Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Starých a odkázaných ľudí pribúda – nielen v Rakúsku. Ako sa o nich postarať?

Ako začať? Ako čo najvernejšie vystihnúť situáciu, v ktorej sa momentálne nachádza Martinčanom známa organizácia SAMARITÁN, n.o.?

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SAMARITÁN)

Tí, ktorí majú v rodine staršieho človeka odkázaného kvôli zdravotnému stavu na pomoc iných, vedia, že táto organizácia už devätnásty (!) rok zabezpečuje a poskytuje opatrovateľskú službu (OSL) v domácom prostredí. A to nielen v tzv. „hlavnom“ čase (od 7. do 15. h), ale aj v poobedných a večerných hodinách a cez víkendy.

Minulý rok sa opatrovateľky zo SAMARITÁN-u starali o 42 klientov, pričom im poskytli 26 266,50 hodín OSL. Z uvedeného počtu bolo cca 11 % hodín poskytnutých v poobedňajšom čase, vo večerných hodinách alebo cez víkendy. Často sa stalo, že jedna a tá istá opatrovateľka išla do práce doobeda a starala sa 4 hodiny o jedného klienta. Potom šla do práce znova poobede, aby poskytla potrebné úkony OSL v rozsahu 2 hodín večer u druhého klienta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koordinovať (nielen) delené služby s jednotlivými pracovnými úväzkami opatrovateliek a zosúladiť ich rodinný život s požiadavkami a potrebami opatrovaných klientov je náročné. Koordinátorka sa snaží vyhovieť obom stranám, hoci nie vždy je to možné. A tak ako sa snaží ona, snažia sa aj ďalší traja zamestnanci, ktorí napomáhajú tomu, aby nezisková organizácia mohla fungovať.

V roku 2017 pracovalo v organizácii 19 opatrovateliek, koordinátorka OSL, zástupkyňa riaditeľa (administratívno-sociálna pracovníčka) a vodič autobusu – celkom 22 zamestnancov pod taktovkou riaditeľa Ivana Tomku. Prečo aj vodič autobusu? Pretože aby organizácia mohla OSL poskytovať, musí si chýbajúce zdroje na jej zabezpečenie pozháňať. A už pár rokov ich získava vďaka svojej prepravnej činnosti.

Vozový park SAMARITÁN-u tvoria dva veľké autobusy, jeden 20-miestny a jeden 8-miestny.

Autobusy sú však všetky staršie a vyžadujú opravy. Jazdia a sú bezpečné, roky im však závratnou rýchlosťou uberajú na dokonalosti a bezporuchovosti. Koordinácia prepravy je v rukách samotného riaditeľa, ktorý na autobusoch taktiež jazdí ako vodič. Nie, nie je to ten typ riaditeľa, ktorého nájdete v saku a košeli zašitého niekde v útulnej kancelárii. Tento robí, čo môže, aby organizáciu, pri ktorej založení a vzniku stál, udržal pri živote. No je to čím ďalej náročnejšie.

Od 1. januára 2018 sa zvýšila základná minimálna mzda a od 1. mája 2018 pribudli príplatky za prácu v sobotu a nedeľu a tiež sa zdvihol príplatok za prácu vo sviatok. Takže mzdové a odvodové zaťaženie všetkých zamestnávateľov stúplo. Ako sa s týmto nárastom má ale vyrovnať organizácia, ktorá je NEZISKOVÁ? Ktorá hospodársku činnosť vykonáva len a len preto, aby mohla poskytovať sociálne služby? Veď mzdové a odvodové zaťaženie bolo v roku 2017 v SAMARITÁN-e na úrovni viac než 87 %!

A pritom nie je verejným tajomstvom, že zamestnanci v oblasti sociálnych služieb zarábajú hlboko podpriemerne. Napríklad opatrovateľky SAMARITÁN-u dostávali za svoju, tak potrebnú a žiadanú, prácu 3,- € / 1h (brutto). Hoci si zaslúžia viac. Zaslúžia si minimálne minimálnu mzdu na úrovni 3. stupňa náročnosti práce (t. j. 3,86 € / 1h, resp. 672 € mesačne pri 8-hodinovom pracovnom úväzku). Pretože podľa ustanovení Zákonníka práce patrí do 3. stupňa náročnosti práca so zodpovednosťou za zdravie iných osôb a práca, ktorá vyžaduje zvýšenú fyzickú námahu.

