BUDIŠ. Aj ochranári z Národného parku Veľká Fatra sa i túto jar opäť pripravili na hromadný presun obojživelníkov na ich tradičné rozmnožovacie miesta. Žaby, mloky i salamandre tiahnu často aj priamo cez frekventované cesty, a tak hrozí, že zahynú pod kolesami áut. Ochranári preto nelenili a pustili sa do práce tiež v obci Budiš, aby neďaleko krajníc postavili zábrany a odklonili migrujúce obojživelníky.
Na drevené koly poriadne upevnili fóliu, ktorá zabráni preniknutiu živočíchov na cesty.

„Jej spodnú stranu treba zahrabať do zeme, lebo pri nočných poklesoch teplôt zaliezajú obojživelníky do zeme a mohli by sa popod zábranu podhrabať,“ vysvetľuje Mária Apfelová, zoologička z Veľkej Fatry. Ako ďalej hovorí, po roztopení prvotnej desaťcentimetrovej vrstvy zeme vychádzajú na liahniská najskôr skokany hnedé, tri týždne po nich idú ropuchy bradavičnaté a niekde medzi týmto obdobím vychádzajú na neresiská mloky.
„Salamandry prečkali zimu v podzemí a teraz v chladnom období kladú vajíčka do vody v povrchových prameniskách. Zábrany chodíme každý deň kontrolovať a žabky i mloky prenášame k vode do bezpečia,“ opisuje Mária Apfelová.
Zábrany pri Budiši sú zatiaľ dočasné, ale ochranári čoskoro pripravia trvalejšie, podobne ako v Sučanoch smerom na Turčiansku Štiavničku. Na rovnakých trvalých pracujú už aj pri Moškovci.
„Presun obojživelníkov môžeme pozorovať pri frekventovaných cestách v blízkosti potokov. Preto prosíme vodičov, ktorí zbadajú takúto migráciu o ohľaduplnosť, aby skrátka pribrzdili a počkali, kým žaby a mloky prejdú,“ vyslovila prosbu zoologička z Veľkej Fatry.