MARTIN. V tomto roku si slovenské strojárstvo pripomína zaujímavé jubileum – 70 rokov vzniku martinských ZŤS, ktoré sa v roku 1948 začali formovať pod názvom Kriváň či Stalinove závody. V kine Strojár bude mať 25. mája o 19. h premiéru prvý dokumentárny film o strojárskom gigante, ktorý predstaví osem hlavných výrobných odborov, sociálne podmienky pracujúcich, vplyv strojární na rozvoj mesta Martin, podporu športu a kultúry a zodpovie aj na otázku, prečo práve Martin bol vybraný za strojárske centrum a čo z neho pretrvalo do dnešných dní.

S filmom aj výstava vo foyer Strojára
„Práce na dokumente v týchto dňom končia. Text nám nahovorili herci Michal Gazdík a Ján Kožuch zo Slovenského komorného divadla v Martine, v Prahe sa končíme jeho nazvučenie a hudobné podmazy,“ komentuje práce na filme jeden z jeho tvorcov Milan Novotný. Dodáva tiež, že počas premiéry i krátko po nej bude súčasťou strojárskeho večera v Strojári aj výstava vo foyer, ktorá priblíži dokumenty o jednotlivých závodoch (martinských i externých) bývalých strojární, fotografie z pracovísk.
V úvode premiéry dokumentu vystúpi znalec turčianskej histórie Peter Cabadaj, ktorý zosumarizuje význam strojárni až do dnešných dní, tvorcovia film odprezentujú, premietnu ho divákom a potom sa na čaši vína vytvorí priestor pre diskusiu s divákmi.
„Rozhodli sme sa pre symbolické vstupné, ktoré zostane kinu, aby sme vedeli, či o film je záujem, resp. či by bol záujem aj o jeho reprízy. Už máme prísľub, že by sa mohol premietnuť neskôr i v kine Moskva, TV Turiec a v RTVS,“ hovorí o plánoch s filmom M. Novotný.

Prehovoria aj špičkoví manažéri
Trochu prezradí z jeho obsahu. Slovo v ňom dostali špičkoví manažéri strojárstva a zahraničného obchodu Jozef Uhrík, Július Kostolný či Ján Šúpala, ktorý vo filme rozoberá špeciálnu výrobu, ale aj Milan Malík, zhrnie vplyv strojárskej výroby na mesto, a slovo dostane aj Miroslav Tuma, známy priekopník metodológie, vysokoškolský pedagóg, propagátor vedy, publicista a jeden z budovateľov strojární a strojárskeho vzdelávania v Martine. Filmári vo filme ukážu, ako sa strojárne formovali, aká bola ich výrobková štruktúra, aký význam či postavenie vo svete strojárske výrobky z Martina mali a aké boli ich parametre a venovali sa v ňom aj tomu, čo zo strojárstva v meste a jeho okolí ostalo.
Film pripravovali asi rok
Práca na filme trvala jeho tvorcom asi rok. Zastrešuje ju občianske združenie Turiec film, ktorej hlavnými protagonistami sú filmár, kameraman a strihač Peter Janík, filmársky nadšenec a dnes už aj producent Milan Novotný, významnou mierou sa na vzniku filmu podieľal znalec turčianskej histórie Peter Cabadaj, cennými radami, textom a zberom dokumentov a fotografií Rado Ondrašovič zo Slovenskej národnej knižnice či Jozef Ciller zo Slovenského komorného divadla.
Občianske združenie pracuje takpovediac na viacerých frontoch naraz. Okrem filmu k sedemdesiatke strojári sa filmárski nadšenci venujú aj filmovému dokumentovaniu histórie a života turčianskych obcí, ale aj iných pracovísk, ktoré tvorili minulosť Turca a v pláne majú aj ďalšie témy, ktoré zmapujú niektoré dielčie úseky života regiónu.