MARTIN. Mesto Martin nedávno vypísalo urbanisticko-architektonickú súťaž na návrh Martinského aquacentra, ktoré by stálo na mieste súčasnej mestskej plavárne a jej priľahlom okolí. To je v súčasnosti takmer nezastavané. V mestechýba športovo-rekreačný plavecký areál, kde by sa okrem tréningov a relaxu s wellness konali aj medzinárodné súťaže. Súčasné priestory plavárne už veľmi nevyhovujú.

Ako uvádza webová stránka pre architektov Archinfo, ktorá zverejnila výsledky súťaže, odbornú porotu najviac očaril návrh zoskupenia FKF design od autorov: Ladislav Vikartovský, Gábor Nagy a Tamás Czíria. Trojica architektov získala za svoju víťaznú štúdiu 12-tisíc eur. Uspeli spomedzi jedenástich doručených projektov.
Aby budova odrážala súčasnú dobu
Komplex najlepšieho návrhu Martinského aquacentra má tri podlažia, z ktorých je jedno podzemné. Na prvom podzemnom podlaží sa nachádza parkovisko pre návštevníkov s 95 miestami. Samotná budova má minimalistický vzhľad a fasádu tvorí drevený obklad doplnený o hliníkové presklené plochy.
„Základom bolo funkčné rozdelenie a vyriešenie ideálneho napojenia areálu na existujúci dopravný systém v Martine a zároveň začlenenie novej športovej haly do mestskej štruktúry,“ píše trojica architektov vo svojej štúdií, v ktorej dodávajú, že dôležitou súčasťou areálu je priestor letného kúpaliska a park.
Koncept celej stavby sa zakladá na čistote a jednoduchosti.
„Snažili sme sa vytvoriť ľahko identifikovateľnú budovu, ktorá by odrážala dobu svojho vzniku,“ vysvetľujú svoj zámer architekti.
Podľa ich ďalších slov ústredný priestor vstupnej časti tvorí vestibul s galériou prechádzajúcou cez dve podlažia.
„Tento veľkorysý priestor prepája v sebe šatne, hľadisko, bazénovú halu a administratívnu časť. Svetlo do interiéru vchádza zo západnej a východnej strany a takto sa všetko ešte viac presvetľuje a odľahčuje,“ uvádza sa vo víťaznom návrhu.
Prepojenie presklennými stenami
Vstup umiestnili architekti tak, aby bez kolízie obslúžil športovcov, návštevníkov a zamestnancov komplexu. Bazénová hala stojí v strednej časti budovy a s exteriérom tvorí akoby celok vďaka presklennej stene orientovanej na západ, čím sa priestor prirodzene presvetlí.
Hľadisko má kapacitu 300 sediacich divákov a pod sebou ukrýva šatne naväzujúce na bazény.