MARTIN. „Deväť statočných“ - znevýhodnených, ale nadaných mladých ľudí zo Slovenska a Čiech dostane šancu na rozvoj v projekte Samsung Tvoja šanca. V nasledujúcich mesiacoch sa budú vďaka odborníkom rozvíjať v práci s technológiami, rozšíria si obzory vo finančnej gramotnosti a zlepšia sa v osobnej prezentácii. Cieľom programu je úspešne naštartovať ich kariéry a priblížiť ich k životným snom ako je návrat na univerzitu, vlastný e-shop, kariéra politika alebo psychologičky.
„Rozhodli sme sa pomôcť mladým ľuďom, ktorých rodiny postretli nepriaznivé životné okolnosti, kvôli ktorým sa buď nemôžu naplno sústrediť na využitie svojho potenciálu, alebo na jeho rozvoj nemá rodina prostriedky,“ popisuje okolnosti vzniku projektu Samsung Tvoja šanca Zuzana Mravík Zelenická, manažérka spoločensky zodpovedných aktivít firmy Samsung.

Podporný program má takmer ročné trvanie, jeho úvodný workshop organizátori zamerali na prácu so životnými víziami, profesijnými cieľmi a na prípravu individuálneho rozvojového plánu. Medzi troma Slovákmi, ktorí sa na projekte zúčastňujú, je aj Martinčan Zoltán Žiak.
„Som človek, ktorý má veľké sny, veľké ambície, no sám sa často nedokážem donútiť vstať a makať. Preto som rád že v tomto projekte budem donútený vytvoriť si svoju víziu, pracovať na nej, budem mať pri tom tím mentorov, ktorí mi pri každom probléme pomôžu a nebudem v tom sám,“ povedal na margo projektu.
Dvadsaťročný Zoltán sa chce venovať politike, chce ju viac priblížiť mladým ľuďom a presvedčiť ich, že nie každý ide do politiky s cieľom nabaliť sa. „Uvažujem o tom, ako prepojiť politiku s mojím druhým koníčkom - informatikou. V krajinách ako Estónsko môžu ľudia voliť cez internet, vypĺňať daňové priznania... Myslím si, že toto nám bytostne chýba,“ nechal sa počuť.
Podčiarkol, že má rád Slovensko a odchod z neho by považoval za zbabelosť. „Dúfam, že jedného dňa sa budem môcť pozrieť na moju krajinu a povedať si: Aj ja som prispel svojím dielcom ku zmene.“
No upozornil zároveň, že mladí ľudia v tejto dobe nemajú oporu. Mnoho rodičov teraz pracuje celý deň a veľmi sa o deti nezaujímajú.
„V škole sa učia mechanicky, známky dostávajú za bifľovanie, kreativita sa takmer nerozvíja, osobný prístup ku žiakom neexistuje. „Preto sú mladí ľudia v tom sami za seba, v najdôležitejšom období svojho života nemajú nikoho, kto by im pomohol nájsť sa a poslal ich plniť si sny a nevzdávať to.“