ZDENKA MARŠALOVÁ, STAROSTKA BYSTRIČKY
– Najviac ma inšpirovali projekty, ktoré sa týkali informovanosti občanov a ktoré by sa dali zaviesť aj u nás na Bystričke. Pozdáva sa mi SMS infokanál, aj keď mám isté obavy, či by sme našli človeka, ktorý by sa tomu venoval a či by sme ho vedeli aj zaplatiť. Predsa len, mestá majú iné možnosti ako obce. V súčasnosti ľudí, ktorí majú záujem, informujeme cez e-maily. Esemesky by však boli pohotovejšie, pohodlnejšie a zrejme by zasiahli aj väčšiu skupinu občanov.
IVICA LAČNÁ, PREDSEDNÍČKA PD SKLABIŇA
– Som veľkým fanúšikom moderných inteligentných – smart technológií. Najmä tých, ktoré šetria čas a zároveň myslia na naše životné prostredie a spotrebu energií, ktorých hodnota neustále rastie. Prvýkrát som sa so smart technológiami stretla v Nemecku asi pred dvanástimi rokmi vo verejnej doprave, za tento čas sa stali v európskych veľkomestách bežnou a neodmysliteľnou súčasťou života. U nás sú smart technológie stále novinkou, ktorá má veľký potenciál. Teším sa z toho, že aj v našom meste a v regióne sa zavádzajú inovatívne smart projekty v oblasti verejnej dopravy, vodného a odpadového hospodárstva, čistoty v meste a rýchleho získavania informácií.
FRANTIŠEK MIČUDA, MANAŽÉR
– Keďže 25 rokov pracujem IT oblasti, tak mi diskutované témy boli nielen blízke, ale v mnohom aj inšpiratívne. Koncept Smart cities sa v zahraničí úspešne rozvíja a nie vždy je to len o peniazoch, ale je za tým aj o snaha a zápal ľudí pre vec. Myslím, že v doprave, odpadovom hospodárstve či vodárenstve sa postupne robia kroky, ktoré ľuďom uľahčujú život, a to je to podstatné, o čo by malo ísť.
JARMILA MATEJČÍKOVÁ, RIADITEĽKA ŠKOLY
– Smart technológie sú pre študentov našej školy zaujímavé už aj preto, lebo máme odbory orientované na dopravu a doprava bez smart systémov nemá perspektívu. Mladá generácia perfektne ovláda počítače, mobily a aplikácie, pomocou ktorých sa orientuje. Naši žiaci sú schopní vytvárať nové programy, siete, zapájajú sa do rôznych súťaží, kde sú pripravení predviesť niečo zaujímavé nielen pre nich, ale aj širšiu verejnosť. Rada som sa zúčastnila takejto diskusie, lebo je sa čím inšpirovať. Zároveň som si overila i to, ako je teória prepojená s praxou a či veci, o ktorých učíme, majú potenciál rozvíjať inovatívne riešenia.
PATRIK ANTAL, STAROSTA RAKOVA
– Zaujali ma témy, ktoré majú širší rozmer a nedotýkajú sa len konkrétneho mesta, ale celého regiónu. Najmä oblasť cestovného ruchu ponúka veľa možností a je škoda, že ich nevieme zužitkovať. Predstavme si turistu, ktorý si trebárs v turisticko-informačnej kancelárii prenajme elektrický bicykel, k tomu dostane tablet nabitý informáciami o regióne a na základe nich si sám vyberie, čo by chcel vidieť. To by sa mi páčilo.