Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Starých a odkázaných ľudí pribúda – nielen v Rakúsku. Ako sa o nich postarať?

Ako začať? Ako čo najvernejšie vystihnúť situáciu, v ktorej sa momentálne nachádza Martinčanom známa organizácia SAMARITÁN, n.o.?

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SAMARITÁN)

Tí, ktorí majú v rodine staršieho človeka odkázaného kvôli zdravotnému stavu na pomoc iných, vedia, že táto organizácia už devätnásty (!) rok zabezpečuje a poskytuje opatrovateľskú službu (OSL) v domácom prostredí. A to nielen v tzv. „hlavnom“ čase (od 7. do 15. h), ale aj v poobedných a večerných hodinách a cez víkendy.

Minulý rok sa opatrovateľky zo SAMARITÁN-u starali o 42 klientov, pričom im poskytli 26 266,50 hodín OSL. Z uvedeného počtu bolo cca 11 % hodín poskytnutých v poobedňajšom čase, vo večerných hodinách alebo cez víkendy. Často sa stalo, že jedna a tá istá opatrovateľka išla do práce doobeda a starala sa 4 hodiny o jedného klienta. Potom šla do práce znova poobede, aby poskytla potrebné úkony OSL v rozsahu 2 hodín večer u druhého klienta.

Koordinovať (nielen) delené služby s jednotlivými pracovnými úväzkami opatrovateliek a zosúladiť ich rodinný život s požiadavkami a potrebami opatrovaných klientov je náročné. Koordinátorka sa snaží vyhovieť obom stranám, hoci nie vždy je to možné. A tak ako sa snaží ona, snažia sa aj ďalší traja zamestnanci, ktorí napomáhajú tomu, aby nezisková organizácia mohla fungovať.

V roku 2017 pracovalo v organizácii 19 opatrovateliek, koordinátorka OSL, zástupkyňa riaditeľa (administratívno-sociálna pracovníčka) a vodič autobusu – celkom 22 zamestnancov pod taktovkou riaditeľa Ivana Tomku. Prečo aj vodič autobusu? Pretože aby organizácia mohla OSL poskytovať, musí si chýbajúce zdroje na jej zabezpečenie pozháňať. A už pár rokov ich získava vďaka svojej prepravnej činnosti.

Vozový park SAMARITÁN-u tvoria dva veľké autobusy, jeden 20-miestny a jeden 8-miestny.

Autobusy sú však všetky staršie a vyžadujú opravy. Jazdia a sú bezpečné, roky im však závratnou rýchlosťou uberajú na dokonalosti a bezporuchovosti. Koordinácia prepravy je v rukách samotného riaditeľa, ktorý na autobusoch taktiež jazdí ako vodič. Nie, nie je to ten typ riaditeľa, ktorého nájdete v saku a košeli zašitého niekde v útulnej kancelárii. Tento robí, čo môže, aby organizáciu, pri ktorej založení a vzniku stál, udržal pri živote. No je to čím ďalej náročnejšie.

Od 1. januára 2018 sa zvýšila základná minimálna mzda a od 1. mája 2018 pribudli príplatky za prácu v sobotu a nedeľu a tiež sa zdvihol príplatok za prácu vo sviatok. Takže mzdové a odvodové zaťaženie všetkých zamestnávateľov stúplo. Ako sa s týmto nárastom má ale vyrovnať organizácia, ktorá je NEZISKOVÁ? Ktorá hospodársku činnosť vykonáva len a len preto, aby mohla poskytovať sociálne služby? Veď mzdové a odvodové zaťaženie bolo v roku 2017 v SAMARITÁN-e na úrovni viac než 87 %!

A pritom nie je verejným tajomstvom, že zamestnanci v oblasti sociálnych služieb zarábajú hlboko podpriemerne. Napríklad opatrovateľky SAMARITÁN-u dostávali za svoju, tak potrebnú a žiadanú, prácu 3,- € / 1h (brutto). Hoci si zaslúžia viac. Zaslúžia si minimálne minimálnu mzdu na úrovni 3. stupňa náročnosti práce (t. j. 3,86 € / 1h, resp. 672 € mesačne pri 8-hodinovom pracovnom úväzku). Pretože podľa ustanovení Zákonníka práce patrí do 3. stupňa náročnosti práca so zodpovednosťou za zdravie iných osôb a práca, ktorá vyžaduje zvýšenú fyzickú námahu.

Začiatkom februára 2018 prebehla médiami informácia, že platy opatrovateliek v Žilinskom kraji vzrastú vďaka schválenému návrhu predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej cca o 6 %. Navýšenie rozpočtu ŽSK oproti pôvodnému návrhu je dôkazom, že konkrétne minimálne tento samosprávny kraj si uvedomuje dôležitosť a skutočný význam práce tých ľudí, ktorí sa starajú o iných a pomáhajú im.

Neinformovaní občania na základe uvedenej informácie mohli dôjsť k mylnému presvedčeniu, že rast platov sa týka všetkých opatrovateliek. Nie je to tak – samosprávne kraje financujú opatrovateľky v zariadeniach sociálnych služieb. OSL v domácom prostredí občanov však spadá pod kompetenciu jednotlivých miest a obcí. A ak aj samospráva mesta alebo obce zdvihne platy opatrovateliek, ktoré zamestnáva, neverejní poskytovatelia sociálnych služieb (medzi ktorých patrí aj organizácia SAMARITÁN, n.o.) nedostanú formou dotácie automaticky viac na platy ich opatrovateliek.

Mesto Martin podporilo opatrovateľskú službu SAMARITÁN-u v uplynulom roku dotáciou vo výške 125 615,10 €, pričom uvedená dotácia tvorí 47,9 % príjmov organizácie a vykrýva 63,9 % nákladov spojených so zabezpečením čisto OSL (bez nákladov na hospodársku činnosť: mzda vodiča, spotreba PHM, daň z vozidiel, opravy autobusov atď.).

