MARTIN. Už ôsmy rok funguje v Martine Centrum pomoci Ligy proti rakovine, ktoré je jedným z troch na Slovensku.
„Smie miestom, kde sa stretávajú onkologicky chorí pacienti, aby neboli doma sami a mali kam prísť sa buď rozptýliť alebo poradiť či už počas liečby alebo po nej. U nás o chorobe hovorí iba ten, kto chce a potrebuje zo seba dostať svoje pocity. Najviac návštevníkov máme z Turca, no chodia k nám aj z Liptova, Oravy či Žiliny,“ hovorí Gabriela Sýkorová, správkyňa a koordinátorka martinského centra, ktoré funguje každý deň so zaujímavým programom. Všetky služby, ktoré tu môžu návštevníci využívať, sú bezplatné, keďže fungujú zo zbierky Dňa narcisov a darovaných dvoch percent daní.
Pestrá ponuka kurzov
Ľudia tu chodia na rôzne pohybové aktivity, ako napríklad na jogu, pilates, rôzne druhy tanca, ďalej centrum poskytuje rehabilitácie, možnosť zájsť na plaváreň, lymfomasáž, tejpovanie, kurzy angličtiny či ovládania počítačov, prednášky s odborníkmi, skupinové terapie, kultúrne podujatia, výlety a v ponuke je aj divadelný krúžok. Veľký záujem je tiež o rôzne kreatívne kurzy zamerané na racionálne varenie, výrobu šperkov, maľovanie, pletenie a všakovaké ručné tvorivé práce.

Zaujímavou službou je bezplatná telefonická onkoporadňa, ktorú každý deň využívajú nielen pacienti, ale aj ich príbuzní. Veď na rakovinu ročne ochorie 30-tisíc Slovákov.
„Ľudia sa na túto linku môžu obrátiť, ak potrebujú informácie, radu, povzbudenie, pomoc pri riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli v ich živote v súvislosti s onkologickým ochorením alebo ak sa chcú informovať ohľadom prevencie,“ vysvetľuje Gabriela Sýkorová a dodáva, že onkoporadňa slúži na najbližší kontakt s odborníkmi na rôzne témy. K dispozícii sú lekári, sociálni a právni poradcovia, psychológovia, výživoví poradcovia a tiež odborník na prevenciu. Onkoporadňa funguje sedem dní v týždni a rozpis odborníkov si každý, kto má záujem, môže nájsť na webovej stránke Ligy proti rakovine.
Každý chorobu zvláda inak
Do martinského centra denne prídu desiatky ľudí. Niektorí chcú zabudnúť na svoje trápenie, iní potrebujú povzbudenie a vľúdne slovo.
„Tu je každý na jednej lodi, nikto sa na nič nehrá, návštevníci sa vedia navzájom pochopiť, poradiť si, lebo presne vedia, čo ten druhý prežíva. Každý je individuálny. Niekto sa so svojou chorobou vyrovná skôr a ľahšie, druhý potrebuje čas a trvá, kým sa o chorobe bude chcieť rozprávať,“ vykresľuje správkyňa Sýkorová. Ako ďalej hovorí, z niektorých pravidelných návštevníkov centra sa časom stali dokonca dobrovoľníci, ktorí vedú rôzne kurzy a ochotne pomáhajú vždy, keď treba.
Jednou z návštevníčok centra je aj Oľga Kramárová, ktorá do centra chodí na kurzy angličtiny aj s priateľkou.
„Som tu veľmi spokojná, pretože s kamarátkou sme obidve onkologické pacientky, máme príležitosť sa vidieť, porozprávať a navzájom sa povzbudzovať. Je veľmi pozitívne, že sa tu stretávam s príjemnými ľuďmi a v príjemnom prostredí,“ pochvaľuje si.
Príbeh s dobrým koncom
Správkyňa Gabriela Sýkorová sa pri svojej práci v centre stretáva s rôznymi osudmi a niektoré ťažké príbehy ju doslova zabolia.
„Potom, keď ja niekedy zbytočne riešim banálny problém a spomeniem si na našich chorých návštevníkov, hneď to prehodnotím a poviem si, že ľudia majú oveľa vážnejšie starosti ako malichernosť, ktorou sa práve zaoberám,“ zmieňuje sa Gabriela Sýkorová, ktorej v pamäti utkvel jeden príbeh mladej mamičky s rakovinou prsníka. Do martinského centra prišla aj s vtedy malými dvojičkami.
„Prišla vysoká krásna žena a rozplakala sa, že nevie ako ďalej, lebo priateľa má na vozíčku, na deti je sama a berie chemoterapiu. Poslali sme ju na relaxačný pobyt, aby sa zregenerovala a dala dohromady. O pár rokov sa nám prišla poďakovať a povedať, že všetko dobre dopadlo a je šťastná. Toto sú chvíle, kedy si poviem, že naša robota má význam,“ dodáva s úsmevom G. Sýkorová.