MARTIN. Podvodníkom stále kvitnú ruže. Spoliehajú sa hlavne na to, že na ich reči naletia starí ľudia. Tí sú bezmocní. Momentálny šok zo zlej správy nevedia rýchlo spracovať, lomcuje nimi strach o svojich blízkych a keďže neveria bankám, lebo tie im z úspor sťahujú peniaze za vedenie účtov, radšej držia peniaze doma. Aj väčšie hotovosti. Okrem toho, sú dôverčiví. Tak ich vychovali, ľuďom veria a na výzvu vždy reagujú ochotou pomôcť.
Aj nasledujúci príbeh má takéto znaky. Stal sa v Martine predminulú sobotu. Jeho aktéri si ho nenechali pre seba a chcú prostredníctvom novín varovať iných, aby zbytočne nenaleteli.
Bude ju to mátať do konca života
Keď zazvonil telefón, staršia žena ho ako obvykle zdvihla. To, čo si vypočula, ju asi bude mátať do konca života.
Príjemný mužský hlas sa jej najskôr opýtal, či má syna. Odpovedala, že áno. A či má auto? Aj na to odpovedala kladne. Potom jej oznámil, že syn mal práve haváriu v Žiline, že zrazil dieťa, že ide o Maďarov, že to s nimi chce nejako urovnať, aby nemal opletačky, ale keďže je zranený na tvári a nemôže rozprávať, požiadal jeho – telefonujúceho, aby zavolal mame, že potrebuje peniaze.
Zápletka hodná Danielly Steelovej. Opísal nám ju o pár dní neskôr Stanislav, syn pani dôchodkyne. Samozrejme, že nebol zranený, samozrejme, že nikoho nezrazil. To len jeho mama narazila na poriadnych podvodníkov.
„Jedno šťastie bolo, že jej náhodou hneď následne v úplne inej veci zavolal môj švagor,“ líči nám Stanislav. „Pobadal, že mama je rozrušená. Už chystala peniaze, že ich pôjde na poštu poslať. Povypytoval sa jej, o čo ide a nemusel ani dlho rozmýšľať, koľká bije.“
Starú ženu od cesty na poštu odhovoril, povedal jej, že určite ide o podvod a spojil sa s jej synom, ktorý o tom, žeby mal opletačky s nejakými Maďarmi v Žiline, ani netušil.
Bola by poslala šesťtisíc eur
„Mama bola ochotná poslať podvodníkom šesťtisíc eur,“ pokračuje Stanislav. „Keď si uvedomila, čo sa mohlo stať, dlho sa nemohla spamätať. Je to strašné, kam až sú niektorí ľudia ochotní zájsť, keď sa chcú obohatiť. Samozrejme, že som to nahlásil na políciu. Vraj podobných prípadov majú na Slovensku veľa a sú vo svojej podstate veľmi podobné. Ťažko sa ale dajú vystopovať. Menia miesta, čísla telefónov...“ uzatvára svoje rozprávanie Stanislav.
Chce varovať ľudí, najmä starších, aby neboli v podobných situáciách dôverčiví. A najmä, aby si, hoci majú strach o svojich blízkych, radšej u niekoho známeho – hoci aj u susedov, ak nemajú poruke príbuzných, overili, či robia dobre, ak veria niekomu cudziemu, ktorý ich žiada o peniaze.
„Lebo vždy ide o vymámenie peňazí na základe nejakého ľahko uveriteľného príbehu. A najmä o tlak, že treba konať rýchlo a nikde netelefonovať, nikomu o tom nehovoriť. V tom sú všetky podvodné telefonáty či oslovenia na ulici podobné,“ prízvukuje ešte Stanislav.