MARTIN. Boli časy, keď sa človek v blízkostí svojho obydlia stretol s vretenicami len veľmi zriedkavo, a keď k tomu došlo, tak len v určitých lokalitách. Avšak vplyvom postupných zmien a teplejšej klímy, ktorá odráža globálne zmeny, vidieť tento druh hadov v blízkosti ľudí čoraz častejšie.
Atilák sa im páči
„V Martine sa vretenice vyskytujú najmä v Košútoch pri Atilovom hrobe, kde je aj ich zimovisko. Majú tam ideálne podmienky na život. Vhodné prostredie im poskytuje vysoká tráva, kríky, neupravované lúčne porasty, a tak sa pomerne ľahko dostanú nielen k potrave, ale aj ku skrýšam,“ povedala Mária Apfelová, zoologička Správy Národného parku Veľká Fatra.
V tomto pestrom prostredí je i veľa hlodavcov či hmyzu, ktorý sa stáva práve korisťou vreteníc.
„Navyše, majú blízko vodu a vyhovuje im aj dostatok slnka, ktoré chladnokrvné živočíchy potrebujú na vyhrievanie. Vykosené okraje trávnikov či betónové plochy im zas poskytujú priestor na slnenie, hoci je to pre ne nebezpečné a sú vystavené predátorom – ježkom či dravcom. A práve pri nich sa najčastejšie dostávajú do kontaktu s ľuďmi,“ vysvetľovala Mária Apfelová.
Vretenice nedávno zbadali ľudia už priamo na sídlisku v Košútoch I na Rázusovej ulici v blízkosti detského ihriska a vinárničky.
„Potvrdzujem túto skutočnosť, ľudia sa už na nás obracali. Ukazovali nám fotky i videá,“ povedal poslanec za Košúty Tibor Adamko.
Šetria jedom
Vretenice na človeka z vlastnej vôle nezaútočia, iba vtedy, keď sa cítia v nebezpečenstve.
„Ide väčšinou o náhodu, keď je napríklad pristúpená, keď sa s ňou niekto pokúša manipulovať, alebo keď sa dostaneme do jej bezprostrednej blízkosti. Vtedy sa bráni a dá o sebe nepríjemne uštipnutím alebo uhryznutím vedieť. Predtým vydáva varovné signály, jednoducho zasyčí. Inak ale jedom, ktorý potrebujú na lov živočíchov, neplytvá,“ pridala zaujímavosť zoologička.
Faktom však je, že v Košútoch už podľa Tibora Adamka evidujú tri uhryznutia.
„Náš výbor mestskej časti, čo sme dali aj do zápisnice, požiadal prednostku Mestského úradu v Martine, aby sa tento problém riešil v súčinnosti so Štátnou ochranou prírody,“ povedal poslanec.
Treba sa starať o trávniky
Ochranári do styku s vretenicami prišli i vo Vrútkach, v Priekope a na Veľkonočný pondelok v Dubovom – uprostred dediny.
„Naše odporúčanie je, aby všetky verejné trávniky boli perfektne vykosené, aby boli kríky upravené, materiál po úpravách odvezený, lebo to sú miesta, ktoré vretenice vyhľadávajú,“ povedala Mária Apfelová.
Zistili sme, že v Košútoch sa už zvýšený počet kosieb trávnikov zabezpečuje.
Hory a skalnaté povrchy
Naďalej však platí, že obvyklým a tradičným miestom pre vretenice sú najmä hory a skalnaté povrchy.
„Vo Veľkej Fatre sú tieto živočíchy bežne rozšírené. Ľudia ale nemusia mať obavy, lebo vretenice sa turistickým chodníkom zvyčajne vyhýbajú,“ podotkla zoologička, ktorá ešte dodala, že vretenica severná (obyčajná) je chráneným druhom a jej spoločenská hodnota v zmysle zákona je 370 eur. V prírode je veľmi užitočná a má tam svoje nezastupiteľné miesto.
Zriedkavé útoky
K útokom vretenice na človeka nedochádza často, skôr ide o výnimočnú udalosť. Napríklad na urgentnom príjme v Martine vlani ošetrili troch možno štyroch dospelých pacientov, tohto roku v máji mali podľa našich informácii tiež už jeden prípad.
„Väčšina uhryznutí má za následok len lokálne postihnutie alebo ľahké poškodenie organizmu, pričom ústup nekomplikovaných zmien sa dá očakávať do troch až štyroch dní po uhryznutí. V ťažších prípadoch je to desať dní i dlhšie. Niekedy je priebeh intoxikácie diskrétny a otrava sa prejaví až komplexnými príznakmi,“ povedala Mária Košteková, primárka oddelenia urgentného príjmu Univerzitnej nemocnici v Martine.
Mária Koščeková ešte podotkla, že poznáme aj tzv. suché uhryznutie, keď had uhryzne človeka bez vypustenia jedu.
V tomto prípade chýbajú celkové príznaky, lokálna reakcia je bolestivá, ale nenápadná a pacient nevyžaduje podanie hadieho séra,“ povedala primárka.