TURČIANSKE TEPLICE. Odevný dizajn je pre výtvarníčku Slavomíru Švecovú Vlasovú z Turčianskych Teplíc vášňou, a to vo vlastnej i v pedagogickej práci. Sama o nej hovorí: „Snažím sa pretaviť do práce učiteľa všetko, čo viem. Moji študenti si tvoria vlastný postoj a názor a ich krehké, mladé umelecké duše majú dostatok priestoru na sebarealizáciu“.
Po krátkom pôsobení v Pedagogickej a sociálnej akadémii v Turčianskych Tepliciach prestúpila do ružomberskej Školy úžitkového výtvarníctva.
Popri pedagogickej práci sa Slavomíra venuje vlastným projektom. Jeden z najaktuálnejších bola medzinárodná výstava v Bangkoku 2017 pod hlavičkou uznávanej thajskej kráľovnej Sirikit. To isté ju čaká aj tento rok koncom decembra. Bude účastníčkou významného Bangkok Fashion Week 2018, kde predstaví ucelenú kolekciu z thajského hodvábu. Spolu so svojimi študentkami pomaturitného štúdia pripravuje v spolupráci s Oravským hradom projekt – Po ceste z dediny. Akcia sa uskutoční v priestoroch hradu 22. júla 2018. Projekt je zameraný na tradičnú tvorbu, so študentkami predstavia neštandardnú kolekciu inšpirovanú modrotlačou.
SLAVOMÍRA VLASOVÁ
2004-2010 – VŠVU v Bratislave, študijný odbor: výtvarné umenie, študijný program: úžitkové umenie, špecializácia: odevný dizajn v ateliéri Doc. Júlia Sabová akad. mal., 2006-2010 - VŠVU v Bratislave, Doplňujúce pedagogické štúdium, 2000-2004 - Škola úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Odbor: modelovanie a navrhovanie odevov, Absolvovala viac ako 40 módnych prehliadok, súťaží a výstav Na Slovensku, v Čechách, v Belehrade, New Yorku, Viedni, Bangkoku, , Bejrúte, Paríži, získala ceny za svoje modely: 2012 – víťaz ceny +421 Fundation-nové tváre módnej scény, 2010 – finalistka súťaže Rexona crystal colection, 2009 – finalistka súťaže Brillance fashion talent, 2008 – 3. Miesto v súťaži B-fashion in Zlín
Výstava v Galérii Mikuláša Galandu je výberom z tvorby. V najväčšej miere je zastúpená kolekcia, inšpirovaná umeleckým hnutím art-deco. Kolekcia mala veľký úspech na BMD 2016 v thajskom Bangkoku, na gala večere Módny návrhár v Ružomberku i v teplickom hoteli Royal Palace, kde bola súčasťou otvorenia päťhviezdičkového hotela. Dizajnérka sa najčastejšie inšpiruje umeleckými výtvarnými smermi a hnutiami, ľudovým odevom a historickým kostýmom. Charakteristickými prvkami sú výšivka, čipka a minimalistické detaily.
Vo vystavenej kolekcii farebne dominujú hodvábne šaty inšpirované cirkevným ornátom, kobaltovo-modrú farbu spája s kovovým odleskom zlatej farby. Všetky modely sú vhodne doplnené fotografiami, dodávajú výstave autenticitu a náladu.
Hoci móda, módny štýl trvá oproti výtvarným štýlom a smerom najkratšie, spestruje nám život, obohacuje ho o estetické vnemy a zážitky. Návrhárka ženského odevu Slávka Vlasová dokazuje, že spojením tradície s novými víziami môžu vznikať jedinečné úžitkovo-estetické diela, ktoré obohatia našu i svetovú odevnú kultúru.
Výstavu si možno v galérii pozrieť do 10. augusta.
Autor: Miroslav Bartoš