MARTIN. Pri vstupe do hlavnej pošty v Martine odhalili dnes dlaždicu, ktorá má Martinčanom a návštevníkom mesta pripomínať takmer poltisícročie starú cisársko-kráľovskú poštovú cestu Via Magna. V roku 1526 ju dal vyprojektovať Ferdinand I. a mala spájať Viedeň s mestom Sibiu v rumunskom Sedmohradsku. Merala približne tisíc kilometrov, na jej trase bolo 56 konských prepriahacích staníc a viedla prevažne hornatými krajmi Rakúska, Slovenska, Ukrajiny, Maďarska a Rumunska, aby sa znížilo nebezpečenstvo prepadávania tureckými vojskami. Neskôr – najmä v 18. storočí – sa vetvila aj do okolitých rozvíjajúcich sa regiónov.

Propagátorom tejto cesty na Slovensku je občianske združenie Magna Via a pod týmto (obráteným) slovosledom iniciovala jej postupné zapojenie do turistického ruchu.
Po Magna Via rovnako ako po Route 66
„Osadenie dlaždíc v mestách, kadiaľ viedla pôvodná poštová cesta, má nielen pripomínať históriu, ale po vzore trebárs americkej Route 66 aj motivovať organizátorov cestovného ruchu a miestnych podnikateľov k rozvoju služieb pre turistov,“ pripomenul predseda Združenia Magna Via Jozef Húska, ktorý v Martine dlaždicu spolu s martinským viceprimátorom Imrichom Žigom a starostkou Žabokriek Zuzanou Valockou poklepal.
Martinská dlaždica je druhou v Turci. Prvú osadili v Žabokrekoch a podľa starostky v obci s takmer nulovým výskytom historických pamiatok vzbudila veľkú pozornosť a záujem návštevnikov.
„V Martine vítame rozhodnutie iniciátorov Magna Via umiestniť dlaždicu ako symbol prepojenia regiónov, kedysi Rakúsko-Uhorska, teraz Európskej únie. Verím, že sa nájdu ľudia, ktorí po nej prejdú rovnako ako sa prechádza po americkej Route 66 alebo španielskeho Santiago de Compostela,“ povedal I. Žigo.
Martinskí seniori pripravujú publikáciu o pamiatkach Via Magna
Pripomenul zároveň, že klub seniorov zo Záturčia v tomto roku mapoval všetky pamiatky v Turci, ktoré sa spájajú s Via Magna a chystajú sa o nich vydať publikáciu.
Martin je podľa Húsku destináciou, ktorá púta pozornosť nielen našincov, ale i zahraničných hostí.
"Dlaždica bola doteraz v informačnom centre a po revitalizácii ulice pred poštou prišiel čas na jej osadenie. Našim motívom je propagovať prírodné, kultúrne a historické dedičstvo na tejto ceste. Chceme, aby ľudia videli, čo sa za 500 rokov u nás zveľadilo,“ povedal predseda združenia Magna Via.