MARTIN. Viacerí Martinčania sa v uliciach mesta stretli s podivnými ženami, ktoré predstierali hluchonemosť a drankali od nich peniaze na ešte podivnejšiu zbierku, kde sa treba aj podpísať. Aj do redakcie sme dostali varovania o podvodníčkach. Tie sa tvária, že sú z nejakého zväzu telesne postihnutých z regiónu a zároveň zastupujú nepočujúcich i chudobné deti a ich cieľom je zriadenie medzinárodného centra.
Otravovanie v rôznych predajniach
Svoju skúsenosť nám opísal čitateľ Šimon Sajdák. Mladého muža pristavila podozrivá dvojica na parkovisku nákupného centra Campa di Martin.
„Pristúpili ku mne dve ženy okolo 25-30 rokov, hrali sa na hluchonemé a že robia zbierku. Keď som povedal, že zavolám políciu, dali sa na útek. Nechcel som ich zadržiavať, ani nič podobné, ale jednej z nich som vytrhol z rúk papier, ktorým sa oháňajú,“ priblížil situáciu Šimon Sajdák.

Rovnaký zážitok má tiež Martinčanka Petra Klementová. Tú dve ženy otravovali priamo v drogérií v centre mesta. Ako povedala, neodbytným spôsobom drgali do viacerých zákazníčok, keďže sa opäť tvárili ako nepočujúce a strkali im do ruky papier, na ktorý zbierali podpisy.
„Myslela som, že chcú iba podpis, aby si mohli centrum otvoriť, tak som sa im to ako prejav podpory podpísala. Ale potom mi čiernovlasá žena rukami naznačovala, že chce, aby som jej dala peniaze. Keď som sa jej spýtala, či nestačí iba podpis, krútila hlavou že nie, že chce peniaze, čiže ma počula,“ opísala Petra Klementová.
Dodala, že spomínaná žena bola dosť otravná, štuchala do nej až to bolo nepríjemné, a tak Petra z predajne rýchlo odišla. Ako zároveň doplnila, o pár dní neskôr videla, ako zas iné dve ženy, ale s rovnakým papierom, znova obťažujú ľudí na martinskej pešej zóne a opäť sa neštítili vbehnúť aj do jedného obchodu s oblečením, kde sa odohral rovnaký scenár ako zažila ona sama.
O zbierke nič netušili
Predseda martinskej okresnej rady Slovenského zväzu zdravotne postihnutých František Fašianok odmieta akékoľvek spojenie s touto zjavne podivnou zbierkou.
„Nemáme s tým nič spoločné a určite ide o podvod. O tejto zbierke v uliciach sme sa dozvedeli až teraz od vás,“ vyslovil sa František Fašianok, ktorý dodáva, že podobné nekalé praktiky sa v regióne Turca dejú často.
„Mnohým, vrátane mňa, sa stalo, že im nejaký akože hluchonemý priniesol na stôl niekde v reštaurácií malú sošku s lístočkom, že nepočuje a aby mu dali za suvenír euro alebo dve. Každá zbierka má svoje registračné číslo a keď som si ho od tohto muža pýtal, takisto utiekol,“ pridáva svoju skúsenosť martinský predseda zdravotne postihnutých. Ako ďalej hovorí, najspoľahlivejšie zbierky sú podľa neho prostredníctvom sms-iek, ktoré fungujú cez telefonických operátorov.
„Ľudia by si mali dávať pozor a poriadne si preveriť, komu idú dať svoje peniaze. Podvodné zbierky sa dnes robia na každom kroku,“ krúti hlavou nad chamtivcami, ktorí sa chcú obohatiť na ľútosti a naivite prajných Turčanov.