O rok by už pendlovanie medzi Martinom, Sklabiňou a Žabokrekmi nemuselo byť témou

Podpredseda správnej rady futbalového Fomatu Ivan Bučko vie, že na Slovensku sa stanovené termíny veľmi nedodržujú. Napriek tomu verí, že o rok už nebude musieť hrať áčko na cudzom štadióne.

Futbalisti Fomatu budú aj tento rok hrávať domáce zápasy v Žabokrekoch.Futbalisti Fomatu budú aj tento rok hrávať domáce zápasy v Žabokrekoch. (Zdroj: ĽUDO LETTRICH)

V akom štádiu sa v súčasnosti nachádza projekt vybudovania nového futbalového ihriska v martinskej lokalite Pltníky?

- Finišuje sa so schvaľovaním dokumentácie potrebnej pre vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Zatiaľ sa všetko vyvíja tak, že do konca roka by sa mohli začať robiť prípravné práce potrebné pre prvú etapu projektu.

Pozemky na Pltníkoch patria mestu, ale aby sa mohla začať stavať prvá etapa, bolo treba časť pozemkov vykúpiť aj od súkromných vlastníkov. To sa už podarilo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Na prvú etapu treba vykúpiť približne 1 300 metrov štvorcových a v týchto dňoch bude hotový znalecký posudok. Znalcom stanovenú sumu ešte musí schváliť mestské zastupiteľstvo a následne môže dôjsť ku kúpe.

Čo keď s ponúknutou sumou súčasný majiteľ pozemku nebude spokojný?

- Výkup pozemkov je v réžii mesta a sú stanovené jasné pravidlá, podľa ktorých musí postupovať. Ako som spomínal cenu určí znalecký posudok a z neho sa bude vychádzať pri rokovaní s vlastníkmi pozemkov.

Futbalový zväz má na prvú etapu poskytnúť 500 tisíc eur. Táto suma je už istá?

- S futbalovým zväzom ešte budeme rokovať a doťahovať určité veci, ale v dohľadnom čase dôjde k podpisu zmluvy. Zväz zo svojich prostriedkov zafinancuje samotnú stavbu štadióna. Vybratý už je aj dodávateľ. Ten bude stavať ďalšie tri štadióny, ktoré sú v jednom balíku s tým našim.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy môže byť dokončená prvá etapa?

- Slovenské legislatíva je komplikovaná a preto treba byť v určovaní termínov opatrný. Dnes nevieme odhadnúť, aké komplikácie môžu v priebehu celého procesu nastať. Pltníky majú pre radnicu i Fomat strategický význam, preto sa snažia všetky dotknuté útvary mesta, projektant aj futbalový klub ako budúci hlavný užívateľ pracovať tak, aby bola prvá etapa dokončená v roku 2019.

Bude na ňom môcť hrať svoje zápasy aj treťoligový Fomat?

- Áno. Plocha s umelou trávou bude patriť medzi najmodernejšie, potrebné kritéria bude spĺňať aj zázemie pre hráčov i divákov.

Stále sa nájdu ľudia, ktorí tvrdia, že v Martine sa má hrať futbal na starom štadióne, ktorý má svoju históriu a sú s ním spojené najväčšie úspechu tohto športu. Prečo u vás vyhral projekt Pltníky?

SkryťVypnúť reklamu

- Aj my sme pred piatimi rokmi videli rekonštrukciu starého štadióna ako jedinú možnosť. Odkúpenie sa však odďaľovalo, komplikovala ho nútená správa a začali vznikať pochybnosti. Pre nevyriešené vlastnícke vzťahy sme prišli o jednu dotáciu zo SFZ. Klub chcel byť v tejto veci aktívnejší, a tak sme začali hľadať alternatívu. Navštívili sme v Čechách a na Slovensku niekoľko nových, moderných štadiónov. Trend je taký, že sa budujú komplexné športoviská s prístupom pre verejnosť a rekreačných športovcov. Pripravili sme štúdiu a projekt predstavili vedeniu mesta a poslancom. Keď to zjednoduším, na starý štadión by sme pritiahli raz za štrnásť dní niekoľko stoviek ľudí na futbalový zápas a to by bolo všetko. Potenciál tohto územia na ďalší rozvoj je obmedzený. Na Pltníkoch je to úplne opačné, dá sa tam postupne budovať športovo-oddychová zóna so všetkým, čo k tomu patrí. Ľudí tam nebude lákať len futbal, ale možnosť aktívne si zašportovať či oddýchnuť pri rieke. Dobrá je i dostupnosť, povedie tadiaľ cyklotrasa, blízko je mestský obchvat a neďaleko má vyrásť aj železničná zastávka. Takýmto spôsobom sa budujú zóny na relax i vo svete a výborne fungujú. Vždy a všade sa nájdu ľudia, ktorí spochybnia každý projekt len preto, že nemajú dostatok informácií. Preto v priebehu septembra pripravíme prezentáciu projektu pre širšiu verejnosť.

Pri takýchto projektoch hrajú kľúčovú úlohu peniaze. Nebolo by lacnejšie zveľadiť starý štadión?

