SUČANY. Koncom minulého týždňa sa mužovi zo Sučian podarilo v lesoch tamojšej lokality Drgová naďabiť na nevšedný nález. Z diaľky najskôr začul nariekavý hlas malého medvieďaťa, a keď sa za ním vydal, zakrátko ho pomocou ďalekohohľadu zbadal. Sučanec ale dostal strach, že by sa v blízkosti mohla nachádzať medvedica, a tak z miesta radšej odišiel.
Úkryt pod snehom
Na druhý deň mu to však nedalo a na Drgovú sa vybral znova.
„Medvieďa tentoraz už nenariekalo. Našiel ho pod spadnutým smrekom, takmer bez známok života a preto telefonicky kontaktoval strážcu národného parku. Asi po dvoch až troch hodinách spoločne skontrolovali lokalitu, najskôr v širšom okruhu, asi 300 až 500 metrov,“ opísal situáciu Michal Kalaš, riaditeľ správy Národného parku Malá Fatra.

Ako ďalej dodal, na snehu v okolí sa nenachádzali žiadne stopy dospelého medveďa. Ani staré ani čerstvé. Boli tam len ľudské odtlačky a stopy po lyžiach. Asi pätnásť metrov od nehybného medvieďaťa, ktoré ležalo na snehu, našiel ochranár spolu s mužom zo Sučian podzemný úkryt vyhrabaný pod smrekom. Z brloha sa neozývali žiadne zvuky, no pri kontrole sa v ňom našli ďalšie tri asi jeden a pol mesačné medvieďatá.
„Aj tieto boli značne apatické, zrejme preto, lebo hladovali a bola im zima. Išlo o troch samčekov a jednu samičku s hmotnosťou od 1,2 do 2,2 kilogramu. Mláďatá boli podvýživené a vystavené chladu, a tak sme ich z tohto miesta odobrali,“ vysvetľuje Michal Kalaš.
Medvedica v okolí nebola
V dedine potom malí chlpáči dostali na vzpruženie glukózový roztok a neskôr kozie mlieko, po ktorom zjavne ožili. Podľa ďalších slov riaditeľa, malým medveďom určite prospelo i to, že sa vzájomne zohriali v ruksaku, v ktorom ich prepravovali. Ochranári ale museli vyriešiť zásadnú otázku, čo urobiť s mláďatami ďalej.
„Keďže sme ich nechceli definitívne pripraviť o možnosť prinavrátenia k matke, rozhodli sme sa ich nakŕmené vrátiť do zadnej časti brloha a sledovať ich pomocou fotopasce. Ďalší osud medvieďat bol na prírode,“ spomína Michal Kalaš a dodáva, že v tú noc fotopasca nasnímala pri brlohu iba jazveca.
Nasledujúci deň sa za odvrhnutými mláďatami vydali ochranári opäť. Medvieďatá našli ležať v rôznych častiach brlohu takmer nehybné a poriadne vyčerpané hladom aj zimou. Ani tento raz nebolo nikde vidieť stopy dospelého medveďa, pritom podzemný kryt chlpáčov bol od auta vzdialený jeden kilometer pešo hlboko v lese.
„Po tejto skúsenosti bolo jasné, že medvedica nie je nikde v okolí a to minimálne tri až štyri dni. Svedčil o tom aj nález srny strhnutej rysom, len tristo metrov od brloha. Na takejto koristi sa rád priživí každý medveď, no ani tu žiadna medvedia stopa nebola,“ podotkol Michal Kalaš, pričom uviedol, že týmto sa šanca na život medvieďat v ich prirodzenom prostredí definitívne rozplynula.
Život v zajatí
Keďže ďalšiu noc v opustenom brlohu by už malé medvedíky prežiť nemuseli, ochranári preto pristúpili k poslednej možnosti a to k odobratiu mláďat, čo znamená ich následný život v zajatí.
Po tom ako sa medvieďatá zotavili, dve z nich už v pondelok previezli do ZOO Bojnice a dvaja slabší chlpáči zatiaľ ostávajú v starostlivosti Záchrannej stanice v Zázrivej.
„V Malej Fatre ide o druhý vrh so štyrmi mláďatami, o ktorom doteraz vieme. Pravý dôvod, prečo ich medvedica opustila však nepoznáme. Možností je niekoľko. Najpravdepodobnejšou je vyrušenie matky človekom, keďže v okolí brloha bolo veľa ľudských stôp,“ zamýšľa sa Michal Kalaš.