MARTIN. Vedenia martinskej radnice predstúpilo pred poslancov so zámerom celoplošných opráv najviac frekventovaných a poškodených ciest.
Na predbežný zoznam, ktorý majú ešte pripomienkovať aj výbory mestských častí, sa dostalo 33 komunikácií s celkovou rozlohou 200-tisíc metrov štvorcových.
„Stačí sa prejsť po Martine a hneď je všetkým jasné, prečo sa do takéhoto masívneho projektu musíme pustiť. Doteraz sme opravovali len výtlky, no aj vzhľadom na rozsiahle defekty komunikácií na väčších plochách je tento spôsob opráv pre mesto ďalej nevýhodný,“ argumentoval Milan Malík, viceprimátor Martina.
Hotovo do dvoch rokov?
Všetky cesty, ktoré odobria poslanci, by sa podľa predpokladov radnice mali opraviť v priebehu dvoch rokov a mestskú kasu by to stálo približne päť miliónov eur.

„V krátkom čase vypíšeme súťaž s viacerými podmienkami. Kľúčová je tá, že túto investíciu nebudeme platiť z úveru, aby sme nezvyšovali verejný dlh mesta, ale opravy zafinancuje víťaz súťaže a my mu to budeme postupne po dobu ôsmich až desiatich rokoch splácať. Za tento čas však musí zhotoviteľ udržiavať komunikácie vo vlastnej réžii. Vo svete je tento postup úplne bežný,“ povedal Milan Malík.
Bolo o čom debatovať
V následnej diskusii poslankyňa Marína Gallová podotkla, že by sa malo zvážiť, či sa milióny vynaložia len na opravy ciest, alebo sa použijú aj napríklad do školstva či na iné havarijne situácie v meste.
„Je pár mesiacov do konca volebného obdobia a nemali by sme budúce zastupiteľstvo zaviazať takouto obrovskou sumou,“ vyhlásila poslankyňa.
Jej kolega Alexander Lilge zdôraznil, že pri takejto rozsiahlej investícii je dôležité mať dobrý časový harmonogram opráv aj s postavenými prioritami.
ZOZNAM CIEST
Cesty na uliciach, ktoré by sa mali rekonštruovať:
Andreja Stodolu, Bagarova, Bottova, Červenej armády, Dúbravca, E. B. Lukáča, F. Štefunku
Golianova, Gorkého, Hečkova, Hollého, Hrdinov SNP, J. Kráľa, Kmeťova, Kolónia Hviezda
Košútska, Kratinova, Kuzmányho, Medňanského, Mládeže, N. Hejnej, Novákova, Novomeského, Podhájska
Robotnícka, Stavbárska, Šikuru, Šoltésovej, Thurzova, V. P. Tótha, Záborského, Záturčianska.
„Aby bolo jasné, čo treba opravovať ako prvé. Osobne nepredpokladám, že by firma, ktorá vzíde zo súťaže, mala také kapacity, aby to všetko za dva roky stihla. Celkovo však takýto zámer beriem ako systémový krok, nie je to žiadne strieľanie od boku. Materiál, ktorý sme dostali, je na stole oprávnene, lebo to, čo sme robili doteraz, bolo len hasenie.“
Malo to byť skôr
Zdenko Kozák povedal, že cesty v meste sú v katastrofálnom stave a treba ich opraviť.
„Zarazilo ma ale, že s takýmto návrhom prichádzame až teraz, mali sme sa o ňom rozprávať na začiatku volebného obdobia, ešte pred zavedením nútenej správy. Mali by sme sa tiež zamerať na to, aby sa opravy urobili v čo najkratšom čase, vtedy by to malo význam.“
S navrhovaným postupom radnice súhlasil i Peter Vons. „Treba do toho ísť. Sledoval som to aj v iných mestách, ktoré sa rozhodli spraviť takýto krok a závidel som im, že sa do toho takto pustili. Ide o perspektívne riešenie.“
Viceprimátor Milan Malík ešte pripomenul, že mesto dá ročne na opravu výtlkov či plátanie ciest viac ako milión eur, pričom ročná splátka bude možno okolo 400-tisíc eur.
„Peniaze na výtlky budeme potrebovať vždy. Všetky cesty sa plošne neopravia, mnohé bude treba po zime ošetrovať. Nie je to jedna k jednej,“ oponovala Marína Gallová.
Prešiel návrh radnice
Poslanci v záverečnom hlasovaní napokon zámer radnice podporili. Za bolo pätnásť zastupiteľov, nikto nebol proti a hlasovania sa zdržali šiesti.
Predtým poslanci ale zamietli pozmeňujúci návrh Jozefa Bernáta, ktorý žiadal, aby zastupiteľstvu boli predložené podmienky súťaže na celoplošnú opravu ciest aj so zapracovaním harmonogramu opravy jednotlivých ciest.