MARTIN. "Prvé správy naznačovali, že oheň sa rozšíril zo stánku s kvetinami, ale je to predčasný záver," povedal nám stručne v pondelok krátko po tom, čo Martin postavili na nohy hasičské autá ponáhľajúce sa so zapnutými sirénami na zásah, riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Martine Peter Podhorský.
Požiar zlikvidovali do troch hodín
Jeho predpoklad sa potvrdil. „Požiar bol ohlásený krátko pred pol siedmou večer na Krajské operačné stredisko v Žiline,“ opisuje situáciu Marek Panák z tohto pracoviska.
„Najskôr k požiaru vyrazili hasiči zo stanice v Martine. Vtedy už dva rady stánkov horeli naplno. Hasiči najskôr uhasili lokálne ohniská, potom začali rozoberať konštrukcie stánkov, aby vyhľadali a zlikvidovali skryté ohniská,“ dodáva.
Ako doplnil, nikto nebol pri požiari zranený a celkovo na požiarisku zasahovalo sedem profesionálnych hasičov na troch autách, pričom spolupracovali s dobrovoľnými hasičmi zo Sučian, Koštian nad Turcom a z Martina-Priekopy.
„Požiar bol zlikvidovaný do troch hodín od začiatku zásahu,“ bilancuje M. Panák s tým, že príčina jeho vzniku sa zisťuje.
Ľudia, ktorí sa prizerali zásahu, tvrdia, že oheň sa rozšíril od stánku s kvetinami.
Zhorelo všetko, z čoho sme žili
"O osemnástej sme stánok zamkli, o 18.15 h mi volali, že horíme," nešťastne bilancuje majiteľ kvetinového stánku Michal Kuric, ktorý ani nedošiel domov. Otočil auto a uháňal späť do Martina.
Z jeho majetku i úsilia vybudovať na tržnici širokú ponuku kvetov a tovaru súvisiaceho so záhradou či balkónom, zostala iba kopa sutín a popola. Mali tu otvorené každý deň, aj počas sviatkov a ich ústretovosť si veľmi cenili aj návštevníci blízkej nemocnice, ktorí si u neho často kupovali kvety, ale aj ľudia, ktorí išli na cintoríny, aby položili kytice na hroby svojich blízkych.
"Neviem, čo sa mohlo stať, bude sa to vyšetrovať, ale čo už z toho, keď zhorelo všetko, z čoho sme žili," povedal nám so smútkom v tvári majiteľ kvetinárstva.
„Na toto kvetinárstvo sa vždy dalo spoľahnúť. Mali otvorené v sobotu, nedeľu, často i počas sviatkov. Kedykoľvek som si zmyslel, kvety som tam mohol kúpiť,“ krútil hlavou nad katastrofou dôchodca František z Ľadovne.
Za obeť padli stánky súkromných predajcov
Ohňu, ktorý sa rýchlo šíril z jedného dreveného stánku na druhý, padli za obeť aj stánky zahraničných predajcov s textilom či obuvou. „Tí si často nechávajú časť tovaru v skrinkách aj cez noc,“ uviedla na druhý deň po požiari Markíza. Jej redaktor na požiarovisku oslovil aj martinského viceprimátora Milana Malíka.
„Predajcom ostali iba oči pre plač, pokiaľ viem, stánky či tovar nemali poistený a zrejme tu bežne dochádzalo k porušovaniu pravidiel bezpečnosti práce a protipožiarnych opatrení,“ povedal viceprimátor.
"V čase nášho príchodu bola už väčšia časť stánkov v plameňoch, postupovalo to veľmi rýchlo v smere vetra. Našou prvotnou snahou bolo, aby sa požiar nedostal do podchodu, ktorý začína plastovými oknami a aby tam nezostali uväznení ľudia. Hasenie nebolo zložité, ale požiar bol dosť veľkého rozsahu," informoval TASR veliteľ zásahu Jozef Genšor.
Predaj mesto povolí, ale dočasne
Na druhý deň ráno pokračovalo odvetrávanie podchodu, nájomníci stánkov pomaly odpratávali neporiadok a snažili sa zo sutín zachrániť to, čo by ešte mohlo mať úžitok.
Požiar sa rozhorel a zlikvidoval stánky iba na tzv. súkromnej časti tržnice. Tá, ktorú spoluvlastní mesto Martin, bola od ohňa uchránená.
„Je prerobená, spĺňa prísne bezpečnostné predpisy. Určite sa budeme musieť stretnúť s majiteľmi pozemkov a hľadať pre nich nejaké riešenie," uviedol pre agentúru martinský primátor Andrej Hrnčiar.
Riešenie sa začalo črtať už v týchto dňoch, keď sa predajcovia a majitelia pozemkov spamätali z prvého šoku.
„Boli u nás na Útvare hlavného architekta mesta a pýtali sa na to, aké majú možnosti pre obnovenie predaja,“ povedal nám riaditeľ tohto útvaru Róbert Dúbravec. „Ak prídu s návrhom obnovy stánkov a predaja, nebudeme blokovať ich aktivitu, ale povolenia na predaj dostanú iba na určitý čas,“ sformuloval zásadný verdikt útvaru v tejto veci.
Martin má v tomto priestore svoje plány
Je to preto, lebo pre priestor Námestia SNP a územia pred nemocnicou, vrátane podchodu, sa budú robiť nové územné plány. Ich spracovávanie posunul bližšie k realite aj nový dopravný generel mesta, platný od minulého roka, keďže kľúčovou v tejto časti mesta bola možnosť prekládky Kohútovej ulice. Tú ale odborníci neodporúčali.
„Mesto sa pripravuje na zásadnú zmenu námestia pred Kostolom sv. Martina a OC Galéria v rámci finalizácie rekonštrukcie pešej zóny, bude sa hľadať nová funkcia pre podchod a bude sa architektonicky riešiť aj územie pred nemocnicou,“ informoval R. Dúbravec.
Pripustil, že tržnica tam ostane, no o tom, ako bude vyzerať, je teraz predčasné hovoriť. „Budú na tom pracovať architekti, keď na to príde čas,“ uzavrel.