MARTIN. Obyvateľom Mojmírovej ulice, ktorá sa nachádza na starej Ľadovni hneď vedľa cintorína na Sklabinskej ulici, strpčuje život úzka vozovka. Má šírku iba 4,5 metra, a tak domáci nemajú veľa možností, aby mohli na nej parkovať.
Úzke sú aj chodníky
„Nie každý má možnosť odstaviť svoje auto vo dvore, preto sa parkuje čiastočne aj na chodníkoch, ktoré sa vybudovali pred 22 rokmi bez dostatočného naprojektovania. Lenže aj tie majú šírku iba 1,8 metra. A preto nie je možné dodržať zákonom predpísanú vzdialenosť 1,5 m, ktorá má ostať voľná pre chodcov,“ povedal Milan Michalík.
Ďalším problémom je, že Mojmírova ulica je označená dopravnou značkou „obytná zóna“, a tak okrem toho, že autá môžu cez ňu ísť najvyššou rýchlosťou 20 km/h, nemôžu na nej ani parkovať.
„Považujeme to za chybu, veď takto označená zo všetkých ulíc v okolí je len tá naša. A to, ako som už spomínal, máme najužšiu vozovku a nedokončené chodníky,“ podotkol Milan Michalík.
Faktom je, že všetky značky vyznačujúce obytnú zónu sú v súčasnosti výrazne sprejom počmárané, a tak aj neplatné. Zrejme už niekto stratil nervy a zobral „spravodlivosť“ do svojich rúk.

Zásahy policajtov
Ľudia z Mojmírovej ulice mesto v žiadosti o nápravu, ktorú podpísalo 33 občanov, upozornili aj na to, že nielen oni, ale aj ich návštevy či zákazníci sú mestskou políciou neustále vyzývaní, aby preparkovali vozidlá a uvoľnili chodníky.
„Dostávame oznámenia od občanov, na ktoré musíme reagovať. Prevažne sme priestupky riešili napomenutím, snažili sa ľuďom situáciu vysvetliť, avšak neskôr už padli aj nejaké pokuty,“ vysvetlil Igor Húska, náčelník Mestskej polície v Martine.
Dlho bol vraj v tejto lokalite pokoj. Prakticky až do chvíle, kým ľudia z nedostatku parkovacích miest na susednej Puškinovej ulici začali autá odstavovať na Mojmírovej. Najprv prichádzali oznámenia od obyvateľov rodinných domov, a potom zas recipročne od ľudí z paneláku.
Možnosti riešenia
Viceprimátor Imrich Žigo navrhuje stretnutie nespokojných občanov s výborom mestskej časti.
„Spoločne by sme si rozobrali možnosti, ktoré by prichádzali do úvahy. Jednou z nich je zrušenie dopravnej značky obytná zóna, ďalšou spevnenie zelene medzi už spevnenými vjazdmi s vyznačením pozdĺžneho státia, či už s ponechaním alebo zrušením značky obytná zóna, na náklady výboru mestskej časti. Teoreticky by sa mohla ulica aj zjednosmerniť, tak ako sme to urobili na Ulici Janka Kráľa. Táto možnosť by sa však musela posúdiť zo širšieho hľadiska,“ podotkol viceprimátor.
S návrhom prichádzajú aj ľudia z Mojmírovej. Podľa nich by im pomohla výnimka pre parkovanie na chodníku, prípadne zákaz prejazdu ulicou okrem obyvateľov ulice a zásobovania.
„My sme pred štyrmi rokmi spísali petíciu, ale keďže neboli splnené formálne náležitosti, tak sa neriešila. Problém však ostal, a preto sa teraz na mesto obraciame so žiadosťou o nápravu,“ povedal Milan Michalík.
Uvádza sa v nej aj to, že ak sa tento dlhodobý problém nevyrieši, tak občania budú nútení pristúpiť aj k blokácii ulice.