MARTIN. V nedeľu (13. máj od 10. h) sa v martinskom Múzeu slovenskej dediny uskutoční 16. ročník rómskeho festivalu Te prindžaras amen – Spoznajme sa.
„Bohatý program bude predovšetkým o hudbe a speve. Predstavia sa známi interpreti a zoskupenia, v ktorých produkcii sa snúbi láska a úcta k rómskym tradíciám s vplyvmi, ktoré by sme mohli považovať v súvislosti s rómskou hudbou a spevom za nové či netradičné,“ nazrie do scenára podujatia Adriana Daneková z SNM Martin.

Pripomína Sendreiovcov a Kokavakere lavutára, ktorí sú známi nielen na Slovensku. Rómska hudba v ich podaní znela v pražskej Lucerne, v synagógach v poľskej Wroclavi a nórskom Osle, v Berlínskom divadle a dokonca v slávnej Carnegie Hall v New Yorku.

„Podieľali sa na hudobnej produkcii českého filmu Roming a vďaka hudobnému skladateľovi Hansovi Zimmerovi aj na filme Sherlock Holmes 2: Hra tieňov režiséra Guya Ritchieho. Sú im blízke aj atypické úpravy a prezentácia rómskej hudby – príkladom sú hudobné projekty so skupinou Para a Moja reč či vystúpenia so Štátnym komorným orchestrom Žilina a projekt Le Orchestroha,“ vymenúva.
Aj o Barbore Botošovej hovorí v superlatívoch. Patrí k najtalentovanejším husľovým virtuózom u nás. V roku 2008 založila kapelu Bohémiens, je členkou zoskupenia Violin orchestra Bratislava, ktoré vedie jej otec – umelecký vedúci a aranžér Eugen Botoš st. Nie je len vynikajúcou interpretkou, venuje sa aj úpravám, aranžovaniu, skladaniu hudby a pôsobí v rôznych komorných zoskupeniach.
Adriana Daneková ďalej pripomína, že v skanzene vystúpi aj výnimočná klaviristka, skladateľka a speváčka arménskeho pôvodu Karin Sarkisjan, ale aj martinská kapela Gypsy Roman, rómsky súbor Terňi voďi – Mladá duša z Kežmarku.
Pre návštevníkov v ten deň sprístupnia výstavu výtvarných prác rómskych neprofesionálnych výtvarníkov zo zbierok Múzea kultúry Rómov na Slovensku. Celodenne bude sprístupnená aj expozícia Múzea kultúry Rómov na Slovensku s možnosťou účasti na odborných lektorovaných prehliadkach. „V priestoroch múzea sa budú premietať aj vybrané dokumentárne filmy,“ prízvukuje A. Daneková a upozorňuje tiež na možnosť navštíviť tvorivú dielňu, v ktorej sa okrem iného budú môcť deti naučiť vyrábať tradičnými spôsobmi tzv. cigánske tkanice.