S akými ochoreniami srdca sa vo svojej praxi najčastejšie stretávate a u akej vekovej skupiny?
- Najčastejšie ochorenia srdca sú tie, ktoré vznikajú následkom zužovania srdcových tepien, ktoré zásobujú srdcový sval krvou a kyslíkom. Akútny nedostatok kyslíka v pracujúcom srdci môže vyústiť až v náhlu srdcovú smrť. Najčastejšie sa to týka starších pacientov, ktorí trpia rôznymi štádiami srdcového zlyhávania, srdcovými poruchami rytmu, alebo rôznymi formami nedokrvenia srdcového svalu - od ponámahových bolestí v hrudníku, až po akútny srdcový infarkt. Po 65 roku už prakticky každý človek trpí na arteriosklerózu, čo v prípade srdcových ciev môže viesť ku chronickému či akútnemu poškodeniu srdca. V kritických situáciách a pri nesprávnom životnom štýle sa tieto ochorenia samozrejme môžu posúvať do vekovo nižších skupín a srdcový infarkt sa tak môže vyskytnúť nezriedka aj u pacientov mladších ako 45 rokov. Do 75 roku je infarkt častejším ochorením u mužov, po 75-ke je častejší u žien.
Teda ochoreniami srdca trpia čoraz mladšie vekové skupiny?
- Pri nesprávnom životom štýle, ako je alkoholizmus, fajčenie, nesprávne stravovanie, stres, nedostatok telesného pohybu sa zvyšuje riziko vzniku civilizačných ochorení, vrátane cukrovky, vysokého krvného tlaku a urýchlenia arteriosklerózy, čo má samozrejme za následok aj srdcové ochorenia. Nedá sa však povedať, že mladšie skupiny trpia ochoreniami srdca čoraz častejšie, ale zďaleka už nie výnimočne.
Môže problémy so srdcom spôsobovať aj vrodená predispozícia alebo je to skôr o spomínanom zlom životnom štýle?
- Vrodené srdcové ochorenia tvoria len nepatrné percento a takíto pacienti sú od detstva sledovaní v kardiologických centrách. To, čo je naozaj hrozbou z celospoločenského hľadiska, sú srdcovocievne ochorenia spôsobené nesprávnym chápaním blahobytu a pokroku civilizácie. Pohodlnosť, nedostatok pohybu a príliš kalorická strava spojená s konzumáciou alkoholu, fajčením a stresom sú smrteľnou kombináciou.
Známe je, že stúpa obezita aj u detí... Čo s tým?
- Jedným z dôsledkov civilizačného pokroku je tiež epidémia obezity. Na Slovensku až dve tretiny ľudí trpí nadváhou alebo obezitou, pričom pravdepodobnosť vzniku cukrovky stúpa práve so stúpajúcou hmotnosťou. Ľudia s obezitou ťažkého stupňa majú až päťdesiatkrát väčšiu šancu, že ochorejú na cukrovku v porovnaní s ľuďmi s primeranou hmotnosťou. Z hľadiska ohrozenia zdravia predstavuje cukrovka rovnaké riziko ako už prekonaný srdcový infarkt. Štatistika hovorí, že detí s obezitou pribúda úmerne k tomu, ako klesá ich pravidelná pohybová aktivita. Správna cesta prevencie obezity u detí nie sú drastické diétne opatrenia či prílišné sústreďovanie sa na špeciálne stravovacie režimy, ale podporovanie a motivácia detí ku pravidelnému športovaniu.
Je športovanie dobrá prevencia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami?
- Ak na jednej strane misky váh sú rizikové faktory spojené so zlým stravovaním a nesprávnym životným štýlom, na druhej strane je to práve pravidelné zaťažovanie organizmu vhodnou fyzickou aktivitou, najmä vytrvalostného charakteru - ako sú beh, cyklistika, plávanie či skupinové aerobné cvičenia v štýle zumby, aerobicu, spinningu či jogy. Pravidelné športovanie nielenže pomôže zlepšiť stav srdca a ciev až do vysokého veku, ale je známe tiež svojimi antidepresívnymi účinkami a zlepšuje pocit radosti zo života.
Ak si chceme zachovať zdravé srdce a neupchaté cievy, čo by sme nemali jesť a čo naopak áno?
- Odpovedať na túto otázku nie je vonkoncom jednoduché. Správnemu stravovaniu sa venujú niekedy až takmer filozofické teórie. Čo ale odporúča vedecká medicína založená na dôkazoch, je najmä vyváženosť stravy, ktorá sa má energetickou hodnotou prispôsobovať životnému štýlu, aby nedochádzalo k vzniku nadváhy a obezity. Tiež treba jesť čo najmenej potravín s obsahom chemických konzervantov, dochucovadiel či prísad. Dnes už niet pochýb, že nadmerný príjem potravín obsahujúcich živočíšne tuky, rafinovaný cukor či bielu múku a znížený príjem zeleniny i ovocia vedú ku obezite a arterioskleróze. A to zvlášť, keď k tomu pridáme fajčenie, nadmerné požívanie alkoholu a nedostatkom pohybu.