- Ľudia so skúsenosťami v stavebníctve vedia, že rekonštrukcia starého objektu je náročná a komplikovaná množstvom kompromisov. Stavba na zelenej lúke nie je takmer ničím obmedzovaná a vo finále aj lacnejšia. Len vysporiadanie pozemkov pod areálom starého štadióna by stálo približne tri milióny eur. Pre vybudovanie prístupových ciest či parkovísk bolo treba vykúpiť ďalšie pozemky. Viac ako 500 tisíc by vyšla sanácia areálu. Na druhej strane, klub Pohronie postavili nový futbalový stánok s kapacitou približne tritisíc ľudí a so všetkou potrebnou infraštruktúrou za 2,1 milióna eur. Tento stánok dnes slúži pre futbalový zväz ako ukážkový projekt a podobný za rovnakú sumu má byť druhou etapou projektu na Pltníkoch.

Realita je ale stále taká, že klub, ktorý má vo svojich štruktúrach sedemnásť družstiev, nemá vlastný stánok. Ako sa dá v takýchto podmienkach fungovať?

- Nie je to jednoduché, ale v ťažkej situácii sme našli riešenia, ktoré môžu byť pre budúcnosť nielen Fomatu, ale i turčianskeho futbalu prínos. Pomohli sme pri revitalizácii ihrísk v Sklabini, na Bystričke či Turčianskych Kľačanoch. Našli sme spoločnú reč s funkcionármi i zástupcami obcí. Na Bystričke budeme v polovici augusta organizovať Memoriál Jaroslava Tarabu tímov kategórie U11. Prídu naň známe slovenské i české kluby a podujatie bude peknou propagáciou futbalu a zároveň pomôže zviditeľniť obec i domáci klub. Takýmto spôsobom sa snažíme pomôcť my a partneri nám vyjdú v ústrety tým, že muži môžu trénovať v Sklabini, dorastenecké tímy nájdu útočisko na Bystričke a žiacke celky v Turčianskych Kľačanoch. V prvom rade nám išlo o to, aby mali mladí futbalisti v prvých rokoch svojej kariéry dostatok kontaktu s prírodnou trávou a na umelej hrali len v prípade nepriaznivých klimatických podmienok. Tá naša na „Hurbanke“ má totiž životnosť desať rokov a my ju využívame už trinásty rok, čo je cítiť.

Áčko Fomatu má pondelkový regeneračný tréning v Martine, ďalšie tri v Sklabini a na majstrák cestuje buď na ihrisko súpera alebo do Žabokriek. Nemá aj toto vplyv na výkonnosť mužstva?

- Určite to na pohode nepridá a preto robíme všetko pre to, aby sa situácia vyriešila. Ako som už spomínal, projekt na Pltníkoch by celú vec zásadným spôsobom posunul a o rok už spomínané pendlovanie nemusí byť témou. Teší ma, že i martinská radnica, ktorá je pre nás v tejto veci strategickým partnerom, vníma situáciu rovnako a podala nám pomocnú ruku.

Boli ste aktívny futbalista, prešli ste viacerými klubmi s rôznym zázemím. Prijali by ste ponuku Martina, ktorý hráva svoje zápasy v Žabokrekoch a trénuje v Sklabini?

- Odpoviem možno trochu šalamúnsky. Cez leto sme oslovili niekoľko desiatok hráčov z turčianskeho i susedných regiónov a v podstate sa nám na spolupráci nepodarilo dohodnúť takmer s nikým.

Odštartovala nová futbalová sezóna. S akými športovými cieľmi do nej Fomat vstupuje?

- Prioritou zostáva mládežnícky futbal. V minulom roku sme dosiahli pekné umiestnenia, na ktoré chceme nadviazať. Veríme, že aj dobré výsledky nám pomôžu pritiahnuť k športu čo najviac detí. Výkladnou skriňou je vždy áčko a tomu sa aktuálne až tak nedarí. Po vypadnutí z pohára sme mali pohovory s hráčmi a dali si určitý čas na to, aby sa situácia zlepšila. V tomto ročníku však je pre nás veľmi dôležitý dorast. V tejto kategórii sa idú reorganizovať súťaže a zatiaľ to vyzerá tak, že ak naši neskončia do siedmeho miesta, tak vypadnú. Preto sme aj zrušili béčko, keďže niektorí dorastenci museli vďaka veľkej maródke v áčku nastupovať za prvý tím, takisto za béčko a tiež hrali svoju súťaž. Okolnosti spôsobili, že boli až nadmerne vyťažení a tomu sa chceme v tejto dôležitej sezóne vyhnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 023
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 853
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 244
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 041
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 293
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 650
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 280
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 133
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 553
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 590
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
Výstava Hin amen muzeum!/Máme múzeum! mapuje dve desaťročia činnosti Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Podujatie je pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


Adriana Daneková
Fanúšikov opäť čaká cez víkend zaujímavá zápasová porcia.

Fomat v sobotu privíta ďalšieho exligistu, na šláger víkendu sa môžu tešiť v Belej, v Kláštore sa hrať nebude.


  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 041
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 293
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 650
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 280
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 133
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 553
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 590
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?