MARTIN. Len pred časom spustili ochranári z Veľkej Fatry projekt živých prenosov z prírody a už vďaka jednej z nainštalovaných kamier zachránili život mláďatám našej najkrajšej sovy – plamienky driemavej.
Dostala oboch rodičov
Online snímač je umiestnený priamo v hniezdnej búdke, ktorú ochranári nainštalovali pod štít starého humna na utajenom mieste v Turci, a tak ľudia mohli ešte nedávno naživo sledovať párik sov počas sedenia na vajíčkach.

Ako približujeJuraj Žiak, ochranár z NP Veľká Fatra, e šte pred vyliahnutím mladých však samčeka usmrtila kuna skalná a samička tak prestala mať prísun potravy, ktorú jej nosil partner, zatiaľ čo ona sedela na vajíčkach.
Samičku preto chodil Juraj Žiak umelo dokrmovať a zo štyroch vajíčok sa vyliahli tri mláďatá.
„Zhruba, keď malo najstaršie z nich tri týždne a samička im začala potravu zabezpečovať sama, usmrtila kuna aj ju,“ opisuje situáciu ochranár a dodáva, že vtedy sa rozhodli, že mláďatá odoberú z hniezdnej búdky, pretože hrozilo, že kuna objaví aj zvyšné malé sovičky.
„Naše obavy sa potvrdili. Po troch hodinách, ako sme vzali sovy z hniezda, prišla kuna. Jej vniknutie do búdky zachytili naše kamery,“ približuje Juraj Žiak.
Späť do pôvodného hniezda
Najmladšie z odobratých mláďat bolo tak slabé, že ho ochranári museli umiestniť do inkubátora, no aj napriek tomu neprežilo.
„Ostali nám teda dve mláďatá a tie umelo dokrmujeme a majú sa k svetu. Keď budú mať 60 dní, začnú lietať a vtedy ich budeme učiť loviť. Malým sovám sa bude predkladať živá potrava a keď sa ukáže, že už ju vedia samostatne chytiť, označíme ich ornitologickým krúžkom a vypustíme do prírody,“ referuje J. Žiak.
Pred niekoľkými dňami sa ochranári po dôkladnom zvážení rozhodli, že mláďatá vložia späť do pôvodného hniezda, ktoré však predtým zabezpečili proti opätovnému vniknutiu kuny a naďalej ich budú umelo dokrmovať.
Pre sovu plamienku driemavú je typické, že sa vyskytujeblízko ľudských sídel a na hniezdenie využíva ľudské stavby, predovšetkým hospodárske budovy, maštale, humná, povaly, senníky a aj kostolné veže.
Tento druh sovy podľa Žiaka v minulosti z Turčianskej kotliny takmer vymizol a v súčasnosti prežívajú len vďaka podpore reintrodukčných programov.