MARTIN. Začiatkom mája vyhlásili výsledky súťaže Najkrajšie knihy Slovenska, ktorá už viac ako 50 rokov podporuje zvyšovanie výtvarnej úrovne a kvality polygrafického spracovania kníh. Od roku 1993 ju organizuje medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana so spoluorganizátormi. Porota každý rok vyberie z prihlásených kníh najviac 20, ktoré sú na základe rôznych výtvarných a technických kritérií vyhlásené za Najkrajšie knihy Slovenska. Autori, vydavateľ aj tlačiareň získavajú za knihy diplom.
Ceny za Najkrajšie knihy Slovenska 2017 odovzdali v Dvorane VŠMU a následne v Bibiane otvorili ich výstavu.

V kategórii kníh o výtvarnom umení a obrazových publikácií sa Najkrajšími knihami Slovenska 2017 stala aj kniha Ľubomíra Longauera: Peter Ďurík – Typografia, ktorú graficky upravil Peter Ďurík a vydali Ľ. Longauer a Neografia v Martine. Peter Ďurík za vynikajúcu grafickú úpravu získal Cenu Ministerstva kultúry SR a Cenu Zväzu polygrafie a tlačiarní.
Ide o najnovšiu publikáciu z dielne profesora Ľubomíra Longauera a predstavuje v nej martinského grafického dizajnéra a typografa Petra Ďuríka. Patrí k pár fanatikom, ktorí pestujú čosi ako voľnú typografiu najčastejšie v podobe plagátov. Túžbu po slobodnej tvorbe, bez vplyvu trhu si Ďurík plní vydávaním bibliofílií v spolupráci s Ľubomírom Feldekom, Miroslavom Cipárom a umeleckou knihárkou Ľudmilou Mlichovou. V rámci súťaže Najkrajšia kniha Slovenska získal v minulosti už viacero významných ocenení.
V rovnakej kategórii ako publikácia Ľ. Longauera a P. Ďuríka medzi Najkrajšími knihami Slovenska 2017 obstála aj historická monografia Ľubomíra Jankoviča Slovensko, Európa a svet na starých mapách a v grafických vyobrazeniach historických tlačí 15. až 18. storočia z fondov a zbierok Slovenskej národnej knižnice. Autorom fotografie a grafickej úpravy publíkácie je Ivan Bíly, knihu vydala Slovenská národná knižnica.
Monografia približuje vzácne dokumenty Slovenskej národnej knižnice v Martine, domácej a zahraničnej verejnosti prezentuje najvýznamnejšie kartografické a grafické prejavy pôvodných tvorcov. Ide o mapy, atlasy, mestské či krajinárske veduty a plány rôzneho typu a obsahu, ktoré časovo i teritoriálne presahujú Slovensko a dokonca aj Európu.