MARTIN. NECPALY. Čo s nepotrebnými hračkami, keď vaše deti už odrástli a vám je ľúto túto nahromadenú zbierku len tak vyhodiť?
S podobnou otázkou sa na nás obrátila čitateľka Miriam z Vrútok.
„Mám plnú pivnicu všelijakých bábik, autíčok a stavebníc a nemám to komu dať. Niečo som rozdala kamarátkam, ktoré majú malé deti, ale každá mamička si pre svoje dieťa radšej kúpi nové hračky. Určite nie som sama, ktorá by rada posunula takéto veci ďalej. Možno nejaké organizácie v Turci by si ich vzali,“ zamýšľala sa Turčianka a dodáva, že s rovnakou otázkou sa stretáva tiež na rôznych diskusných fórach medzi mamičkami na internete.
Dezinfekcia je základ
Jedným z riešení, kam podarovať stále zachovalé hračky, je priniesť ich do martinskej nemocnice. Má to však svoje podmienky.

„S ohľadom na hygienicko-epidemiologický režim uprednostňujeme také hračky, ktoré sa dajú pravidelne dezinfikovať a umývať, aby medzi malými pacientmi nedošlo k prípadnému šíreniu chorôb, keďže s rovnakou hračkou prichádza do kontaktu viacero detí. Do úvahy preto vôbec neprichádzajú plyšové hračky,“ vysvetľuje Katarína Kapustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin. Dodáva, že malých pacientov u nich môžete nájsť na Klinike detí a dorastu, Klinike detskej chirurgie a na oddelení detskej rehabilitácie.
Obľúbený plyšák z domu
Nevyužité hračky od Turčanov určite ochotne prijmú aj napríklad v škôlkach. Jana Macková riaditeľka Materskej školy Jozefa Lettricha v Martine, sa vyjadrila, že v prípade záujmu im môžu ľudia priniesť najmä stavebnice, autíčka, rôzne skladačky alebo športové náčinie ako lopty, švihadlá či kruhy.
S plyšovými hračkami je to komplikovanejšie aj tu.
„Tie si nechávame len vtedy, ak ide o nejakú raritu alebo maskota. Každé dieťa má obľúbeného plyšáka, a toho si berie do škôlky z domu, lebo má k nemu citový vzťah, pripomína im mamičku, domov, a preto s ním v škôlke aj spinkajú,“ vykresľuje zaujímavosť Jana Macková. Podľa jej ďalších slov sa ich deti najradšej hrajú kreatívne.
„Chlapci majú radi stavebnice, žeriavy a samozrejme autá. Dievčatá obľubujú kočíky pre bábiky, nábytok napríklad v podobe kuchynky a rôzne rozprávkové postavičky,“ opisuje riaditeľka materskej školy a dodáva, že aj oni škôlkárske hračky pravidelne čistia.
Hračky nerozdávajú len tak
Zaujímavý režim, čo sa týka obdarovávania majú v Detskom domove v Necpaloch. Chovancom ich dávajú predovšetkým na Vianoce alebo keď má konkrétne dieťa nejaký sviatok či ako odmenu napríklad za dobré vysvedčenie. Podľa slov riaditeľa Ladislava Adamoviča musí mať obdarovanie svoj dôvod, aby deti neboli podchvíľou z každej strany bombardované prísunom hračiek. Tých majú v necpalskom domove v súčasnosti dosť, ale chýba im niečo iné.
„Najväčšiu starosť nám robia hygienické pomôcky a školské potreby. Tie by sa nám zišli. Plyšové hračky nesmieme prijímať z hygienických dôvodov. Museli by sme mať potvrdenie z čistiarne, že sú vypraté a ošetrené,“ vykresľuje L. Adamovič a dopĺňa, že najväčšiu skupinu ich zverencov tvoria deti okolo 12-13 rokov, ktoré sa rady hrajú so stavebnicami, autami na ovládanie a obľubujú tiež kreslenie či maľovanie, ktoré rozvíja ich kreativitu a fantáziu.