MARTIN. O holuboch vedia svoje hlavne na Nálepkovej ulici v Martine. „Holubie exkrementy máme na parapetných doskách, na veciach, ktoré po praní sušíme, na strieškach nad balkónmi... U nás majú holuby raj. Robia si hniezda v rínach, tie sa zanášajú, keď príde dážď, tak sa to všetko vyplavuje – exkrementy, rozpučené vajíčka, konáriky, perie...“ opisuje starosti s vynúteným spolužitím s vtákmi Miroslava Ondrová z Nálepkovej 4,6 a 8, ktorá tu býva štvrtý rok.
„Čistíme a opravujeme to z fondu opráv, hoci by sa tie peniaze dali použiť užitočnejšie,“ uzatvára.
Holuby majú raj, ľudia musia mať peniaze
Janka Martinská, riaditeľka materskej školy na tej istej ulici, hovorí, že momentálne s holubmi problém v areáli nemajú.
„Ale pred časom sme mali. No sú to už dva-tri roky, čo sme robili väčšiu opravu budovy. Vtedy sa vymieňali ríny i okná, hniezda robotníci odstránili,“ hovorí. „No viem o tom, že susedia v bytovkách sa s holubmi trápia, preto v rámci prevencie každé ráno prezrieme areál škôlky a čistíme ho, aby deti neprišli ani do náhodného kontaktu s vtákmi a exkrementami,“ zdôrazňuje.
O nákladoch v boji proti holubom sa zmieňuje aj katolícky farár Štefan Vančo z kostola na Severe. „Najskôr sa nám holuby uhniezdili vo zvonici. Prešli tam cez žalúziové okná. Nemôžeme ich zaskliť, pretože zvuk zvonov sa musí rozliehať. Vtáky poškodili nosnú konštrukciu zvonov a elektroniku,“ opisuje.
„Okná sme museli zasieťovať, všetko vo vnútri vyčistiť,“ pokračuje. „Teraz sa holuby zasídlili na rínových zlomoch pod krovom kostola. Je to asi v 17-metrovej výške. Firma, ktorá sa špecializuje na práve vo výškach, tam bude inštalovať ostne,“ konštatuje farár.
„Nám ostne nepomohli, časť z nich sneh zničil, musíme ich osadzovať nanovo. Stojí to 300 eur,“ pridáva argument Peter Kulháň z Nálepkovej 2. Dodáva ešte jeden. „U nás v dome býva veľa dôchodcov aj nezamestnaných. Na ďalšie investície do protiholubích opatrení už nemajú, fond opráv by sa mal využiť na iné veci, nie na opakované čistenie rín po vtákoch či listoch zo stromov, ktoré stoja na mestských pozemkoch a poškodzujú bytové domy.“
Fakty
Možnosti a spôsoby zníženia počtu holubov na území mesta Martin
a) Zákaz kŕmenia holubov na území celého mesta Martin (možné určiť formou VZN),
b) Pri kŕmení drobného voľne žijúceho drobného vtáctva zamedziť kŕmenie holubov vymedzovacími otvormi na krmidlách,
c) Zabezpečiť sieťkami otvory v strechách a svetlíkoch na strechách,ktoré umožňujú vlet do priestorov zastrešenia budov, kde holuby s obľubou hniezdia,
d) Zabezpečiť rôzne strešné a balkónové previsy sieťkami na zabránenie hniezdenia holubov,
e) Zabezpečiť balkóny bytov (hlavne nevyužívaných, neobývaných), tak aby bolo znemožnené hniezdenie holubov,
f) Odchyt holubov ŠVPS SR schválenou firmou na túto činnosť, ktorá odchytáva holuby za úplatu do odchytových klietok a pravidelne odchytené holuby zbiera a vypúšťa do voľnej prírody,
g) Odchyt holubov dravcami, zabezpečuje ju ŠVPS SR schválená firma, ktorá odchytáva holuby dravými vtákmi (sokolmi) za úplatu. Následne táto firma likviduje ulovené holuby v asanačnom zariadení,
h) Odchyt holubov vlastnými alebo prenajatými dravcami, ktoré by zabezpečovala ŠVPS SR schválená firma pre mesto Martin. Hniezdiace búdky pre páry dravcov sú v takomto prípade rozmiestnené na výškových budovách, dravce permanentným lovom vytvoria predátorský tlak na vtáctvo a vytlačia holuby a iné vtáctvo zo svojho lovného teritória,
i) Plašenie elektronickými akustickými plašičmi.
Zakázané spôsoby znižovania populácie holubov:
- Zakladanie jedových nástrah,
- Chytanie do pascí, ktoré spôsobujú zranenie,
- Zakázané spôsoby lovu holubov
Regionálna veterinárna a potravinová správa Martin
Kŕmia ich, inak by tu holuby neboli
„Niektorí obyvatelia bytovky problém podceňujú, holuby prikrmujú a nedajú si povedať, že to nie je v poriadku,“ pridáva názor Barbora Vnučáková z Nálepkovej 10, 11 a 12. Býva tu sedem rokov a hoci počas nich v dome riešili čistenie exkrementov z rôznych častí bytovky i čistenie odkvapových rín, až odnedávna si uvedomuje, že vec je nebezpečnejšia ako „iba“ zbytočné výdavky.
„Mám 2,5-ročnú dcéru, chodíme von a napríklad teraz za ostatné dva týždne sme videli na zemi hádam štyridsať mŕtvych vtákov. Neboli to iba holuby, no mesto by malo mať nejaké nariadenie o zákaze kŕmenia holubov s potrebnými sankciami, aby to ľudí poučilo, ak nepomôže upozornenie,“ myslí si B. Vnučáková.
„Občania sa s dôsledkami spolužitia s holubmi trápia na Severe už, odhadujem, sedem-desať rokov,“ pripomína poslankyňa za túto mestskú časť Zuzana Vonsová.
Nie je to vec bytoviek, ale všetkých mestských častí
„Vlastnými silami si s nimi neporadia. Zasiahnuť by malo mesto, lebo to nie je problém jedného-dvoch bytových domov, ale všetkých mestských častí,“ povedala s tým, že na nedávnom stretnutí so zástupcami poškodených bytových domov a radnice padlo rozhodnutie, že predloží mestskému zastupiteľstvu na schválenie uznesenie. Bude v ňom žiadať, aby mesto vypracovalo systematickú koncepciu a postup prác pri riešení nadmerného