MARTIN. Zriadiť cyklobusy bol dobrý nápad. V minulom roku sa po prvý raz takýto autobus vydal aj naprieč Turcom.
Tohto roku cyklobusy premávajú opäť do troch cyklodestinácií, a to až do 30. septembra, vrátane víkendov a sviatkov. Počas letných prázdnin (do 31. augusta) organizátori posilnia ich prevádzku aj počas piatkov.
Cyklobusy smerujú do Terchovej, Novej Bystrice a Turčianskych Teplíc
„Tri páry spojov budú jazdiť zo Žiliny do Terchovej, Novej Bystrice a dva páry do Turčianskych Teplíc,“ informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.
„Je to služba pre ľudí, ktorá milovníkom bicyklovania priblíži atraktívne cyklotrasy v Žilinskom kraji a je to zároveň aj možnosť ako sa pohodlne vyhnúť frekventovaným cestám. Cyklobusy môžu využiť aj peší turisti, pretože všetky smerujú do zaujímavých destinácií,“ uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová.
Cyklobusy fungujú od roku 2015, vtedy začali premávať dve linky k Bystrickej cyklomagistrále na Kysuciach a do Terchovej. Vlani k ním pribudla novinka do regiónu Turca.
Kam jazdia župné cyklobusy?
- Žilina – Krásno nad Kysucou – Stará Bystrica – Nová Bystrica: Bystrická magistrála je bezpečný cyklochodník vybudovaný mimo hlavnej cesty. Možnosť navštíviť skanzen vo Vychylovke s lesnou úvraťovou železničkou, kostol v Zborove nad Bystricou s vitrážami Vincenta Hložníka, či orloj v Starej Bystrici. Ďalšia cyklotrasa vedie okolo Vodnej nádrže Nová Bystrica, kde sa zachoval kostol zo zaplavenej dedinky Riečnica. Kapacita cykloprívesu za autobusom je 24 bicyklov.
- Žilina – Varín – Belá – Terchová: cyklotrasy chotárom Juraja Jánošíka, či už po zvlnenej krajine, alebo po náročnejšom kopcovitom teréne. V Terchovej možnosť navštíviť nedávno vybudovanú rozhľadňu Terchovské srdce, ale i expozíciu Považského múzea Jánošík a Terchová (v budove Obecného úradu). Kapacita nosiča na autobuse je 6 bicyklov
- Žilina – Vrútky – Martin – Blatnica – Turčianske Teplice: stovky kilometrov cyklotrás, ktoré sú tématicky ladené – okolo hradov, rozhľadní, za históriou či osobnosťami. Pre rodiny s deťmi na bicykloch je vhodná trasa z Blatnice cez Gaderskú dolinu. Kapacita cykloprívesu je 24 bicyklov.
Do Turca cyklopríves s kapacitou 24 bicyklov
„Bicykle sú prepravované na špeciálnych prívesoch za vozidlom, ktoré umožňujú odviezť väčší počet bicyklov. Na trasách Žilina – Nová Bystrica a Žilina – Turčianske Teplice sú to cykloprívesy s kapacitou 24 bicyklov, na trase zo Žiliny do Terchovej sú využívané nosiče pre šesť bicyklov. Bicykle na vozíky vykladajú stevardi,“ pokračuje M. Remencová.
Ešte dôležité informácie. Cestujúci s bicyklami platia v cyklobusových spojoch štandardnú cenu autobusového lístka a poplatok za bicykel je 50 centov. Cyklisti si môžu miestenky rezervovať alebo zakúpiť online na www.amsbus.sk alebo priamo v klientskych centrách SAD Žilina v Žiline, Čadci a Martine.
Treba si rezervovať miestenku
,,Vlani sme zaznamenali výrazný nárast využitia miestenkového systému, kde až 57 percent cyklistov si svoj výlet plánuje dopredu a kupuje si miestenku,“ konštatoval Peter Pobeha, generálny riaditeľ SAD Žilina.
Vlani cyklobusy za tri mesiace okrem bežných cestujúcich previezli aj takmer 1 300 ľudí s bicyklami. Najväčší záujem bol o cyklovýlety na Kysuce.
Minuloročné víkendové uzávierky pod Strečnom počas sanácie skalného brala výrazne obmedzili aj cyklobusy zo Žiliny do Turca. Preto je cieľom župy zvýšiť záujem o túto linku.
,,Počas letných prázdnin vyskúšame pilotný projekt a počas vybraných víkendov bude pre cestujúcich v smere na Turiec k dispozícii aj cyklosprievodca, ktorý bude sprevádzať výletníkov po zaujímavých miestach,“ uviedla žilinská županka Jurinová.
„Viac informácií o trasách, cenách a cestovnom poriadku nájdu záujemcovia na internetovej stránke Žilinskej župy www.zilinskazupa.sk alebo na stránke dopravcu www.sadza.sk/cyklobus/,” prízvukuje hovorkyňa.