MARTIN. Horúce dni, ktoré sme v minulom i predchádzajúcom týždni zažívali, vyháňali ľudí z pešej zóny.
Hoci sú dovolenky i prázdniny v plnom prúde, v centre Martina bolo počas dňa prázdno, až k večeru sa kaviarenské terasy ako tak zaplnili. Prázdno je i v obchodoch, cítiť to vraj aj na nižších tržbách.

Betónová pláň?
„Sálajúci betón nie je nijako atraktívny a naše centrum je jedna betónová pláň. Kto by sa tam išiel dobrovoľne grilovať,“ napísala na náš redakčný facebook Martina Jesenská.
„Do mesta chodím, len keď musím, inak sa mu vyhýbam. Dlažba centrum rozpaľuje, v tropických dňoch je to tu horšie ako kdekoľvek inde. Treba viac zelene, kvetov i stromov. Kedysi sme to v meste mali vo väčšom množstve, no chceli sme byť moderní a takto to dopadlo,“ so smútkom v hlase povedala Priekopčanka Mária Lidkovičová.
Aj vodovod je pokazený
Ľudia nás upozornili aj na to, že sa počas horúčav nie je ani kde napiť či ovlažiť. Jediný verejný vodovod je pokazený.
Z mesta je už zadaná objednávka na opravu a v najbližších dňoch by mal vodovod opäť fungovať.
Martinčania tiež žiadajú, aby sa centrum počas horúcich dní polievalo.
To sa však deje. Podľa slov pracovníka firmy Brantner Fatra, s polievacím autom prejde aj štyri- päťkrát za deň. Sami sme ho videli ráno i popoludní. Okrem toho polieva kvety v kvetináčoch, pri mestskom úrade, od minulej stredy už aj trávnaté plochy pri historickej budove niekdajšej Tatra banky.
Časť višní vyschla
Polievajú sa aj novovysadené okrasné višne, ktoré nahradili vyrúbané agáty na pešej zóne. Avšak viaceré z nich už aj tak vyschli, hoci sa tvrdilo, že budú odolnejšie.
Ešteže fungujú fontány, dokonca aj tá pri Milléniu, s ktorou bývali problémy. Mnohí si ale myslia, že by ich na pešej zóne malo byť viac. Alebo aspoň jedna poriadna.
Trávnikom a stromom neďaleko knižnice prospieva zavlažovací systém. Ten radnica dala vybudovať pred necelými šiestimi rokmi za takmer 10 tisíc eur po tom, keď tráva pod horúcim slnkom každý rok vyschla.
Už viac ako 20 rokov
Pešia zóna v Martine sa kompletne rekonštruovala počas primátorovania Stanislava Bernáta v rokoch 1997 – 2002 v celkovej obstarávacej hodnote 7 miliónov eur. Ďalšie dve podetapy za 1,5 milióna eur boli dokončené v rokoch 2007 a 2011 už za úradovania Andreja Hrnčiara.
Najväčšie problémy má radnica s dlažbou, ktorá je v centre rozložená na 24-tisíc metroch štvorcových. Na jej nekonečné opravy sa už vynaložilo okolo pol milióna eur. Z celkových obstarávacích nákladov je to menej ako šesť percent.
Najbližšie sa bude rekonštruovať Námestie SNP aj s podchodom. Už sa finišuje so štúdiou a v septembri, možno v októbri, by mala byť predstavená verejnosti.
V tomto priestore by mala dominovať zeleň, lavičky a vraj sa počíta i s fontánou.