Začiatkom februára 2018 prebehla médiami informácia, že platy opatrovateliek v Žilinskom kraji vzrastú vďaka schválenému návrhu predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej cca o 6 %. Navýšenie rozpočtu ŽSK oproti pôvodnému návrhu je dôkazom, že konkrétne minimálne tento samosprávny kraj si uvedomuje dôležitosť a skutočný význam práce tých ľudí, ktorí sa starajú o iných a pomáhajú im.

Neinformovaní občania na základe uvedenej informácie mohli dôjsť k mylnému presvedčeniu, že rast platov sa týka všetkých opatrovateliek. Nie je to tak – samosprávne kraje financujú opatrovateľky v zariadeniach sociálnych služieb. OSL v domácom prostredí občanov však spadá pod kompetenciu jednotlivých miest a obcí. A ak aj samospráva mesta alebo obce zdvihne platy opatrovateliek, ktoré zamestnáva, neverejní poskytovatelia sociálnych služieb (medzi ktorých patrí aj organizácia SAMARITÁN, n.o.) nedostanú formou dotácie automaticky viac na platy ich opatrovateliek.

Mesto Martin podporilo opatrovateľskú službu SAMARITÁN-u v uplynulom roku dotáciou vo výške 125 615,10 €, pričom uvedená dotácia tvorí 47,9 % príjmov organizácie a vykrýva 63,9 % nákladov spojených so zabezpečením čisto OSL (bez nákladov na hospodársku činnosť: mzda vodiča, spotreba PHM, daň z vozidiel, opravy autobusov atď.).

Keby nezisková organizácia SAMARITÁN, n. o. nevykonávala vlastnú hospodársku činnosť a nezískala formou darov a príspevku z 2 % dane z príjmov žiadne finančné prostriedky, na zabezpečenie OSL by jej v roku 2017 chýbalo 28 648,58 €.

Čo teraz s faktom, že v tomto roku zvýšenie už spomínaných príplatkov za prácu a samotné zvýšenie minimálnej mzdy zdvihne mzdové a odvodové zaťaženie o ďalších cca 14 500 €? To všetko pri aktuálnej mzde opatrovateliek SAMARITÁN-u, ktorá je v 2. stupni náročnosti práce od 1. 1. 2018 stanovená sumou 3,31 € / 1h resp. 576 € mesačne.

Na úrovni 3. stupňa náročnosti by toto zaťaženie navýšilo náklady cca o 40 600 €.

Ale aj keby sa SAMARITÁN-u podarilo prepravou zarobiť toľko, čo minulý rok, aj keby prišli dary a 2 % dane z príjmov v rovnakej výške, organizácia ani s pomocou týchto zdrojov nedokáže vykryť mzdu opatrovateliek zodpovedajúcu 3. stupňu náročnosti práce.

Nie bez väčšieho rozsahu pomoci zástupcov mesta, o ktorého občanov sa opatrovateľky starajú. Nie bez väčšieho rozsahu pomoci nás všetkých – občanov mesta Martin a všetkých vás, ktorí tieto riadky práve čítate.

Faktom je, že v SAMARITÁN-e hospodária šetrne a s výhľadom do budúcnosti. V lepších časoch šetria na horšie, a preto sú schopní poskytovať OSL aj v tejto nepriaznivej situácii. Rok 2019 však prinesie ďalšie navýšenie príplatkov za víkendovú prácu a v hre je aj ďalšie zvyšovanie minimálnej mzdy. To už SAMARITÁN ustáť nemusí. Len za obdobie januára až apríla 2018 vykazuje ich OSL stratu 8 171,71 €.

Vykrývajú ju z ušetrených prostriedkov, na ktoré siahajú vo výnimočných prípadoch, pretože v rokoch 2013 a 2014 organizácia dvakrát po sebe vykázala obrovskú stratu a minulosť ich naučila dívať sa viac než jeden krok dopredu. Tentokrát je situácia kritická a v SAMARITÁN-e ju zvládajú len vďaka vedomiu, že opatrovateľská služba je potrebná a žiadaná. A najmä vďaka skutočnosti, že pre mnohé opatrovateľky sa ich práca stala poslaním. Inak by ju za minimálnu mzdu nevykonávali.

