MARTIN.Jedna z martinských taxislužieb sa rozhodla pre revolúciu vo svojej ponuke. Nielenže zavádza do praxe elektromobily, ale prichádza aj s objednávkovou aplikáciou.
„Dnes už nestačí, aby taxík iba prišiel. Dôležité je, aby to bol taxík, ktorý svojou kapacitou spĺňa predstavu klienta, nie iba dispečera, aby ho riadil odpočinutý a nevystresovaný vodič a aby mal auto, ktoré je šetrné k prostrediu,“ zhrnul Peter Kolaja, majiteľ jednej z martinských taxislužieb.

„A práve to sme mali na mysli, keď sme sa pred rokmi, v čase keď Tesla predstavila prvé elektrovozidlo v prijateľnej cene, začali vážne zaoberať myšlienkou zaviesť do praxe elektromobily,“ pokračuje.
Doplnil, že si spočítali, koľko emisií za pätnásť rokov činnosti v meste vypustili.
„Stovky ton. Veď taxíky jazdia na krátke vzdialenosti, často sa rozbiehajú aj so studeným motorom, postávajú so zapnutým motorom..., to všetko znásobuje množstvo emisií. Veď pred rokmi sme o smogu v Martine nepočuli, teraz smogové dni nie sú žiadnou zriedkavosťou,“ zdôvodňuje, prečo dlhodobo uvažovali o bezemisných elektromobiloch.
Kupovanie elektromobilov brzdí infraštruktúra
Hoci sa o nich už pár rokov hovorí ako o vhodnej alternatíve voči autám s benzínovým alebo naftovým motorom, motoristi nemali veľa chuti kupovať ich, pretože nebola a dodnes nie je vytvorená vyhovujúca infraštruktúra. Sieť nabíjacích staníc je na Slovensku riedka, cena elektrovozidiel vysoká a ich dojazd obmedzený.
„To všetko sme si uvedomovali, preto zostal náš plán spočiatku iba vo fáze vízie. No začiatkom tohto roka sa zhmotnila po informáciách, že aj v Martine sa pripravujú projekty, ktoré zabezpečia aspoň základnú infraštruktúru nabíjacích staníc. Na trh zároveň prišli elektroautá, ktoré sú svojím dojazdom a cenou vhodné do nášho autoparku,“ zdôrazňuje P. Kolaja.
Do jeho firmy pribudli tri elektromobily, ktoré predstavili v rámci nedávnych predvádzacích jázd.
„Na cesty zatiaľ nepôjdeme. Chýba nám posledná pečiatka z odboru dopravy okresného úradu,“ hovorí majiteľ taxíkov a prognózuje, že proces legalizácie elektrotaxíkov by sa mal zreálniť niekedy v júli.
Spoločnú reč našli aj u jedného z martinských predajcov automobilov, ktorý má v areáli rýchlonabíjačku.
„Táto spolupráca je kľúčová, rýchlonabíjanie batérii potrebujeme pre dennú prevádzku áut, v noci ich budeme nabíjať štandardným dobíjaním v garáži, také je k batérii šetrnejšie,“ opisuje vyriešenie ďalšieho problému prevádzky elektromobilov ich majiteľ.
Autá sú jedna vec, objednávanie druhá
Súbežne s elektromobilmi začnú v tejto firme používať aj populárnu objednávkovú aplikáciu - Hopin. Zákazník si prostredníctvom nej veľmi jednoducho taxík objedná, bude mať možnosť výberu nielen auta, ale dokonca aj „svojho“ šoféra, spozná cenové rozpätie jazdy, bude mať možnosť sledovať cestu taxíka až po nastúpenie do neho. Odpadne tak čakanie v daždi, pred vchodom, na kraji cesty. Z bytu či kancelárie alebo obchodu zákazník bude môcť vyjsť až vtedy, keď taxík bude k nemu prichádzať.
„Táto platforma bude otvorená aj pre ostatné taxislužby, domnievame sa, že sa uchytí, pretože pre klienta predstavuje veľa nových benefitov,“ je presvedčený P. Kolaja.
Ale dodáva, že nielen pre klienta. Taxikári majú stresujúce povolanie. Aplikácia si za nich bude pamätať, kedy a kde majú ísť, ako sa im objednávky vrstvia, koľko trvajú, budú sa môcť sústrediť iba na jazdu, čo je prvoradé, ak má byť bezpečná.
„Aj pre firmu má aplikácia svoj význam. Lepšie si s jej pomocou naplánujeme služby taxikárov, ich oddych, vodiči budú robiť asi o tretinu menej ako dnes,“ hovorí P. Kolaja, ktorý sa ešte nevzdáva aj využívania klasických áut.
„Najmä v prípade, keď klienti majú veľa a netypickej batožiny, ktorá do elektromobilov nevojde. Ak budú na trhu cenovo akceptovateľné praktickejšie elektromobily, kúpime ich,“ presviedča.
Podľa neho by sa o znižovanie emisií mal pričiniť každý svojím dielom a nečakať na nejaké riešenia na príkaz zhora. Napríklad aj tým, že na presun na krátku vzdialenosť je lacnejšie a ekologickejšie neštartovať vlastné auto, ale využiť službu, ktorá ponúka alternatívu šetriacu životné prostredie.