Rieka Váh spôsobovala v minulosti mnohé vážne záplavy, preto bola vybudovaná tzv. Vážska kaskáda, čo je systém priehrad a vodných elektrární, ktoré už mnoho rokov úspešne ochraňujú Liptov pred povodňami. V Turci, najmä v jeho hornej časti, zase často dochádzalo k rozvodneniu a povodniam v obciach popri toku najväčšej turčianskej rieky – tento problém vyriešila výstavba Vodnej stavby (VS) Turček, ktorý okrem zachytávania vody slúži aj ako nádrž pre výrobu pitnej vody.
Liptovská Mara má päťdesiat rokov
Prvú priehradu Vážskej kaskády – VS Liptovská Mara, ktorá má status našej najväčšej vodnej nádrže, vybudovali v rokoch 1965 až 1975. Prečerpávacia vodná elektráreň Liptovská Mara bola na rieke Váh vybudovaná v rámci vážskej kaskády. Jej prevádzka nabiehala postupne v rokoch 1965 až 1975 a dnes slúži na výrobu elektriny už viac ako päťdesiat rokov.
Okrem energetikov a vodohospodárov však zamestnáva aj regionálne odbory krízového riadenia okresných úradov, ktoré sa musia pripravovať na tie najhoršie scenáre včasného vyrozumenia obyvateľstva v dosahu prielomovej vlny.
Samotná stavba je umiestnená pri druhej „vrcholovej“ nádrži v hornej časti povodia Váhu, ktorá plní podobné funkcie ako vodná nádrž na Orave. V budove elektrárne sa nachádzajú dva agregáty s Kaplanovou turbínou a dva prečerpávacie s diagonálnou reverzibilnou turbínou - systém Dériaz.
Vodná elektráreň je uspôsobená okrem využitia prirodzených prietokov Váhu na výrobu elektriny aj na prečerpávanie vody do hornej nádrže v dobe prebytku elektriny na virtuálnom energetickom trhu.
Vyrába elektrinu, chráni pred povodňami
Výstavba vodného diela zasiahla do života 14 obcí, z ktorých deväť bolo úplne vysídlených a päť čiastočne. S objemom 360 miliónov kubických metrov vody sa radí táto priehrada k najväčším na Slovensku. Priehradný múr dosahuje výšku 43,5 m, koruna hrádze má šírku sedem metrov a jej dĺžka je viac ako 1,2 kilometra. Pri maximálnej hladine dosahuje územie zaplnené vodou plochu takmer 27 štvorcových kilometrov.
Vodné dielo vďaka svojej existencii pomohlo predísť ničivým záplavám, ktoré predtým devastovali krajinu niekoľko storočí. Najhoršie povodne sú známe z archívov sedemnásteho storočia. Projektovaná životnosť priehrady prekračuje jedno storočie, no nie je vylúčené ani dlhšie obdobie - až dvesto rokov.
Reálne plány teoretickej katastrofy
Miesto obľúbených dovoleniek, rybolovu a turizmu skrýva však aj mimoriadne riziko. Týka sa aj Turca. Napriek všetkým bezpečnostným opatreniam, údržbe a ochrane môže nastať nepredvídateľná udalosť. V prípade Liptovskej Mary ide o pretrhnutie priehrady, kedy bude ohrozené celé územie v povodí Váhu tzv. prielomovou vlnou.