Ale kto ju bude vykonávať, ak oni nie? Kto sa postará o starnúcu populáciu Slovenska? Pomôžme našim opatrovateľkám! Nech nemusia pracovať v zahraničí, lebo tu nezarobia. Starých a na pomoc odkázaných ľudí pribúda – nielen v Rakúsku.

Preto, ak chcete a môžete, podporte činnosť neziskovej organizácie SAMARITÁN, n. o. Vašu pomoc môžete poskytnúť napríklad formou vkladu finančného daru na bankový účet organizácie: SK26 1111 0000 0066 1480 9012, resp. formou zmluvnej spolupráce (zmluva o reklame). Vaše peniaze pomôžu zabezpečiť žiadanú OSL, ktorá je jedným z hlavných cieľov Komunitného plánu sociálnych služieb mesta Martin.

Opatrovanie na pomoc odkázaných ľudí v ich domácom prostredí je najhumánnejšou a súčasne najlacnejšou formou sociálnej starostlivosti v porovnaní s pobytovými sociálnymi službami v zariadeniach.

Za vašu pomoc vám už teraz ďakujú všetci zamestnanci a opatrovaní klienti SAMARITÁN-u. Len oni a ich rodinní príslušníci poznajú skutočnú hodnotu pomoci každého jednotlivca či organizácie, ktorí kedykoľvek v minulosti podporili, či stále podporujú, opatrovateľskú službu SAMARITÁN-u – vrátane významnej pomoci mesta Martin.

Viac informácií k činnosti neziskovej organizácie SAMARITÁN nájdete na ich webovej stránke www.samaritan.sk.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 048
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 3 551
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 075
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 841
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 799
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 462
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 108

Blogy SME

 1. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary a Neil Armstrong na výlete na severný pól
 3. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: Január 2023
 4. Soňa Kallová: To najťažšie na záver. Národný park Mt. Kenya (UNESCO). Mt. Kenya verzus Kilimandžáro.
 5. Martin Šuraba: Hrobárov almanach
 6. Robert Štepaník: diel 82 - rubrika: moje najhranejšie (v septembri 2022) - časť 2
 7. Ján Škerko: „Múdry“ Sulík spoluvytváral negatívny obraz o Matovičovi a dal ho „dole“
 8. Aliancia NIE RAKOVINE: Svetový deň proti rakovine
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 7 817
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 322
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 4 054
 4. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 858
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 465
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 130
 7. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 2 638
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 626
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary a Neil Armstrong na výlete na severný pól
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Gazdovský dom požehnali prvýkrát.

Novinky z Valče, Turčianskych Teplíc a Martina.


12 h
Kalamita poriadne zamestnala aj cestárov.

Mimoriadna situácia platí v celom Žilinskom kraji.


18 h
Pred reprezentačnou prestávkou sa Martinu podarilo zdolať Trnavu.

Pred reprezentačnou prestávkou si Martinčania o niečo zdvihli náladu víťazstvom na ľade Trnavy. Po stretnutí sa skloňovali dve mená Miloš Fafrák a Vladimír Glosár.


19 h
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


20 h

Blogy SME

 1. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary a Neil Armstrong na výlete na severný pól
 3. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: Január 2023
 4. Soňa Kallová: To najťažšie na záver. Národný park Mt. Kenya (UNESCO). Mt. Kenya verzus Kilimandžáro.
 5. Martin Šuraba: Hrobárov almanach
 6. Robert Štepaník: diel 82 - rubrika: moje najhranejšie (v septembri 2022) - časť 2
 7. Ján Škerko: „Múdry“ Sulík spoluvytváral negatívny obraz o Matovičovi a dal ho „dole“
 8. Aliancia NIE RAKOVINE: Svetový deň proti rakovine
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 7 817
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 322
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 4 054
 4. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 858
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 465
 6. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 130
 7. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 2 638
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 626
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary a Neil Armstrong na výlete na severný pól
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)

Už ste čítali?