Doprava je dôležitou súčasťou života ľudí, no v posledných rokoch zaznamenávame pokles záujmu o využívanie verejnej dopravy. Prečo to tak je a čo sa dá urobiť pre to, aby sa verejná doprava stala pre cestujúcu verejnosť atraktívnou?
- Verejná doprava v súčasnosti čelí množstvu problémov určených socio-ekonomickým vývojom spoločnosti. Z dlhodobého hľadiska je možné vo verejnej doprave sledovať pokles prepravených osôb na úkor individuálnej dopravy. Je to najmä z dôvodu rastu životnej úrovne, a tým spojeného rastu stupňa motorizácie. Pokiaľ bolo v roku 2005 evidovaných v Slovenskej republike 125 000 osobných áut, v roku 2016 ich už bolo 246 487, čo je takmer dvojnásobok. V autobusovej doprave len v Žilinskom kraji za posledných desať rokov sledujeme päťdesiatpercentný úbytok cestujúcich.
Aké to má dôsledky?
- Dôsledkami sú upchaté cesty, nedostatok parkovacích plôch, nervozita pri premiestňovaní a negatívne dopady na životné prostredie. Preto vo všeobecnosti môžeme sledovať najmä v Európe, ale už aj na Slovensku snahy o zvýšenie atraktívnosti verejnej dopravy. Riešením je prepojenie jednotlivých druhov dopráv, uplatnenie nástrojov podpory predaja orientovaných na zákazníkov, či šírenie osvety o výhodách verejnej dopravy.
V Žilinskom kraji vznikol projekt Integrovaného dopravného systému. Čo sa skrýva pod týmto termínom a kedy sa dostane do praxe aj v Turci?
- Nielenže vznikol projekt, ale od septembra bola zriadená obchodná spoločnosť Integrovaná doprava Žilinského kraja, ktorej spoločníkmi sú ŽSK a mesto Žilina. Projekt integrovanej dopravy nastavuje štandardy obsluhy, cenovú politiku a spájanie jednotlivých druhov dopráv tak, aby cestujúci mal prepravu rýchlu, lacnú, bezpečnú a pohodlnú – takú, ktorá by konkurovala využívaniu osobného automobilu. Projekt Integrovanej dopravy má 5 etáp – I. etapa Horné Považie, II. etapa Turiec, III. etapa Liptov, IV. etapa Orava, V. etapa – Integrácia celého kraja. V súčasnej dobe sa rozbiehajú pilotné projekty v rámci I. etapy, Turiec bude riešený v rámci II. etapy okolo roku 2020.
Žilinská „sadka“ je na Slovensku lídrom vo využívaní inteligentných technológií, či už ide o rôzne aplikácie pre cestujúcu verejnosť alebo aj o rôzne formy elektronického monitoringu práce vodičov. Prečo ste sa vydali týmto smerom?
- Jednou z ciest, ako si udržať súčasného cestujúceho alebo získať nového, je tiež ponuka modernej technológie – teda smart-technológie. Aj v Turci naši cestujúci môžu využívať moderné aplikácie Môj bus a UBIAN, ktoré aktuálne informujú o polohe autobusov v reálnom čase, čiže cestujúci vo svojom mobile „vidí“, či jeho autobus príde na zastávku včas, alebo či má na trase nejaké zdržanie, napr. z dôvodu dopravnej nehody či zápchy. Najmä na aplikáciu UBIAN máme veľmi pozitívnu odozvu, keďže táto dokáže naplánovať aj cestu priamo z domu do práce či školy s prepojením pešej, či verejnej dopravy. Aktuálne informácie sú našej webovej stránke, facebooku či instagrame.
Ľudia stoja na začiatku i na konci každého úspechu – aj úspechu vo využívaní smart technológií. Kto ich má podľa vás k tomu vychovať?
Všetky ponúkané technológie sú závislé na ľuďoch. Máme šťastie či už na spolupracovníkov v dodávateľských firmách v oblasti IT, či zamestnancov našej spoločnosti, že majú záujem zúčastniť sa na nových produktoch a ponúknuť ich cestujúcim. A pripravenosť a výchova každého zamestnanca musí byť synergia školy, rodiny či zamestnávateľov, a to všetko s vedomím, že ponúkané služby sú prínosom pre nás všetkých.