MARTIN. Väčšina ľudí v tom má jasno. Nájomné byty treba a malo by ich byť viac. Sú dobrou možnosťou pre mladé rodiny, rozvedené či slobodné mamičky, ale aj pre osamotených seniorov, ktorí po strate partnera hľadajú cenovo prístupnejšiu formu bývania.
Hypotéku si nemôže každý dovoliť
„V dnešných časoch je hypotéka veľké bremeno a nie každý si ju môže dovoliť. Ja by som nájomný byt privítala, je to lepší variant ako prenájom,“ povedala Jarka Copáková.

„Stavanie nájomných bytov by tlačilo aj na ceny štandardných bytov a najmä mladšie ročníky by sa lacnejšie dostali k svojmu bývaniu. Nie je v poriadku, aby paneláky, ktoré sa postavili ešte v bývalom režime, stáli od 50-tisíc eur a viac. Sú to nafúknuté ceny, reálne takú hodnotu nemajú,“ myslí si Jaroslav Frnda.
„Už mali byť postavené najmenej pred dvadsiatimi rokmi. Stačí sa učiť od múdrejších, sú krajiny, kde nájomné byty tvoria až 60 percent bytového fondu,“ pridala názor na náš redakčný facebook Eva Benčíková.
Aj Adriana Fejková si myslí, že nájomné byty treba stavať. „Ale za primerané ceny, aby si ich mohli dovoliť nielen mladé rodiny, ale aj matky s deťmi či seniori, ktorí nechcú ísť do domovov dôchodcov, ale naopak, chcú dôstojne prežiť jeseň života doma.“
Peter Haratík v našej ankete zas podotkol, že stavanie nájomných bytov by malo byť jedným z dôležitých bodov dlhodobého plánu rozvoja mesta.
„Je to možnosť ako udržať ľudí v meste, resp. ich do mesta prilákať. Rovnako tak firmy. Avšak mám obavy, že nemáme žiadny plán, aspoň o ňom neviem. A chcieť niečo od súčasného vedenia, keď nemáme v zodpovedajúcom stave ani komunikácie, je utópia.“
Naposledy sa stavalo pred nútenou správou
Nájomné byty v Martine spravuje mestská nezisková organizácia Matra. Spolu je ich 472, avšak viac ako polovica je ich v lokalite Bambusky, v ktorej v zložitých podmienkach žijú najmä Rómovia.
AKO JE TO V TEPLICIACH
V Turčianskych Tepliciach je v siedmich bytových domoch 144 nájomných bytov. Väčšina z nich je na sídlisku Horné Rakovce, potom na Partizánskej ulici a v mestskej časti Diviaky.
Tieto byty spravuje správcovská spoločnosť Teplico, ktorá zabezpečuje úhradu nájmov, údržbu a bežné opravy, ktoré na základe súpisu hradí mesto.
Platby za nájomné byty sú rôzne. Za jednoizbový sa platí nájomné od 75 do 116 eur, za dvojizbový od 105 do 160 eur, za trojizbový od 150 do 197 eur. K tomu ale treba ešte pripočítať náklady na energie – teplo či elektrinu.
O nájomné byty majú ľudia záujem, mesto eviduje 54 žiadostí o ich pridelenie.
Nový bytový dom s 20 – 25 bytmi, prevažne dvojizbovými, sa bude v dohľadnom čase stavať v Horných Rakovciach. Mesto plánuje zabezpečiť výstavbu novej nájomnej bytovky formou kúpy od budúceho zhotoviteľa s podmienkou poskytnutia úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania a z nenávratnej dotácie od ministerstva dopravy a výstavby.
Mesto, resp. Matra, však aj za prispenia Štátneho fondu rozvoja bývania či s pomocou úverov od bánk postavilo aj nové bytové domy. Napríklad na Šefčenkovej ulici na Ľadovni, Kernovej a Alexyho v Košútoch či Kijevskej v Priekope.
„Naposledy sme dvanásť nových nájomných bytov získali nadstavbou bytovky na Šoltésovej ulici v centre mesta. Do užívania sme ich odovzdali v roku 2015, ešte pred začatím nútenej správy“ povedal Ján Gallo, riaditeľ Matry.
„A kompletne by sme chceli zrekonštruovať aj celý bytový dom na tejto ulici a získať tak tridsať nových bytov, časť peňazí určených na investície by mala ísť práve na tento účel,“ doplnil kolegu Imrich Žigo, viceprimátor mesta.
O nájomné byty v meste je stále záujem, Matra eviduje desiatky žiadostí na pridelenie bytu.
„Je to ale premenlivé. V časoch, keď sa ekonomike darí, je ich podstatne menej ako v časoch krízy. Tá skôr či neskôr zaklope na dvere a my by sme mali byť na takúto situáciu pripravení. Po rekonštrukcii bytovky na Šoltesovej by sme sa chceli postupne pustiť do renovácie domu na Ulici Ambra Pietra,“ podotkol riaditeľ Matry Ján Gallo.
Keď sa to podarí, mesto získa v širšom cente ďalších 72 bytov.
Pokles obyvateľstva môžu zastaviť nájomné byty
Matra na obnovu bytov či stavanie nových získava peniaze z úverov od komerčných bánk, dotácii od mesta či úverov z Fondu rozvoja bývania.
„Od roku 2010 však aj predajom bytov do osobného vlastníctva za trhovú hodnotu prostredníctvom dražieb. Takýto postup nám prikazuje uznesenie mestského zastupiteľstva, ktoré sme navrhli a poslanci ho schválili,“ povedal Ján Gallo.
Mesto spolu s Matrou chce v rekonštrukcii bytov alebo stavaním nových pokračovať.
„Ideálny stav by bol, keby sa ich ročne dalo do užívania okolo štyridsať až päťdesiat. Samozrejme, záleží to aj od demografického vývoja. My máme v súčasnosti okolo 53-tisíc obyvateľov a minimálne na takejto úrovni sa musíme udržať, hoci naše ambície by mali byť vyššie. Lebo ak by sme sa dostali pod hranicu 50-tisíc obyvateľov, tak ekonomicky by si Martin v mnohých oblastiach pohoršil,“ varoval Imrich Žigo. Šéf Matry zdôraznil, že nájomné byty by sa mali stavať po celom Slovensku, teda aj v Martine.
„Dávajú ľuďom možnosť voľby, či pôjdu do banky a vezmú si úver, kúpia si vlastný byt a zaviažu sa tak hypotékou na dlhé roky. Alebo si pri štarte do samostatného života zvolia variant nájomného bývania, ktoré ich až tak nezaťaží. Navyše je to aj lacnejší variant ako bývanie v prenájme za trhové ceny,“ myslí si Ján Gallo, ktorý ešte dodal, že pri nájomných bytoch majú ľudia aj voľnejšie ruky.
„Napríklad pri tom, keď sa rozhodujú, či ostanú žiť tu, alebo niekde inde, kde by našli trebárs lepšiu prácu. Nájomné byty sú perfektným nástrojom na mobilitu pracovnej sily.“