MARTIN. Z iniciatívy Klubu turčianskych olejkárov sa zanedbaná záhrada v sídle Živeny postupne mení na nepoznanie. Po jej skultivovaní sa v nej budú pestovať bylinky.
„Často o nich prednášame, ale len v teoretickej rovine. Povedali sme si, že chcelo by to vymyslieť aj niečo praktické, lebo raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť. Aj preto sme sa pustili do práce. Je jej veľa, ale to nám neprekáža. O záhradu sa roky rokúce nikto nestaral, postupne ju krôčik po krôčiku dávame do poriadku,“ povedala Jana Pokrievková, členka klubu.
Zapojili aj chlapov
Ženy na brigádu zverbovali manželov či priateľov a postupne ju v malom kolektíve čistia nielen od buriny, plastov či skla, ale aj od rôznych kusov starého rozpadnutého nábytku, ktorý do záhrady pred rokmi naznášali pravdepodobne ľudia zo susedných bytoviek a bývalí nájomníci v budove Živeny.

„Vypílili sme kríky, čakáme na povolenie výrubu niektorých drevín, ktoré sú už vy-schnuté. Robíme už aj hrantíky – vyvýšené záhony. Do nich sa potom vrství hlina a aj humus, na čo využijeme konáre, ktoré sa pomelú. A keď to všetko budeme mať, príde na rad sadenie byliniek,“ vysvetľovala postup prác Jana Pokrievková.
Oprú sa o tradície
Turčianski olejkári sa chcú zamerať na pestovanie byliniek, ktoré boli v Turci tradičné. V dvanástich hrantíkoch zasadia napríklad pažítku, šafran, repík, ďatelinu, púpavu, mätu, medvedí cesnak, ľan, bazalku.
„V strede záhonu vymurujeme špirálu, kde chceme pestovať voňavé a aj okrasné byliny, ako je levanduľa, materina dúška či rôzne ľalie. Nie všetky bylinky už stihneme v blízkom čase zasadiť, ale do dvoch rokov by sme chceli mať záhradku kompletne hotovú. Radi ju sprístupnime aj verejnosti a ak bude záujem, tak aj školám. Určite to nerobíme len pre seba,“ podotkla Jana Pokrievková.