MARTIN. Na Divadelnom námestí v Martine bolo nedávno po dva dni počuť balkánsku muziku. Kto sa pristavil pri stánku ozdobenom srbskými farbami, mohol sa aspoň na chvíľu preniesť do krajiny, ktorou teraz zvykneme iba prebehnúť cestou k moru.
Zástupcovia srbských cestovných kancelárii to chcú zmeniť. Prišli k nám ponúknuť Srbsko, ako ho veľmi nepoznáme, prišli ponúknuť miesta na dovolenky, prišli s destináciami, ktoré by nás, Slovákov, mohli zaujať.
Chceme stavať aj na spomienkach
„Kedysi sme k vám cestovali najmä na lyžovačku do Vysokých a Nízkych Tatier. Máme na vašu krajinu pekné spomienky, chceme na nich v turistickom ruchu stavať a chceli by sme, aby aj Slováci prichádzali k nám,“ povedala nám Ljiljana Alajbegovič, výkonná riaditeľka Turistickej organizácie z Belehradu.
Tamojšie cestovné organizácie sa rozhodli prezentovať Srbsko na Slovensku. Dva dni boli v Bratislave, dva dni v Martine.
„Pre Martin sme sa rozhodli nie náhodou. Vo vašom meste sídli jeden z konzulátov Srbskej republiky na Slovensku, ktorý má pôsobnosť pre celé stredné Slovensko. Konzul Mojmír Vrlík nám vytvoril vynikajúce zázemie pre našu ponuku, verím, že v budúcnosti prinesie svoje ovocie,“ pokračuje L. Alajbegovič. Pripomína, že tentoraz Slovákom ukázali turistickú ponuku Belehradu, Kovačice a mesta Niš.
Do Srbska doletíme za pár minút
„Do Nišu letí z Bratislavy priama linka. Za dvadsať eur môžete byť o pár desiatok minút v Srbsku a pozrieť si toto, tretie najväčšie, mesto v našej krajine. Má bohatú históriu, bohatú ponuku pre turistov,“ informuje s tým, že z Martina je uveličená.
„Neviem to ani opísať. Stretli sme sa s vynikajúcou odozvou. Na konferencii sme hovorili so zástupcami vašich cestovných kancelárií, ľuďmi, ktorí organizujú kultúru, hovorili sme o možnostiach spolupráce. Odozva je veľká,“ hodnotí. Aj od obyčajných ľudí, ktorí si prišli na námestie pozrieť etnoprogram a zahľadieť sa na tvorbu kovačických insitných umelcov.
„Len tak som sa pristavila,“ hovorí Mária Janotová, ktorá si ešte pamätá Srbsko z čias pred nežnou revolúciou.
„Navštevovali sme hlavne Belehrad, mám tam kamarátku, odsťahovala sa zo Slovenska a žije tam s mužom a deťmi. Je spokojná. Už dávnejšie som za ňou nebola, na príčine je moje zdravie,“ hovorí a dodá, že si pozrie prospekty a oživí si spomienky.
„Ktovie, možno sa do Belehradu pozrie moja dcéra,“ nádeja sa. „Je dobre, že sa obnovujú kontakty, búrajú predsudky. „Ľudia sa majú spoznávať tak obyčajne, cez rodiny, rozhovory, návštevy... Vtedy pochopíte, že všetci sme rovnakí. Máme radi pokoj, pohodu, dobré vínko a radi si pozrieme, čo druhí dokázali,“ uzatvára pani Mária polhodinku na Divadelnom námestí.
Slováci prešli dlhú cestu, dá sa z nej poučiť
„Aj to je jeden z dôvodov, prečo chceme spolupracovať,“ vráti sa k cieľom srbskej misie na Slovensku L. Alajbegovič. „Slovensko prešlo od čias, keď sme k vám častejšie cestovali, dlhú cestu, je tu badať veľký progres. Naši ľudia by si to mali prísť pozrieť. A Slováci by mali častejšie chodiť k nám. A nielen do Kovačice, na ktorú sa ľudia najviac pýtajú. Máme veľa spoločného, ale aj veľa osobitého. A to treba navzájom spoznať,“ pozýva do Srbska.
Je veľmi pravdepodobné, že sa ponuky srbských dovolenkových destinácií čoskoro dočkáme. V septembri letia na Balkán na pozvanie belehradských cestovných kancelárií naši organizátori cestovného ruchu, aby si takpovediac „ohmatali“ neprávom zabudnuté Srbsko a aj oficiálne začali predávať túto balkánsku krajinu ako dobré miesto na oddych a spoznávanie.

S mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Srbskej republiky na Slovensku Momčilom Babiċom o nedávnej návšteve v Martine.
Čo vás priviedlo do metropoly Turca?
- Tým najdôležitejším cieľom je propagácia srbského turizmu vo vašej krajine. Domnievame sa, že je najvyšší čas, aby sme nadviazali na staré kontakty a začali sa viac spoznávať a navštevovať sa. A prečo Martin? V tomto meste sídli honorárny konzul Srbskej republiky v SR Mojmír Vrlík, ktorý veľmi rád prijal našu ponuku predstaviť Srbsko na Slovensku a ujal sa mnohých organizačných povinností spojených s touto misiou.
Hovorme konkrétnejšie. Aký spôsob prezentácie ste si zvolili?
- Dominuje ponuka našich cestovných kancelárii jednak ich partnerom v Martine, ale aj bežným ľuďom, ktorí sa pri nás pristavujú na pešej zóne. Vybrali sme Belehrad, Niš a Slovákom veľmi známu Kovačicu, aby sme cez ponuku týchto kultúrnych a históriou nabitých destinácií pozvali Slovákov k nám. Viem, že Slováci teraz radi cestujú k moru, no nie všetci môžu a chcú. Niektorých limituje zdravie, iní dávajú prednosť poznávaniu histórie. Práve takýmto turistom sa naša krajina otvára. U nás sa Slováci môžu cítiť ako doma. Veď v Srbsku – na severe krajiny - žije početná slovenská menšina, ktorá k nám prišla pred tristo rokmi. Všade hovorím, že je to tá najlepšia menšina, akú si ktorákoľvek krajina môže priať. Báčsky Petrovec, Starú Pazovu, Kovačicu či iné miesta vo Vojvodine Slováci poznajú. Tamojší Slováci hája farby svojej pôvodnej domoviny, zachovávajú krásne tradície, svetu dali známu insitnú výtvarnú školu... Sme na nich hrdí. No teraz vás pozývame aj inde – trebárs do Belehradu.
Jeden z dvoch konzulátov Srbskej republiky je aj v Martine. Funguje iba pár mesiacov. Ako hodnotíte jeho činnosť?
- Zatiaľ sa rozbieha, ale v kultúrnej oblasti máme veľké plány. Už fakt, že Srbsko zriaďuje konzuláty na Slovensku, znamená, že máme záujem veľmi intenzívne spolupracovať a priateľstvo medzi našimi národmi prehlbovať. Dúfam, že sa nám to bude dariť a dokážeme, že problémy medzi našimi krajinami neexistujú.
Venuje sa martinský konzulát aj angažovaniu srbskej pracovnej sily na Slovensku?
- Nie je to v jeho nosnej náplni. Toto musia riešiť naše národné ministerstvá práce a sociálnych vecí. Najdôležitejšie v tejto oblasti je, aby sa vysporiadali s agentúrami, ktoré pôsobia nekorektne a podnikajú nečestne. Treba, aby sa nastavili jasné pravidlá a zastavilo sa ich neférové pôsobenie.
Keď sa otváral konzulát v Martine, hovorilo sa aj o tom, že záujem o prácu na Slovensku majú aj srbskí lekári. Je to pravda?
- Na srbskom pracovnom trhu je veľa nezamestnaných lekárov a pravda je, že si hľadajú prácu v zahraničí. Ale ako sa rozhodnú, je vec ponuky a zárobku. Platí to aj pre Slovensko. Nezamestnaní lekári zatiaľ uprednostňujú vyspelé krajiny západnej Európy, ale ak by im Slovensko ponúklo zaujímavé pozície, je možné, že by sa budúcnosti rozhodli aj pre vašu krajinu.
Spomínali ste, že najmä v kultúrnej oblasti má Veľvyslanectvo Srbskej republiky na Slovensku spolu s martinským konzulátom veľké plány. Ktoré sú tie najbližšie?
- Preferujeme výmenu kolektívov v širšom zábere ako doposiaľ. Nemáme iba Kovačicu, ale aj iné pekné miesta v Srbsku a iných výtvarných umelcov, nehovoriac o folklórnych súboroch, speváckych zboroch, skupinách či divadlách. Črtá sa spolupráca vo vydavateľskej činnosti, výmena koncertov aj klasickej hudby a podobne. Možností je veľa a verím, že po mojej prvej návšteve v Martine práve túto oblasť spolupráce zintenzívnime. Už som si pozrel cestu, viem k vám na stredné Slovensko trafiť, tak to budem v prezentácii našej krajiny aj využívať.