MARTIN. Odev je jedným zo základných ukazovateľov osobitosti materiálnej kultúry národnostných či etnických skupín. Výstava v Etnografickom múzeu Červenú sukňu mám.../Loli rokľa hin man... približuje stručný náčrt historického vývoja spôsobu odievania skupín Rómov na území dnešného Slovenska od ich príchodu na toto územie až do druhej polovice 20. storočia.

„Výstava kladie dôraz hlavne na špecifiká a kultúrne a sociálne pozadie odievania Rómov. Základom výstavy sú zbierkové predmety – odevné komplety i súčiastky zo zbierok Slovenského národného múzea v Martine – Múzea kultúry Rómov na Slovensku, Muzea romské kultury v Brne, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, diela návrharky Moniky Vontszemuovej a študentské práce žiakov Súkromnej spojenej školy Biela Voda z Kežmarku. Výstavu dopĺňajú dokumentárne fotografie a diela českého maliara Václava Fialu,“ približuje obsah tohto projektu Adriana Daneková zo Slovenského národného múzea.
Dodáva, že ženský odev vykazoval väčšiu mieru diferenciácie a bol pestrejší ako mužský, hlavnou súčasťou výstavy je teda odev rómskych žien. „Dopĺňajú ho fotografie z fondov spomínaných múzejných inštitúcií, ako aj dobové vyobrazenia Rómov, napríklad na pohľadniciach zapožičaných zo súkromných zbierok,“ zdôrazňuje A. Daneková.

Návštevnícky zaujímavé sú na výstave aj ukážky odevu žien indických Bandžarov (skupiny spájanej s predkami Rómov), fínskych Rómov zo skupiny Kaale či Rómov zo skupiny Sinti.
No nielen to, jednou z atraktivít na výstave sú aj návrhy mladých úspešných rómskych dizajnérov a študentov odborov súvisiacich s módnou tvorbou. „Na výstave priblížujeme tvorbu známej rómskej návrhárky Moniky Vontszemuovej či modely navrhnuté mladými talentami zo Súkromnej spojenej školy Biela voda v Kežmarku,“ upriamuje pozornosť na zvláštnosti výstavného projektu A. Daneková.
Výstavu si návštevníci môžu pozrieť v Etnografickom múzeu do 29. mája 2018.