ČREMOŠNÉ, BRATISLAVA. V železničnom tuneli Čremošné, ktorý je svojou dĺžkou 4,697 kilometra najväčší na Slovensku, je už niekoľko týždňov odstavená elektrotechnická prevádzka vetrania.
„Došlo k poruche ložísk na motore ventilátora. V rámci opravy sa na ňom vykonala impregnácia, vyváženie, sústruženie, oprava držiakov uhlíkov, púzdrovanie ložiskového štítu, oprava prasknutého ložiskového veka, výmena ložísk a uhlíkov a tiež povrchová úprava,“ vymenovala rekonštrukčné práce Martina Pavlíková, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky.
Opraviť treba aj vrtuľu
Mechanické časti elektromotora sa podľa jej ďalších slov síce podarilo opraviť, no po osadení opraveného motora sa zistilo, že staré klinové remene nie je možné opätovne použiť, a tak sa dali vyrobiť nové na objednávku.
Po osadení nových remeňov sa mohla odblokovať aj vrtuľa ventilátora. Zistilo sa, že má tiež poškodené ložisko a posunuté uloženie.
„Obávame sa, že častým spúšťaním by mohlo dôjsť k úplnej deštrukcii. Momentálne riešime s banskou havarijnou službou uloženie vrtule a až potom budeme zrejme vedieť, čo treba ešte urobiť, aby bol ventilátor funkčný,“ vysvetľovala ďalší postup hovorkyňa železníc.
Počas odstávky sa tunel vetrá prirodzeným prúdením vzduchu – prievanom, tak ako všetky ostatné staré železničné tunely. Na cestujúcich to nemá vôbec žiadny vplyv.
Unikátne vetranie
Odborníci považujú vetrací systém Čremošnianskeho tunela za unikátny. Pri prevádzke parných a motorových rušňov dochádza k hromadeniu znečisteného vzduchu vo vrchole tunela. Preto treba zabezpečiť jeho odvetranie vetracou šachtou.
„Keďže vzdialenosti portálov k lomu sklonu nivelety sú rozdielne, vetracia šachta nie je zriadená priamo vo vrchole lomu, ale tak, aby bola zabezpečená výmena vzduchu v obidvoch častiach tunela v rovnakom čase,“ upozornila na jedinečnosť odvetrávania Martina Pavlíková.
Prirodzené vetranie voľným komínom bolo z hľadiska rýchlosti odvetrania tunela nepostačujúce, preto v hornej časti ústia vetracej šachty bola vybudovaná ventilátorovňa k nútenému vetraniu.
Vetracia šachta v Čremošnianskom tuneli má výšku, resp. hĺbku 96 m a priemer 4,5 m. Na povrchu je ukončená oceľovým výfukom so zabudovaným ventilátorom.
Celý ventilačný systém bol postupne opravený v rokoch 1995 – 1996. V roku 2009 bola obsluha zariadenia modernizovaná prevádzkovaním rádiostaníc v železničnej stanici Čremošné a vetracej šachte. Obsluha sa tak vykonáva v dopravnej kancelárii.