vierou, ale na konci sme mali pocit, že nám to viac vzalo, ako dalo.

V čom?

Michaela Knošková: – Ja som napríklad kandidovala na miesto podpredsedníčky Národného mládežníckeho parlamentu a bolo mi povedané, že by to nebolo vhodné. Lebo kolegovia chceli predložiť nejaký návrh a vraj by jeho šanca na prijatie poklesla, keby sa oň zasadzoval človek, ktorý organizoval študentské protikorupčné pochody.

Adriana Repáňová: – Pre nás mladých je dôležité, aby za tým, čo robíme, bolo vidieť aj nejaké výsledky. Čakali sme, že sa po týchto protestných pochodoch niečo zmení, aspoň minimálne, ale nestalo sa nič. Žiaľ, reakcia vlády bola rovnaká, ignorovali naše požiadavky. To by každému ubralo z nadšenia a z nádejí, že sa môže niečo zmeniť. Vtedy sme si položili otázku, či má zmysel sa vôbec angažovať. Navyše sme už aj vo štvrtom ročníku a už sme sa chceli sústrediť na maturity a prijímacie skúšky na vysoké školy. Ale aby nedošlo k omylu, určite neľutujeme, že sme sa do týchto akcií a podujatí pustili.

SkryťVypnúť reklamu

Prišlo však jedno pondelkové ráno, v ktorom sa Slovensko dozvedelo o vražde dvoch mladých ľudí. O život prišiel investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová. Čo ste si vtedy pomysleli?

Michaela Knošková: – Ja som v nedeľu dlho do noci, možno až skorého pondelkového rána pozerala seriál z politického prostredia Domček z karát, v ktorom sa jeden kongresman za aktívnej účasti manželky snaží všetkými možnými prostriedkami, aj za cenu strašných zločinov, dostať na miesto amerického prezidenta. Ráno sa zobudím a dozvedám sa strašnú správu. Myslela som si, že je to zlý sen z toho seriálu, že som sa ešte neprebudila a že to nemôže byť pravda. Rýchlo mi došlo, že v našej krajine nie je niečo v poriadku a že to takto predsa nemôže fungovať.

Adriana Repáňová: – Keď som sa v ten pondelok dozvedela, čo sa stalo, tak prvá myšlienka, ktorá mi skrsla v hlave, bola tá, ako mi moji rodičia vraveli, že za ich mladosti sa v deväťdesiatych rokoch diali u nás na Slovensku strašné veci. Únos prezidentovho syna, spolupráca tajnej služby s mafiou, vražda Róberta Remiáša. Myslela som si, že naša krajina už má všetky tieto nepekné veci za sebou a že sa už nemôžu opakovať. My sme sa narodili do demokracie, mysleli sme si, že v nej vyrastáme a zrazu, keď sa toto stalo, tak sa vynorilo množstvo pochybností. Veď vražda novinára bola útokom na demokraciu. Na slobodu slova, ktorá je jedným z jej dôležitých pilierov. Mladý novinár svojimi zisteniami a článkami nastavoval zrkadlo našej spoločnosti, chcel, aby život v nej bol lepší, spravodlivejší a niekto ho za to aj s jeho priateľkou zavraždil. Toto sa nikdy nemalo stať.

Môže tento hnusný zločin priniesť zvrat v našej spoločnosti?

Adriana Repáňová: – Verím, že toto našu spoločnosť prebudí. Ventil nahromadenej nespokojnosti sa pomaly otvára. Ľudia toho majú už dosť, uvedomujú si, že takto to ďalej nemôže ísť.

Michaela Knošková: – Viete, doteraz to bolo tak, že pri rôznych korupčných kauzách, v ktorých išlo o milióny, mnohí ľudia len mykli plecom a už si to pomaly ani nevšímali. Avšak vražda novinára a jeho priateľky v ich dome, ktorý každý považuje za svoje bezpečie, je úplne niečo iné.

Spoločnosť sa dostáva do varu, nemálo ľudí je na námestiach, krajina sa však aj zásluhou vyhlásení politikov silno polarizuje. Ako by toto všetko malo dopadnúť?

