MARTIN. Koncom apríla sa na Žilinskej univerzite konala celoštátna prehliadka stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ), do ktorej sa v šestnástich odboroch zapojilo okolo 3400 študentov. Boli medzi nimi aj študenti štvrtého ročníka 4. B a 4. BE triedy zo Strednej priemyselnej školy v Martine Marko Búchala, Michal Konuš, Andrej Kurta a Samuel Kaličiak. Z ôsmich krajov sa do Žiliny prebojovali len tí najlepší.

Študenti si nahradili praktickú maturitnú skúšku
„Naši budúci absolventi už úspešne obhájili ročníkové projekty ako náhradu praktickej maturitnej skúšky,“ uvádza Miroslava Štulrajterová, odborná učiteľka na SPŠ Martin. „Popravde, ani si nevedeli predstaviť, koľko práce, sebazaprenia a obetovania voľného času ich bude čakať až do súťažného dňa,“ opisuje, čo bolo za spoločným zostrojením modelu automatizovanej linky. „Po víkendoch, prázdninách a po večeroch sa spoločne pustili do diela, ktoré skončilo ako funkčná pomôcka na vyučovanie študentov alebo školenie zamestnancov,“ chváli žiakov pedagogička.
Všetci štyria študenti sa zúčastnili exkurzie v MONDI SCP v Ružomberku a tu našli inšpiráciu na svoje ročníkové projekty. Ročníkový projekt Marka Búchalu bol zameraný na zostrojenie pásového dopravníka zloženého zo šiestich samostatných pásových dopravníkov a so zdvíhacou plošinou a druhou otočnou plošinou. Michal Konuš bol hlavným programátorom nielen pásového dopravníka ale aj vizualizačného HMI panela KT900 Siemens. Samuel Kaličiak sa ujal zostrojenia mostového žeriava s elektromagnetom, pomocou ktorého žeriav dvíhal obrobky označené čiarovým kódom a triedil ich podľa kódu. Ročníkový projekt Andreja Kurtu bol zameraný na zostavenie SW pre ovládanie mostového žeriava taktiež pomocou HMI panela prepojeného cez Wifi routher.
Úspech Martinčanov v Žiline
„Takýto veľký projekt jeden člen komisie - zástupca katedry informatiky - na celoslovenskom kole ocenil slovami, že ani vysokoškoláci nerobia také náročné projekty,“ opisuje M. Štulajterová, ktorá bola konzultantkou modelu automatizovanej linky, úspech Martinčanov v Žiline. Ušlo sa im šieste miesto. Pri predstave, že v celej súťaži bolo okolo tritisíc prác, je to veľký úspech. Žiaci dostali certifikát o účasti na 40. ročníku celoštátneho kola SOČ v Žilinskej univerzite, čo im pomôže ako bonus pri prijímaní na vysoké školy technického zamerania.