TURČIANSKE TEPLICE, TRENČIANSKE TEPLICE. Plnenie daňových povinností spoločností prevádzkujúcich kúpele voči samosprávam, predovšetkým platenie dane za ubytovanie, bolo hlavnou témou nedávneho stretnutia predstaviteľov kúpeľných miest a obcí v Trenčianskych Tepliciach. Rokovalo sa však aj o rozvoji cestovného ruchu a štatúte vnútorného kúpeľného územia.
Konflikty každému škodia
Predseda odbornej sekcie pre cestovný ruch, kúpeľníctvo a regionálny rozvoj pri Združení miest a obcí Slovenska Štefan Škultéty podotkol, že ide najmä o obdobie do roku 2014, keď niektoré spoločnosti prevádzkujúce kúpele odmietali platiť daň za ubytovanie.
Obštrukcie a snahy obchádzať daňovú povinnosť podľa neho spôsobujú konfliktné situácie, ktoré škodia kúpeľníctvu a cestovnému ruchu.
„Paradoxne, existujú dve rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktoré sú opačného charakteru. Jedno dáva za pravdu súkromnej spoločnosti prevádzkujúcej kúpele a druhé samospráve. Apelujeme na ministra spravodlivosti, aby oslovil Najvyšší súd, ktorý by mal vydať v tejto veci jednoznačné stanovisko. Právna neistota je asi to najhoršie, čo môže byť,“ zdôraznil Škultéty.
Ako dodal, nerozumie stanovisku spoločností, ktoré odmietajú platiť daň za ubytovanie.
„Peniaze, ktoré sa vyberú, aj tak nie sú tej spoločnosti, platia ich ľudia, ktorí fyzicky prichádzajú do kúpeľného mesta. Z hľadiska rozpočtu potom tie peniaze idú na podporu cestovného ruchu alebo infraštruktúry, ktorá dáva základ pre cestovný ruch. Vytvárať takéto konfliktné situácie sa mi zdá krátkozraké,“ priblížil Škultéty.
Podpora i znepokojenie
Na stretnutí rezonovala aj záležitosť okolo obvinenia primátora Turčianskych Teplíc Igora Husa, ktorý čelí žalobe za zneužitie právomoci verejného činiteľa v štádiu pokusu za vyrubenie dane Slovenským liečebným kúpeľom Turčianske Teplice.
Problém má byť podľa polície a prokurátora v tom, že v čase, keď bola daň vyrubená, už mal primátor vedomosť o rozsudku Krajského súdu v Žiline, ako aj odvolacieho uznesenia Najvyššieho súdu v tej istej veci, ktoré konštatovalo, že Slovenské liečebné kúpele sú aj zdravotníckym zariadením.
„Kolegovia ma v tomto spore podporili a zároveň vyjadrili obavu a znepokojenie, že niečo podobné by sa mohlo stať aj im,“ povedal Igor Hus.
Primátori a starostovia kúpeľných miest budú tiež iniciovať stretnutie s predstaviteľmi Asociácie slovenských kúpeľov.
„Podľa nás rozvoj kúpeľníctva nie je možný bez rozvoja infraštruktúry kúpeľných miest,“ podotkol primátor Turčianskych Teplíc.