MARTIN, BRATISLAVA. Od začiatku júla začnú fungovať pohotovosti po novom. Najzásadnejšou zmenou je, že lekár už pre pacientov nebude k dispozícií v noci, či v skorých ranných hodinách, ale len do 22. hodiny.
„K zmene času služieb dochádza preto, lebo v neskorších hodinách sú pohotovosti vyťažené iba minimálne. Lekári tak nebudú v službe celú noc a budú mať čas sa zregenerovať, aby mohli oddýchnutí na druhý deň ráno ambulovať. Doteraz to tak nebolo a lekár po celonočnej službe nastupoval unavený do dennej ambulancie,“ argumentuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.
V noci sa vraj slúžilo zbytočne
Faktom je, že pohotovosti boli po desiatej večer menej využívané. Napríklad detská pohotovosť v Martine v minulom roku ošetrila 11 322 pacientov, no v čase od 22. do 6. h len 261.Telefón v ambulancii ale často zvonil aj v noci, avšak podľa zdravotníkov vraj veľakrát neopodstatnene.
„O služby sa delí 17 pediatrov, ktorí po nočnej museli ráno nastúpiť do služby. Pritom z tohto počtu je nás až desať v dôchodkovom veku,“ povedala Šarlota Rusňáková, ktorá v Martine do konca júna prevádzkuje detskú pohotovosť.

„Do nového výberového konania, ktoré bolo vyhlásené, som sa už neprihlásila. Pohotovosť som prevádzkovala 22 rokov, stačilo. Už mám svoj vek, potrebujem si oddýchnuť. O prevádzkovanie služby prejavila záujem mladšia kolegyňa, no čo viem, tak v prvom kole výberových konaní neuspela,“ podotkla pediatrička.
V súčasnosti už prebieha druhé kolo, počas ktorého ministerstvo zdravotníctva komunikuje s neúspešnými uchádzačmi z prvého kola, pretože vo väčšine prípadov mali žiadosti predovšetkým formálne a technické nedostatky. Či je to aj prípad z Martina, nám ale ministerstvo neupresnilo.
Podarilo sa nám však z iných zdrojov zistiť, že detská pohotovosť bude napokon od prvého júla zriadená v Univerzitnej nemocnici.
„Potvrdzujem túto informáciu. Aktuálne sa touto témou zaoberáme. Bližšie podrobnosti zverejníme už tento týždeň na našej webstránke,“ povedala Katarína Kapustová, hovorkyňa nemocnice.
Pohotovosť pre dospelých adresu nemení
Ambulantná pohotovostná služba pre dospelých je v Turci od 1. júla zabezpečená, nemení sa jej prevádzkovateľ a ani sídlo, naďalej sa bude ordinovať na Mudroňovej ulici.
Horšou správou je však to, že kým do júna sa chodilo aj na návštevy k pacientom, prakticky od Šútova až po Sklené, tak od júla to už zrejme nebude možné. Závisí to vraj od toho, či by takéto úkony zdravotné poisťovne preplácali.
„Múdrejší budeme o pár dní,“ povedal Vladimír Gabriška, prevádzkovateľ pohotovosti.
Túto možnosť využívali najmä imobilní pacienti, ale aj tí, ktorým sa pre náhle komplikácie tak zhoršil zdravotný stav, že nemohli na pohotovosť dôjsť sami.
Ľudia majú obavy, čo s nimi bude
Mnohí ľudia majú obavy aj z toho, že ak sa im náhle zhorší zdravotný stav v noci – napríklad zvýšený tlak, neznesiteľné bolesti chrbta, ťažkosti s dýchaním, problémy so žalúdkom a podobne, tak nebudú vedieť, na koho sa majú obrátiť so žiadosťou o pomoc.
„Lekárska služba prvej pomoci ako aj ambulantná pohotovostná služba je pokračovaním tzv. lekára prvého kontaktu po skončení jeho ordinačných hodín, nejde o zabezpečovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti pri náhlych život ohrozujúcich stavoch,“ vysvetľuje Zuzana Eliášová z ministerstva zdravotníctva.
Preto je podľa jej ďalších slov pri takýchto vážnych situáciách pre pacientov k dispozícii ústavná pohotovostná služba v nemocniciach a záchranná zdravotná služba s materiálno-technickým vybavením a personálnym zabezpečením.
„Tá je určená na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti pri náhlej zmene zdravotného stavu,“ tvrdí hovorkyňa.
Ak dobrovoľne, tak za vyššiu odmenu
Zavádzajú sa aj nové pravidlá do odmeňovania lekárov slúžiacich na pohotovosti. Tí budú mať v prípade dobrovoľného výkonu garantovaných minimálne 12 eur na hodinu, v prípade povinného výkonu na základe rozpisu vyššieho územného celku 9 eur na hodinu. V súčasnosti mali garantovanú iba minimálnu mzdu.
„Nižšia odmena ako v prípade dobrovoľnosti bola navrhnutá preto, aby mali motív prestúpiť do výkonu na dobrovoľnej báze. Organizátor bude môcť zároveň do služieb osloviť okrem všeobecných lekárov aj lekárov z internistických odborov, ktorí majú aspoň trojročnú prax v nemocnici,“ podotkla ešte Zuzana Eliášová.