MARTIN. Sídliská preplnené autami spôsobujú i v Martine komplikácie hasičom, ako aj zdravotným záchranárom. Čoraz častejšie sa stáva, že hoci majú urgentný výjazd k ľuďom, pomedzi zle zaparkované vozidlá sa až pred vchod nedostanú.
Projekt pre iné počty áut
Situácia je čím ďalej horšia.
„Je to spôsobené tým, že sídliská sa stavali niekedy v 70-tych rokoch a boli projektované na iné počty parkovacích miest, aká je potreba dnes. Vodiči teraz využívajú každé voľné miesto, lebo sídlisko, ani cesty sa nafúknuť nedajú,“ zdôvodňuje problémy Peter Podhorský riaditeľ okresného Hasičského

a záchranného zboru v Martine. Najproblematickejšie to majú pri výjazdoch do Záturčia, Košút, na Ľadoveň, ale i do Vrútok a obzvlášť v noci, cez sviatky či počas víkendov.
Ako ďalej vysvetľuje, pre odstavenie hasičského auta potrebujú manipulačný priestor okolo sedem metrov, aby sa pri použití rebríka s evakuačným košom mohli vysunúť podpery do bokov.
„Ak sa auto s vysúvacím rebríkom postaví k budove ideálne, rebrík dosiahne maximálnu dĺžku 39 metrov. Ak v príjazde bránia zle zaparkované autá, dĺžka rebríka sa skráti aj o dve poschodia,“ približuje riaditeľ martinských hasičov.
Výťahy na čip
Keď treba rýchlo v bytovke uhasiť požiar, častým riešením je vytvorenie dopravného hadicového vedenia na väčšiu vzdialenosť, prípadne využitie hydrantov. O pomoc môžu hasiči požiadať i policajtov, ktorí podľa ŠPZ-ky kontaktujú majiteľa a požiadajú ho, aby sa preparkoval alebo mu auto skrátka odtiahnu. Vodiči na sídliskách síce parkujú tak, aby sa pomedzi nich dalo prejsť ďalšiemu osobnému vozidlu, ale nemyslia na prejazd ťažkej techniky.
„Preto zásah občas vykonávame napríklad z trávnika, čo je ale nespevná plocha a vtedy hrozí zapadnutie techniky. To sa stalo pri požiari v Priekope na Čajkovského ulici minulý rok v októbri,“ spomína Peter Podhorský a dodáva, že prístup k oknám či balkónom panelákov často sťažujú i stromy, okrasné dreviny či kamenné kvetináče.
„Odkedy sa obyčajné kľúče od vchodov do bytoviek vymenili za elektronické čipy, máme problém sa ľuďom vôbec dozvoniť. Niekedy nemôžeme použiť ani výťah, lebo i ten často funguje na čip,“ referuje riaditeľ martinských hasičov.
Každá sekunda je dôležitá
Rovnaké komplikácie majú sanitky. Ako povedal Rastislav Klonga, záchranár skupiny Falck z Vrútok, najväčší problém majú na sídliskách Košúty 2 a v Záturčí. Keďže parkovacích miest je tam málo, autá stoja nahusto, blízko obrubníkov a záchranári potom nemajú kadiaľ prejsť so sanitkou, aby sa dostali až ku vchodu pacienta.
„Musíme zastaviť čo najbližšie, ako sa nám dá a ďalej ísť s nosidlami pešo. Sanitku neraz necháme aj na ceste, kde zas niekedy blokujeme premávku. Iné riešenie nie je, lebo nedokážeme nájsť majiteľov zle zaparkovaných áut. Pri našej práci často rozhoduje čas a každá ušetrená sekunda môže zachrániť život,“ opisuje Rastislav Klonga. Ako dodáva, riziko nastáva, keď v zime musia pacienta prenášať pomedzi autá po neodhrnutých chodníkoch.
„Čím ďalej stojí sanitka, tým je väčšie riziko, že sa na neupravenom alebo klzkom teréne pošmykneme. Takéto prenášanie je nekomfortné nielen pre pacienta, ale i pre nás,“ ozrejmuje dlhoročný záchranár. Podľa jeho slov je situácia na sídliskách kritická predovšetkým večer.
„Niektorí vodiči si doslova zacúvajú až pred vchod. Kde nájdu miesto, tam zastavia. My vodičov môžeme len požiadať, aby pri parkovaní mysleli aj na to, že zachraňujeme ich životy,“ dopĺňa Rastislav Klonga.