Keby nezisková organizácia SAMARITÁN, n. o. nevykonávala vlastnú hospodársku činnosť a nezískala formou darov a príspevku z 2 % dane z príjmov žiadne finančné prostriedky, na zabezpečenie OSL by jej v roku 2017 chýbalo 28 648,58 €.

Čo teraz s faktom, že v tomto roku zvýšenie už spomínaných príplatkov za prácu a samotné zvýšenie minimálnej mzdy zdvihne mzdové a odvodové zaťaženie o ďalších cca 14 500 €? To všetko pri aktuálnej mzde opatrovateliek SAMARITÁN-u, ktorá je v 2. stupni náročnosti práce od 1. 1. 2018 stanovená sumou 3,31 € / 1h resp. 576 € mesačne.

Na úrovni 3. stupňa náročnosti by toto zaťaženie navýšilo náklady cca o 40 600 €.

Ale aj keby sa SAMARITÁN-u podarilo prepravou zarobiť toľko, čo minulý rok, aj keby prišli dary a 2 % dane z príjmov v rovnakej výške, organizácia ani s pomocou týchto zdrojov nedokáže vykryť mzdu opatrovateliek zodpovedajúcu 3. stupňu náročnosti práce.

Nie bez väčšieho rozsahu pomoci zástupcov mesta, o ktorého občanov sa opatrovateľky starajú. Nie bez väčšieho rozsahu pomoci nás všetkých – občanov mesta Martin a všetkých vás, ktorí tieto riadky práve čítate.

Faktom je, že v SAMARITÁN-e hospodária šetrne a s výhľadom do budúcnosti. V lepších časoch šetria na horšie, a preto sú schopní poskytovať OSL aj v tejto nepriaznivej situácii. Rok 2019 však prinesie ďalšie navýšenie príplatkov za víkendovú prácu a v hre je aj ďalšie zvyšovanie minimálnej mzdy. To už SAMARITÁN ustáť nemusí. Len za obdobie januára až apríla 2018 vykazuje ich OSL stratu 8 171,71 €.

Vykrývajú ju z ušetrených prostriedkov, na ktoré siahajú vo výnimočných prípadoch, pretože v rokoch 2013 a 2014 organizácia dvakrát po sebe vykázala obrovskú stratu a minulosť ich naučila dívať sa viac než jeden krok dopredu. Tentokrát je situácia kritická a v SAMARITÁN-e ju zvládajú len vďaka vedomiu, že opatrovateľská služba je potrebná a žiadaná. A najmä vďaka skutočnosti, že pre mnohé opatrovateľky sa ich práca stala poslaním. Inak by ju za minimálnu mzdu nevykonávali.

Ale kto ju bude vykonávať, ak oni nie? Kto sa postará o starnúcu populáciu Slovenska? Pomôžme našim opatrovateľkám! Nech nemusia pracovať v zahraničí, lebo tu nezarobia. Starých a na pomoc odkázaných ľudí pribúda – nielen v Rakúsku.

Preto, ak chcete a môžete, podporte činnosť neziskovej organizácie SAMARITÁN, n. o. Vašu pomoc môžete poskytnúť napríklad formou vkladu finančného daru na bankový účet organizácie: SK26 1111 0000 0066 1480 9012, resp. formou zmluvnej spolupráce (zmluva o reklame). Vaše peniaze pomôžu zabezpečiť žiadanú OSL, ktorá je jedným z hlavných cieľov Komunitného plánu sociálnych služieb mesta Martin.

Opatrovanie na pomoc odkázaných ľudí v ich domácom prostredí je najhumánnejšou a súčasne najlacnejšou formou sociálnej starostlivosti v porovnaní s pobytovými sociálnymi službami v zariadeniach.

Za vašu pomoc vám už teraz ďakujú všetci zamestnanci a opatrovaní klienti SAMARITÁN-u. Len oni a ich rodinní príslušníci poznajú skutočnú hodnotu pomoci každého jednotlivca či organizácie, ktorí kedykoľvek v minulosti podporili, či stále podporujú, opatrovateľskú službu SAMARITÁN-u – vrátane významnej pomoci mesta Martin.

Viac informácií k činnosti neziskovej organizácie SAMARITÁN nájdete na ich webovej stránke www.samaritan.sk.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Čím môže Slovensko pomôcť vo svete? Ukážkovou nemocnicou
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 9. Prieskum: Prázdnu peňaženku už zažilo sedem z desiatich Slovákov
 10. Stretne sa minister, bankár a analytik. Zhodnú sa na niečom?
 1. Úpravy automobilov pre ZŤP
 2. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 3. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Tovar vám vynesú na miesto, ktoré ukážete prstom
 9. Slováci sú pri výbere investičných produktov čoraz náročnejší
 10. Humenčanov čakajú extra zľavy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 278
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 159
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 209
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 14 044
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 311
 6. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 10 055
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 208
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 9 061
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 941
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 758
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu

So zdravotným personálom nemocnice sa rozprávala o tom, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených ochorením Covid –19, ale aj o tom, či sú personálne i lôžkové kapacity nemocnice dostačujúce.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu.

Biatlonistom sa vrchol letnej sezóny vydaril

Letná biatlonová sezóna vyvrcholila v Revúcej majstrovstvami Slovenska. Darilo sa aj Martinčanom.

Martinčanom sa na slovenskom šampionáte v letnom biatlone darilo.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii už v stredu o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Veľké testovanie Slovákov začne na budúci víkend na Orave

Testovanie bude bezplatné, ale zatiaľ nie je rozhodnuté, či bude povinné alebo dobrovoľné.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

Už ste čítali?