MARTIN. Pre Turčiansku galériu bude tento štvrtok (24. mája) významný deň. Otvoria v nej tri výstavy.
Prekračuje hranice, vytvára ilúziu perspektívy
Jednou z nich je koncept Resonance of Sound, ktorého autorom je predstaviteľ mladej generácie slovenských výtvarných umelcov Ašot Haas. Bravúrne ovláda najnovšie digitálne a realizačné technológie, ktoré spolu s poznaním histórie a nových vedeckých objavoch prirodzene využíva na zhmotnenie umeleckých vízií a predstáv.

„ Mojou snahou je zobraziť reálie, ktoré nemožno vidieť v súčasnom svete. Snažím sa prekračovať hranice a vytvárať ilúzie perspektívy – pohľadu, čo by malo v divákovi vyvolať emóciu,“ povedal na margo svojej tvorby umelec.
Koncept Resonance of Sound je pre autora jeden zo zásadných umeleckých inšpirácií, ktorý neustále rozvíja. Vytvára nielen svetelné reliéfy, svetelné priestorové objekty ale aj realizácie do architektúry vytvorené špeciálne pre náročného klienta. Jeho výstava bude sprístupnená do 2. septembra.
Realitu dotvára tušom i ceruzou
Rovnaký dátum vernisáže i ukončenia má aj výstava Abeceda fantázie, ktorou sa Miroslav Knap po prvý raz prezentuje na pôde martinskej galérie. Výstava predstaví približne 50 diel z maliarskej, grafickej oblasti, kresby a ilustrácie, sú prierezom jeho tvorby, ktorá sa vyznačuje vytváraním maliarskych, kresbových, grafických diel „asamblážovým“ spôsobom.

Knap takto "imaginatívne" spája niekoľko prvkov, fragmentov reality, pohľadov a jej výsekov do spoločného celku, ktorý potom kresliarsky dotvára (tušom, perom, ceruzkou, farebnými ceruzkami a pod.).
„Jeho maľby mužských a ženských tvárí, figúr škriatkov s povestnými čiapkami, rastlín, stromov a ich plodov meniacich sa na postavy evokujúce svojím výrazom typy ľudských charakterov, všakovaké tajuplné „zvonkohry“ plné amtropomorfovaných, nie raz neurčitých figúr a figúriek bytostí z iného sveta, sa stotožnili so svojou vlastnou realitou,“ upresňuje kurátor výstavy Lubomír Podušel.

Vystavuje aj „Picasso“ Brazílie
Tretím projektom, ktorý sa otvára v Martine výtvarnej verejnosti je výber obrazov spojených názvom Farebná Obrazilia. Adelio Sarro, Giselle Ulisse, Norma Amaral, Yuji Arimizu, Raquel Galena, José Carlos De Lima, Dennis Agabiti Esteves, José Sadiva, Tomas Makiyama, Veniton Verde, Gilson Santana a Eduardo Vilela zachytávajú momenty každodenního života Brazílie. Spomedzi nich vyniká tvorba maliara a sochára Adelia Sarro, kterého často nazývajú Picassom Brazílie, jeho obrazy sú nosnou časťou výstavy. Jeho pestrofarebné, jemné a harmonickým dojmom pôsobiace scény, zvýraznené jeho typickým rukopisom, s atmosférou silných emócií a plasticitou pripomínajúcou starých majstrov, pútajú pozornosť návštevníkov na mnohých miestach Európy.
Tvorba týchto umelcov bude v Turčianskej galérii sprístupnená do 1. júla.