Výstava poľského umelca Mariana Kolodzieja o hrôzach v tábore smrti putuje v Žilinskom kraji zo župného úradu do Turčianskej knižnice v Martine a následne do Čadce.
„Mariana Kołodzieja (*1921 – †2009) do vyhladzovacieho tábora priviezli v prvom transporte väzňov, kde bol do septembra 1944. Ako jeden z mála väzňov prežil. Umelec svoje silné osobné zážitky z koncentračného spracoval do kresieb až o 50 rokov neskôr,“ informuje hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

„To, čo prežil nakreslil ako odkaz, aby sa to už nikdy nezopakovalo. Aby sme všetci vedeli, čo to znamená nenávisť a čo znamená, keď sú práva všetkých ľudí potlačené nenávisťou," povedal Piotr Samerek z Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave.
Umelec po mozgovej príhode stratil takmer úplne schopnosť pohybu a maľovať mohol iba tak, že mu manželka priväzovala ceruzku k ruke. Tak na sklonku svojho života vytvoril silné svedectvo o utrpení v koncentračnom tábore, kde zahynulo vyše 1 milióna ľudí.
„Dnes je nám dobre a možno to často ani nevnímame. Lebo to dobro stále porovnáme s tým, ako nám bolo pred dvoma dňami. Ale zabúdame na časy, ktoré prežívali iní ľudia pred vyše 70 rokmi. Kiež by táto výstava slúžila ako memento pre budúcnosť, aby sa podobné hrôzy už nikdy nezopakovali," povedala žilinská županka Erika Jurinová.
Ako ďalej hovorkyňa informuje, výstava Apokalypsa 20. storočia už bola prezentovaná v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky. Po Bratislave bola Žilina ďalším slovenským miestom, kde bola výstava sprístupnená. Teraz je inštalovaná v Turčianskej knižnici v Martine do 27. mája, odtiaľ odcestuje do Čadce. Stála expozícia originálov diel sa nachádza v poľských Harmężiach pri Osvienčime.