MARTIN. V Múzeu slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch bude v nedeľu 12. augusta hlavnou témou ľan. Ďalšia z monotematických nedieľ ukáže, ako táto plodina a výrobky z nej sprevádzali každodenný život domácností.
Aj šiť sa bude dať na singerke
Čo všetko návštevníci v skanzene uvidia? „Folklórna skupina z Podhradia predstaví domáce práce – napríklad obšívanie kobercov, háčkovanie koberčeka z nastrihaných handier, vyšívanie či šitie na šliapacom stroji – starej „singerke“, ktorú si budú môcť návštevníci aj vyskúšať,“ otvára ponuku Jaroslava Ďurdíková zo Slovenského národného múzea v Martine, ktoré najväčšie múzeum v prírodnom prostredí na Slovensku spravuje.
No predstaví saj aj Folklórna skupina Prameň z Dubového. „Zoznámi so spôsobom, akým sa bielilo ľanové plátno na slnku a ukáže, ako sa v minulosti rajbali koberce, pral odev a bielizeň v koryte a v ručnej drevenej práčke,“ pokračuje ďalej J. Ďurdíková. Opíše tiež, že v programe je aj p rehliadka krojov z viacerých slovenských regiónov, ktorá bude v réžii Folklórnej skupiny Lysec z Belej-Dulíc.
„Návštevníci sa dozvedia, okrem iného i to, čo je „ľajblík“, “rukávce“ „kosička“ a skupina predstaví aj iné súčasti ľudového odevu z viacerých kútov Slovenska.“