BLATNICA. Vlani pred začiatkom letnej sezóny obecní poslanci v Blatnici schválili všeobecne záväzné nariadenie, ktorým zaviedli parkovné na parkovisku pred vstupom do Gaderskej doliny. Tá v Turci patrí k najnavštevovanejším.
„Budeme v tom pokračovať aj v tomto roku. Motív je jednoznačný, kompenzujeme si tým náklady, ktoré nám vznikajú s príchodom turistov do dediny. Ide najmä o pravidelné čistenie verejných plôch od rôznych odpadkov, ale aj psích exkrementov. Ľudia často berú svojich miláčikov vyvetrať sa do prírody, ale akosi zabudnú po nich upratať. My to potom robíme za nich. Staráme sa však aj o zeleň, a tak každé euro pomôže,“ povedala Ivica Súkeníková, starostka Blatnice.

Aj na cesty i chodníky
Časť peňazí z parkovného chcú však v obci použiť aj na výstavbu či opravy ciest a chodníkov, ktoré využívajú nielen domáci, ale aj návštevníci Gaderskej doliny.
Čím je Blatnica atraktívna
Dedina sa nachádza na rovine, ale je obklopená horami. Veľa domov má historický ráz, sú typické oblúkovými bránami. Prívlastkom národná kultúrna pamiatka sa môžu pýšiť obidva kostoly, zvonica i pár obydlí.
Známa je aj vzácnymi archeologickými nálezmi – napríklad kópie Blatnického meča pri spoločnom rokovaní na Slovensku dali prezidentom Ruska Putinovi a USA Bushovi.
V Blatnici sa natáčalo i nemálo filmov, aj úplne prvý o Jánošíkovi. Ten už je zapísaný v zozname UNESCO. Ďalej sú to Dolina, Poéma o svedomí, Zrelá mladosť, rozprávky Plavčík a Vratko, Tajomstvo šťastia, seriál Škriatok.
Narodilo sa tu alebo žilo či pôsobilo množstvo osobností – botanička Izabela Textorisová, politik a štátnik, jeden z predsedov SNS Matúš Dula, poetka Maša Haľamová, filmári – bratia Siakeľovci, Ján Kožehuba – autor učebníc pre slovenské ľudové školy, fotograf Karol Plicka.
K lákadlám Gaderskej doliny patrí Blatnický hrad, ktorý opravujú dobrovoľníci, ďalej skalný útvar Čertova brána, jaskyňa Mažarná, zážitkové výstupy na Ostrú a Tlstú. Novou atrakciou je aj Mlynčekovo, o ktoré sa na potoku starajú seniori z Blatnice. Na svoje si prídu cyklisti i korčuliari.
„Napríklad cestu sme budovali na tri etapy. Trvalo to dlho a dosť sme sa pri tom natrápili. Počas leta je veľmi vyťažená, opotrebúva sa a my musíme myslieť aj na budúcnosť, keď ju bude treba opravovať,“ podotkla starostka.
Príjem z parkovného sa tento rok použije aj na vybudovanie chodníka, ktorý by spojil hlavnú cestu s vedľajšou.
Aké sú poplatky
Aké sú poplatky
Poplatok za celodenné parkovanie je pre osobné auto 3 eurá, pre autobus 6 eur, pre auto nad 5 miest 4 eurá a pre motocykel jedno euro.
„Kto nechce platiť parkovné, nech sa do Blatnice odvezie autobusom, pričom v lete sa dajú využiť aj cyklobusy. A komu sa lení, nech zaplatí aj tých pár centov,“ myslí si Milan Veterník.
„Nemám s tým problém, ak parkovné pôjde do rozpočtu obce,“ podotkol v debate, ktorá sa viedla na našom redakčnom facebooku, Jaroslav Lencses.
„Žiaľ, opäť sa nájdu chytráci, ktorí zaparkujú pred bránami domov alebo na trávnikoch, len aby sa vyhli plateniu,“ vyslovil názor Vladimír Janík.
„Ak tam idú ľudia na celý deň, tak to nie je veľa, ale ak len na dve či tri hodiny, tak je to na turčianske pomery aj dosť peňazí,“ povedal Roman Žiara.