Michaela Knošková: – Názory ľudí, ktorí sa v nemalom množstve stretávajú v mnohých mestách na Slovensku, by mali byť vypočuté. To už nie sú protesty pred komplexom Bonaparte, kde sa chodilo nielen protestovať, ale i grilovať. Určite by sa malo udiať niečo na úrovni vlády, k väčším zmenám musí dôjsť. Nestačí, že odíde len minister vnútra, za čisté riešenie by sme považovali vyhlásenie predčasných volieb. Nie je predsa normálne, že rodičia zavraždených mladých ľudí neveria polícii, že sa vôbec niečo vyšetrí. Je tragické, že sa opäť hľadajú vonkajší nepriatelia typu pán Soros, že sa šíria konšpirácie. Slovensko potrebuje systémové zmeny, nielen kozmetické.

Ako reagujú vaši spolužiaci, kamaráti?

Adriana Repáňová: – Veľa o všetkom debatujeme, politika a to, čo sa deje v spoločnosti, sa stáva témou. Ak nie najdôležitejšou, tak jednou z dôležitých.

Mladí ľudia sú vo väčšine čistí v tom, že to, čo si myslia, aj hovoria, že ich názory sú úprimné a bez bočných úmyslov. Nemôžu sa ale ich požiadavky zneužiť. Napríklad tak, že niekomu ide len o to, aby jedna garnitúra vystriedala druhú, že je tu tvrdý politický súboj o moc. Hoci sme len v polovici obdobia a riadne voľby by mali byť až o dva roky...

Adriana Repáňová: – My sa do ďalších verejných zhromaždení primárne púšťame preto, aby sa niečo v tejto krajine zmenilo, aby sme mali na Slovensku ozajstnú demokraciu, a nielen na papieri. To, či to niekto využije vo svoj prospech, nemáme vo svojich rukách. Nerobíme to pre nejakú konkrétnu osobu, pre nejakú politickú stranu, ale z vlastného presvedčenia. Dávame najavo, že aj my mladí patríme do tejto spoločnosti a máme právo povedať, ako si život v nej predstavujeme. Ján Kuciak začal nejakú prácu a my by sme v nej mali pokračovať.

Michaela Knošková: – Otázka neznie tak, že kto má z toho všetkého profitovať, ale prečo. Musíme dostať odpoveď na to, prečo sa tento skutok stal, čo sa ním chcelo zakryť, čo by sa odhalilo, keby novinár na svojich zisteniach ďalej pracoval. To je to najpodstatnejšie. Dôležité je, aby ľudia nezabudli na to, čo sa stalo. Všetci by sme sa mali spojiť za to, aby sa odhaľovali chyby a aby sa pomenovávali správnymi slovami.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Hladinka smeruje do Košíc!
  2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 705
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 782
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 553
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 4 983
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 942
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 240
  7. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 2 193
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 179

Blogy SME

  1. Anton Giertli: Nebuďte ticho keď hovoriť máte, a nehovorte keď je lepšie byť ticho, pán Majerský
  2. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
  3. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  4. Irena Šimuneková: Žarnov
  5. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  6. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  7. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
  8. Vladimír Krátky: Šmejdi, lúzri, mafiáni a nevzdelanci
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 219
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 673
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 688
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 418
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 23 453
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 191
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 9 171
  8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 439
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Obrana brankárov občas nechala v štichu.

Do Martina pricestovali Nové Zámky na čele s ikonou slovenskej hádzanej Martinom Straňovským.


15m
Mužstvo Diviak podalo bojovný výkon, na body to, žiaľ, nestačilo.

Cez týždeň si v kabíne Žabokriek vyčistili stôl. Tento krok zabral a Slovan si doniesol všetky body z ihriska Rosiny. Diviaky tesne prehrali v Bytči, chýbal im kúsok šťastia.


1 h
Koncert v Príbovciach z predposlednej septembrovej nedele.

V evanjelickom kostole sa konal koncert.


Ľubomír Žila 3 h
Tibor Ďungel je aktuálne vo výbornej forme.

Na ihrisku Zvolena podal Martin kompaktný výkon a nadviazal na utorkové domáce víťazstvo nad Račou. Vyfúknuť si však naši veľmi nemôžu, pretože ich opäť čaká dvojzápasový týždeň.


8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Anton Giertli: Nebuďte ticho keď hovoriť máte, a nehovorte keď je lepšie byť ticho, pán Majerský
  2. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
  3. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  4. Irena Šimuneková: Žarnov
  5. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  6. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  7. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
  8. Vladimír Krátky: Šmejdi, lúzri, mafiáni a nevzdelanci
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 219
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 673
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 688
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 418
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 23 453
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 191
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 9 171
  8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 439
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?