MARTIN. Priemyselná sláva spája – takýto je názov projektu, ktorého cieľom je vybudovanie náučnej tematickej cyklotrasy s pripomenutím minulej slávy priemyselného Martina a priemyselných odvetví formovaných i vďaka česko-slovenským vzťahom. Mesto Martin ním chce pripomenúť 70 rokov strojárskej výroby, slávu pivovaru, 140 rokov tlačiarenskej výroby a 130 rokov výroby ohýbaného nábytku v meste. Výsledkom projektu má byť cyklotrasa, ktorá bude pokračovaním existujúceho chodníka Česko-slovenskej vzájomnosti vybudovanom na nábreží rieky Turiec. Vedie od Obchodného centra Tulip až po tzv. kamenný most ústiaci na Ulicu Čsl. armády.

„Pre zvýšenie bezpečnosti chodcov i cyklistov a oživenie trasy plánujeme pred týmto mostom prejsť po nevyužívanej lávke na pravý breh Turca a tam približne 170 m existujúceho chodníka pokryť novým asfaltom. Lávku plánujeme zrekonštruovať a upraviť,“ opisuje projekt vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a cestovného ruchu MsÚ v Martine Ivana Bobrovská.
Náučný chodník tak povedie k bývalému areálu ZŤS a pivovaru, potom k Tatra nábytkárni, železničnej stanici až ku Neografii a Hasičskému múzeu v areáli SIM.
„Na budovách priemyselných podnikov alebo v ich blízkosti plánujeme umiestniť panely s QR kódom a informáciami o histórii jednotlivých výrob,“ upresňuje Bobrovská. Dodáva, že v pláne je aj vydanie propagačného materiálu.
Zahraničným partnerom projektu je záujmové združenie právnických osôb Dolní Vítkovice, ktorý v tejto oblasti vytvoril jedinečný areál – Svet techniky. Partneri majú v Martine pomôcť napríklad s vybudovaním osvetlenia chodníka. Náklady na projekt predstavujú 177 777 eur, podstatná časť tohto obnosu je určená na rekonštrukciu lávky a chodníka. Mesto ich bude žiadať z výzvy Operačného programu Interreg, ktorú vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Povinné spolufinancovanie mesta predstavuje takmer 9 tisíc eur. Poslanci túto spoluúčasť schválili.