Politická scéna sa viac ako tri týždne po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky stále otriasa v základoch. Odstupovali ministri, napokon demisiu podal aj premiér Fico. Protesty občianskej verejnosti však pokračujú. Ako súčasne obdobie analyzujete?
– Myslel som si, že svoje najťažšie politické chvíle som prežíval pred dvomi rokmi pri formovaní vlády, ktorá vzišla z volieb v roku 2016. Teraz je to ešte hektickejšie a aj dramatickejšie. Nielen tým, že sa stala vražda dvoch mladých ľudí, ktorá je v demokratickej krajine absolútne neprijateľná, ale aj tým, že sa už po pár dňoch začala zneužívať na politické ciele. S tým súvisí aj množstvo verbálnych útokov, ktoré so slušným správaním nemajú nič spoločné. Chápem, že nie každý musí so všetkým súhlasiť, mnoho ľudí ma na vzniknuté problémy iné názory, ale mali by sme sa navzájom aspoň rešpektovať.
V rozkývanej politickej scéne sa zraky verejnosti upierali na rozhodnutie Republikovej rady strany Most – Híd. Tá svoje zotrvanie vo Ficovej vláde podmienila dohodou na predčasných parlamentných voľbách. Zdalo sa, že je to hotová vec, ale po 48 hodinách sa opäť všetko zmenilo, čo sa v časti verejnosti, ale aj v niektorých politických kruhoch, interpretuje ako veľká zrada.
– Uznesenie republikovej rady malo dve časti, ale hovorilo sa len o jednej. O predčasných voľbách a odchode Mostu – Híd z koalície. Avšak bolo v ňom zahrnuté aj konštatovanie, že ak sa na politickej scéne vyskytnú iné závažné skutočnosti, môže potom o nich rozhodnúť predsedníctvo strany.

Aké skutočnosti?
– Napríklad to, že premiér Fico podá demisiu, čím končí aj jeho vláda.
Vy ste už minulý utorok hovorili o tom, že okrem predčasných volieb sú v hre aj iné možnosti. Predpokladali ste takýto vývoj?
– Neočakával som, že by sa také niečo stalo, ale zas vnímal som celú diskusiu, preto som sa aj takto vyjadril. Napokon aj moji kolegovia, ktorí skôr boli naklonení predčasným voľbám, avizovali, že ak by premiér skončil, tak by svoje rozhodnutie prehodnotili, lebo by ho považovali za východisko z politickej krízy.
Novým premiérom má byť Peter Pellegrini, čo opozícia, ale aj ľudia z námestí, berú tak, že bude len akousi figúrkou v rukách Roberta Fica, ktorý sa vôbec nechystá odísť z politickej scény a naďalej ostáva predsedom Smeru – SD, o čom pri podaní demisie ubezpečil aj prezidenta Kisku.
– Keď sa Iveta Radičová stala premiérkou, bola závislá od rozhodnutí predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu, bola figúrka v jeho rukách? Ja si to nemyslím, práve naopak. Prečo by sme mali dopredu odsudzovať niekoho, ktorý ešte ani nestihol zostaviť vládu a už sa mu vystavuje účet.
Protesty verejnosti v piatok pokračovali, nie je vylúčené, že budú aj ďalšie. Toto vás neznervózňuje?
– Protesty občanov, ktoré sa nesú v nenásilnom duchu, vnímam pozitívne, som rád, že sa prebudila občianska spoločnosť a zaujíma sa o veci verejné. Ukazuje to, že sme politicky vyspelá krajina. Napokon, protestuje sa všade v Európe, kde sa to považuje za absolútne prirodzené. Plne to rešpektujem.
Aj napriek tomu, že keď sa v Martine na proteste spomenie vaše meno, tak verejnosť píska?
– Aj napriek tomu, veď žijeme v demokracii. A ak by organizátori protestov potrebovali pomoc po technickej stránke, tak im mesto pod mojím vedením vyjde v ústrety. Neprekáža mi ani to, že jedným z organizátorov je šéf OĽaNO v Turci.